Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 1

Oficjalne recenzje i

504 godziny z reportażem

Link do recenzji

1413 108 128

Składanka może być genialna? Może!

Jeśli lubi się reportaże, to ta antologia jest gotową listą książek, które będzie się chciało przeczytać w następnych 5 latach. Jeśli się nie czytało do tej pory reportaży, to jest dobrym wstępem do tej formy literackiej.

Reportaż (fr. reportage) – gatunek literacki z pogranicza publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej (przez wczesną krytykę zwany przewrotnie „bękartem literatury pięknej i brukowej popołudniówki”) tak przynajmniej twierdzi wikipedia.
Dla mnie reportaż to niejednokrotnie misja społeczna lub wręcz humanitarna. A czy jest to poetycki reportaż, naturystyczny czy inny...

Ocena : bardzo dobra. Prawie wszystkie reportaże mnie wciągnęły, zwłaszcza te dotyczące okresu przed 1939 r. Niezwykła podróż w przeszłość. Obraz i problemy społeczeństwa minionego wieku z którym naprawdę warto się zapoznać.

Antologiczne arcydzieło. Reportażowa uczta platońska2. Nie mam ochoty jej przeczytać, mam ją ochotę cały czas czytać.

Edit.: 20.06.2020

"Nie mam pojęcia, dlaczego jestem posiadaczką niemal kompletnego zbioru dzieł Marii Rodziewiczówny. Dlaczego moja babcia                  była jej bezkrytyczną wielbicielką, tak wielką, że do trumny zażyczyła sobie różańca i właśnie...

Pozycja obowiązkowa dla osób lubiących reportaże. Historia Polski ukryta za literaturą faktu najwybitniejszych polskich pisarzy i reporterów.

Teksty bardzo różnorakie. Cześć mnie nie zainteresowała, przy innych miałam żołądek zawiązany w supełek. Na pewno warto trzymać pod ręka, i po kawałku poznawać historię wokół nas. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie, a największym zaskoczeniem będą repostaże osób w ogóle nie kojarzących sie z tym gatunkiem.

Trochę trąci myszką. Doskonałe świadectwo tamtych czasów.

Dobrze, że w życiu człowieka są sprawy i instytucje pewne, uświęcone zwyczajem i praktyką. Unikamy w ten sposób nieprzewidzianych konsternacji, zaskoczeń tudzież nieporozumień i związanych z nimi, a niepotrzebnych przecież emocji.
Na takie mogłaby nas, szarych czytelników narazić chociażby nierozważna decyzja Szacownej Kapituły Zebranej Na Górnych Piętrach Siedziby Gazety...

2076

"-Bo dusza, proszę pana, lżejsza jest od wódki; to jak człowiek sobie wypije, to ta dusza się podnosi do góry, do góry, aż wypłynie nareszcie.
- I wtedy tylko można ją widzieć w człowieku?
- A tak.
- A jak za wiele wypije, to dusza może zupełnie wypłynąć i już nie wraca?
- A tak, i człowiek umiera."

"Jest coś tajemniczego we wszystkim, co jest związane z podróżą, tym...

1 678
  • Chcę w prezencie