Pisma więzienne

W drodze
1985-01-01
1985-01-01
830500811X
Alicja Makowska, Wojciech Giertych, Wojciech Morawski, Andrzej Ponikowski, Leszek Ruszkowski, Stanisław Tasiemski, Wojciech Unolt

Gdy apostołowie spali, Judasz czuwał by wydać Pana … Niewiele tego. Trochę korespondencji głównie z córką - Małgorzatą Roper. Trochę rozmyślań i modlitw, i rewelacyjny - Traktat o smutku, znużeniu, strachu i modlitwie Chrystusa zanim Go pojmano. Pisane z lochów Tower. Podziwiam autora. Kanclerz króla Anglii, który już wcześniej sprzeciwił się poprzedniemu władcy. Rysuje się obraz uczciwego człowieka, szczerze przywiązanego do swoich przekonań. Wbrew rodzinie. Korespondencja ujawnia bowiem zamiary krewnych by nakłonić go do zmiany decyzji - tzn. złożenia przysięgi supremacji - uznającej króla Anglii za głowę tamtejszego Kościoła. Przywołuje Boecjusza i rzeczywiście mi go przypomina. Rozważa kwestie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i upadku świętego Piotra. Gdy zwracamy się do Boga w sposób leniwy - wywołujemy Jego gniew. Czy biskupi nie są ospali i czy odtwarzają gorliwie cnoty apostołów ? Te fragmenty jego rozmyślań również można odnieść do Fatimy! I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw od złego ! W tym jednym zdaniu Jezus definiuje, że wszystkie dobra światowe są szkodliwe ! More zwraca uwagę, że Łk 22,43 jest fragmentem potwierdzającym kult aniołów i świętych. Przeciwko złemu pracują razem wszystkie stworzenia w jedności ze swoim Stwórcą. Mimo niepozornej okładki książka robi piorunujące wrażenie.

1903

Listy kontrowersyjnego świętego: istnieją mocne dowody, że kazał torturować i palić na stosie swoich przeciwników religijnych; otwierająca tom biografia Williama Ropera jest hagiografią niezgodną z faktami historycznymi.

Jakie to szczęście, nie tylko córek, mieć mądrego ojca. Jak to dobrze MIEĆ ojca. Biedne czasy.

• Religia-Ateizm
  • Do znalezienia
  • Przeczytane w 2018r.
  • Biografia

Dodaj cytat z książki Pisma więzienne