Annihilation

Okładka książki Annihilation Jeff VanderMeer
Okładka książki Annihilation
Jeff VanderMeer Wydawnictwo: Cykl: Southern Reach (tom 1) Ekranizacje: Anihilacja (2018) fantasy, science fiction
Southern Reach (tom 1)
Annihilation
2014-02-04
2014-02-04
Ekranizacje:
Anihilacja (2018)
Inne

Okładka książki Secret Life Theo Ellsworth, Jeff VanderMeer
Secret Life Theo Ellsworth, Jef...
Okładka książki The Big Book of Classic Fantasy Ann VanderMeer, Jeff VanderMeer
The Big Book o... Ann VanderMeer, Jef...

Autor skutecznie kreuje atmosferę grozy, a miejsce akcji jest bujne i wizualnie atrakcyjne. Niestety główna bohaterka jest bezpłciowa, a próba zgłębienia jej charakteru nie do końca udana.

Historia stanowi jedną wielką tajemnicę, którą chce się odkryć. Jest ona jednak tajemnicza do tego stopnia, że ostatecznie pozostawia same pytania (m.in. po co to wszystko?) i żadnych odpowiedzi. Nie ma również żadnej motywacji, żeby się ich doszukiwać.

[Porównywanie tej książki do dzieł Lema czy Strugackich jest bezpodstawne i tylko jej szkodzi.]

Oczekiwałem rozrywki i ją dostałem. Za to plus. Marzyłem o czymś na kształt lovecraftowskiej grozy i nawet częściowo się udało. Za to pół plusa. Minusów też kilka się znajdzie. Przede wszystkim rozczarowały mnie ostatnie rozdziały. Jak na mój gust zbyt konkretne opisy strachów, za mało pozostawionej przestrzeni, aby rozrosły się w głowie czytelnika. Nie do końca udane łącznie bieżących wydarzeń i retrospekcji. W sumie najbardziej podobała mi się pierwsza połowa książki. Teraz w sumie nawet nie jestem zachęcony, żeby sięgnąć po kolejny tom. Niemniej jednak całkiem fajna przygodna na leniwą niedzielę.

to było genialne. od początku do końca nie potrafiłam przewidzieć w którą stronę pójdzie akcja, a mózg raz po raz mi wybuchał

Opowieść w narracji XIX-wiecznych relacji śmiałków wyprawiających się na Czarny Ląd lub w inne niezbadane miejsca gdzieś na odludzia poza nawiasem cywilizacji. Głębi tej opowieści dodaje przestrzeń wewnętrzna Narratorki, której u zdobywców raczej nie znajdziesz.

W skali makro Strefa X jest jak Strefa w „Stalkerze" i inne w opowieściach i zakazanych miejscach. W skali doświadczeń Narratora jest czymś groźnym, bo takim samym środowiskiem fizycznym jak nam znane, ale działającym w niepojęty nam sposób. Grozę w strefie potęguje życie niby wizualnie nam nieobce, a jednak inne, co każe nam się skulić, wstrzymać oddech, nie dotykać i wiać, gdzie nogi poniosą. To strach przed zatraceniem, wchłonięciem albo ohydą strawienia na żywca, rozpuszczeniem się świadomości swojego istnienia w innym, obcym. Analogia do Żonglerów wzorców z powieści Reynoldsa jest tu silna.

Jest jeszcze język, bo Strefa do nas mówi. Jest tak obcy swoją wymową, co od razu przywołuje asocjację z „Nowym początkiem" (plus rzecz jasna świetna ekranizacja). Narratorka z przygotowaniem naukowym i obserwacji terenowych wydaje się tu być oczywistym tłumaczem, ale według mnie nie przebija ścian uwarunkowania pozastrefowego. Przestrzenią pojęć i językiem Strefy są procesy życiowe i biochemia.

Ta książka jest popieprzona

Ta książka jest popieprzona

Książka ma w sobie sporo tajemnic, nie do końca wciągający klimat i bohaterów.
Tak na prawdę w "Unicestwieniu" niewiele się dzieje, jest za to sporo pytań, które napędzają książkę - niekoniecznie znajdziemy na wszystkie odpowiedzi... ale to na plus.
Świat inny od naszego ale bardzo podobny - zresztą jego opisy w książce potraktowane są drugorzędnie. Autor skupia się na głównej bohaterce i jej "rozkminach". :) Z tego powodu polecam dłuższe posiedzenia przy lekturze by nie rozmyć myśli.

Bardzo ładne grafiki i wydanie - czyta się ze sporą przyjemnością.

Książka ma w sobie sporo tajemnic, nie do końca wciągający klimat i bohaterów.

Niepokojący nastrój, bohaterowie są równie obcy i niezrozumiali jak środowisko, w jakim się znaleźli. Fantastyczne opisy nieludzkich stworzeń i zjawisk

Ta książka naprawdę ma klimat! Dlatego to jedna z tych pozycji, które trzeba czytać raczej w dłuższych sesjach niż podczas wolnych 30 minut. Przeciekawa, intrygująca. Inna niż film, lepsza. Warto!

Wciągająca historia o ekspedycji do tajemniczej Strefy X, opowiedziana z perspektywy jednej z uczestniczek. Klimat trochę jak z serialu LOST wymieszany z koncepcją Zony (z Pikniku na Skraju drogi i gier z serii STALKER). Miejscami dziwaczna, czasem straszna, trochę filozoficzna. Trafiła idealnie w mój gust, polecam i biorę się za kolejne tomy.

Intrygująca, tajemnicza i fascynująca historia po której do końca nie wiedziałem czego się spodziewać. Z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy. Strefa X nie odkryła jeszcze wszystkich swoich sekretów.

• Science Fiction