Legiony Polskie 1914-1918 - Zarys historii militarnej i politycznej

Okładka książki Legiony Polskie 1914-1918 - Zarys historii militarnej i politycznej Wacława Milewska, Janusz Tadeusz Nowak, Maria Zientara
Wacława MilewskaJanusz Tadeusz Nowak Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka powieść historyczna
powieść historyczna
Księgarnia Akademicka
1998-01-01
1998-01-01
Legiony Polskie 1914-1918 Piłsudski I Wojna Światowa

Okładka książki Akcent 1/2022 Jarosław Cymerman, Mirosław Grudzień, Aleksandra Igras, Jerzy Jastrzębski, Birute Jonuškaite, Lechosław Lameński, Jan Lewandowski, Wacława Milewska, Wacław Oszajca SJ, Uta Przyboś, Agnieszka Rautman-Szczepańska, Jarosław Sawic, Tomas Venclova
Akcent 1/2022 Jarosław Cymerman,&...
Okładka książki 1863 metų sukilimo ženklai Arturo Grottgerio kūrybos cikluose Polonia ir Lituania / Powstanie Styczniowe w cyklach prac Artura Grottgera Polonia i Lituania Vita Andriušytė, Liuda Jakubčionienė, Andrzej Kierulis, Wacława Milewska, Mindaugas Šapoka
1863 metų suki... Vita Andriušytė, Li...
Okładka książki Legenda legionów Marek Cisek, Joanna Dufrat, Krzysztof Filipow, Krzysztof Andrzej Jeżewski, Michał Klimecki, Jarosław Kurkowski, Jacek M. Majchrowski, Wacława Milewska, Mirella Kurkowska, Tomasz Nałęcz, Hanna Szczechowicz, Maria Zientara
Legenda legionów Marek Cisek, Joanna...

Godna polecenia książka o Legionach Polskich. Prześledzimy w niej drogę jaką przebyli legioniści, od Strzelców i Drużyniaków, przez powstanie Legionów, wymarsz I Kadrowej do kongresówki i zawiedzione nadzieje, w związku z chłodnym przyjęciem przez rodaków. Pierwsze bitwy, powstanie I, II i III Brygady. Heroiczne boje I w Galicji i II w obronie przełęczy Karpackich. Dramatyczną szarżę pod Rokitną, i połączenie wszystkich Brygad na Wołyniu, gdzie wsławiły się pod Kostiuchnówką. Wreszcie Kryzys przysięgowy, internowanie i przekroczenie frontu pod Rarańczą przez II Brygadę, aż do odzyskania niepodległości i przejęcie władzy wojskowej przez Piłsudskiego. Wiele ciekawostek i anegdot z życia legunów. Przede wszystkim jest to książka o nich, młodych ludziach, którzy "Na stos, rzucili swój życia los", ponieważ czuli, że to właśnie jest ten moment na który czekali ich przodkowie z powstania listopadowego i styczniowego. Chcieli pokazać, że Polacy potrafią i chcą walczyć o niepodległość. Osiągnęli swój cel i chwała im za to.
Tak powinna wyglądać każda książka o tematyce historycznej. Bogaty opis poprzeplatany wspomnieniami uczestników. Masa zdjęć, map, przypisy, bogata bibliografia. Duży plus to metryczki wszystkich o których była mowa z tyłu książki.
Polecam!

Dodaj cytat z książki Legiony Polskie 1914-1918 - Zarys historii militarnej i politycznej