Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać229
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński25
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać2
- ArtykułyAkcja recenzencka! Zgarnij egzemplarz powieści „W cieniu Annapurny” Michała ŁuczyńskiegoLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Janusz Tadeusz Nowak
19
7,9/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,9/10średnia ocena książek autora
20 przeczytało książki autora
43 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Krakowski Hejnał Wolności
Janusz Tadeusz Nowak, Justyna Kutrzeba
10,0 z 1 ocen
3 czytelników 0 opinii
2018
Wieża Wolności 1918 r. W 100. rocznicę wyzwolenia Krakowa
Janusz Tadeusz Nowak
7,0 z 2 ocen
4 czytelników 0 opinii
2018
Skarby krakowskich klasztorów - tom 2
Witold Turdza, Janusz Tadeusz Nowak
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2012
Wieża Wolności 1918. W 90. rocznicę wyzwolenia Krakowa
Janusz Tadeusz Nowak
6,0 z 1 ocen
4 czytelników 0 opinii
2008
Urny na Kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Janusz Tadeusz Nowak
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2008
Tarcze Legionów Polskich 1915–1917 w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Janusz Tadeusz Nowak
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2006
Bonifratrzy w Krakowie. Przewodnik po klasztorze, kościele i szpitalu Braci Miłosierdzia
Witold Turdza, Janusz Tadeusz Nowak
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2006
Skarby krakowskich klasztorów. Zbiory Sióstr Felicjanek
Witold Turdza, Janusz Tadeusz Nowak
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2005
Skarby krakowskich klasztorów. Zbiory Bonifratrów
Janusz Tadeusz Nowak
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2004
Legiony Polskie 1914-1918 - Zarys historii militarnej i politycznej
8,3 z 4 ocen
7 czytelników 1 opinia
1998
Najnowsze opinie o książkach autora
Szlak bojowy Legionów Polskich Janusz Tadeusz Nowak
6,5
,,Należę do tego pokolenia, które miało wielkie szczęście poznać ostatnich żołnierzy Legionów Polskich"*
Tym wyznaniem Janusz Tadeusz Nowak rozpoczyna swój Szlak bojowy Legionów Polskich. Żałuję, że nie mogę napisać o sobie tego samego, co on. Historią Legionów interesuję się od kilku lat, a dokładniej od momentu, w którym uświadomiłam sobie, jak historia polskiej wojskowości początków XX wieku jest pomijana na rzecz samej II wojny światowej. Bitwa warszawska, bitwa pod Kostiuchnówką, powstania śląskie są zapomniane, a ich rocznice obchodzi się jedynie w wąskim gronie osób związanych w pewien sposób z tymi wydarzeniami lub odbębniane przez tych, którzy chociażby z racji pełnionego stanowiska muszą epatować patriotyzmem. Niedawno, szóstego sierpnia, obchodziliśmy 100. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej. Postanowiłam wykorzystać tę okoliczność do solidniejszego poszerzenia swojej wiedzy o Legionach. Traf chciał, że otrzymałam w tym czasie propozycję zrecenzowania wspomnianej już książki wydanej właśnie z tej okazji.
Szlak bojowy Legionów Polskich to przede wszystkim kalendarium. Publikacja podzielona jest na sześć rozdziałów. Pierwszy z nich to zarys historii Legionów, drugi pobieżnie opisuje losy kampanii kieleckiej strzelców Piłsudskiego, kolejne trzy opisują szlak bojowy odpowiednio I, II i II Brygady Legionów Polskich. Ostatni rozdział dotyczy często pomijanego w podobnych publikacjach Polskiego Korpusu Posiłkowego. Gdyby Nowak, tworząc swoje dzieło, poprzestał na tym etapie, jego Szlak bojowy... byłby ledwie broszurą, po którą sięgnęliby jedynie początkujący historycy. Na szczęście autor postanowił uzupełnić większość dat fragmentami pamiętników uczestników danych wydarzeń. Uważam, że jest to z jego strony rewelacyjne posunięcie, ponieważ zazwyczaj nawet najdokładniejsza relacja historyczna nie odda atmosfery wydarzeń w taki sposób, jak relacja kogoś, kto w nich uczestniczył. Część wspomnianych relacji jest autorstwa Bolesława Wieniawy-Długoszewskiego, reszta mniej znanych, ale nie mniej zasłużonych legionistów. Poniżej przytaczam fragment pamiętnika Sławoja Felicjana Składkowskiego:
,,Wczoraj wieczorem o godzinie 8.15 umarł w zakładzie sanitarnym brygady kapitan Herwin, nazwisko - Piątek Kazimierz, komendant V batalionu, łagodny i cierpliwy na ból. Typ ascety filozofa, nosił wielkie okulary, zza których patrzyły niebieskie, marzące oczy. Nawet jadąc konno, nosił na plecach tornister, ale w nim - komplet dzieł Słowackiego. Gdy był głodny - czytał poezje"*
Cytaty, które Nowak wybrał do swojej książki, nie są jedynie wspomnieniami o zmarłych towarzyszach. Znajdziemy wśród nich opisy szarż, pogrzebów, zabaw, warunków polowych i nastrojów legionistów. Jest ich w tej pozycji naprawdę dużo, autor z pewnością uznał je za ważną część książki. Oczywiście, wykaz wszystkich publikacji z których korzystał (mam tu na myśli głównie wspomniane pamiętniki, dzienniki i wspomnienia) umieścił w bibliografii, co ma dla mnie wielkie znaczenie, ponieważ mam zamiar przeczytać wszystkie te pozycje.
Niezwykle cennym atutem Szlaku bojowego Legionów Polskich jest dopracowana i przemyślana oprawa graficzna. Grafiki zamieszczone w tej książce są niezwykle różnorodne. Można wśród nich znaleźć zdjęcia dowódców i całych oddziałów, liczne portrety, pocztówki i znaczki z epoki, fotografie medali i odznaczeń, odciski pieczęci. Ciężko jest wskazać choćby jedną stronę, na której nie znajdowałby się przynajmniej jeden tego typu element.
Szlak bojowy Legionów Polskich nie jest publikacją przeznaczoną dla historyków. Ilość informacji oraz sposób ich przekazania jest dostosowany do potrzeb przeciętnego czytelnika, który historię traktuje jako hobby. Polecam Wam tę książkę, jej wartość merytoryczna stoi na równie wysokim poziomie, co jej oprawa graficzna. Miło mieć przed oczami takie wydawnictwo.
*Nowak Janusz Tadeusz, Szlak bojowy Legionów Polskich, Kraków 2014, s. 7.
*Nowak Janusz Tadeusz, Szlak bojowy Legionów Polskich, Kraków 2014, s. 96 za Składkowski Sławoj Felicjan, Moja służba w Brygadzie. Pamiętnik polowy, Warszawa 1933, s. 145.
Legiony Polskie 1914-1918 - Zarys historii militarnej i politycznej Wacława Milewska
8,3
Godna polecenia książka o Legionach Polskich. Prześledzimy w niej drogę jaką przebyli legioniści, od Strzelców i Drużyniaków, przez powstanie Legionów, wymarsz I Kadrowej do kongresówki i zawiedzione nadzieje, w związku z chłodnym przyjęciem przez rodaków. Pierwsze bitwy, powstanie I, II i III Brygady. Heroiczne boje I w Galicji i II w obronie przełęczy Karpackich. Dramatyczną szarżę pod Rokitną, i połączenie wszystkich Brygad na Wołyniu, gdzie wsławiły się pod Kostiuchnówką. Wreszcie Kryzys przysięgowy, internowanie i przekroczenie frontu pod Rarańczą przez II Brygadę, aż do odzyskania niepodległości i przejęcie władzy wojskowej przez Piłsudskiego. Wiele ciekawostek i anegdot z życia legunów. Przede wszystkim jest to książka o nich, młodych ludziach, którzy "Na stos, rzucili swój życia los", ponieważ czuli, że to właśnie jest ten moment na który czekali ich przodkowie z powstania listopadowego i styczniowego. Chcieli pokazać, że Polacy potrafią i chcą walczyć o niepodległość. Osiągnęli swój cel i chwała im za to.
Tak powinna wyglądać każda książka o tematyce historycznej. Bogaty opis poprzeplatany wspomnieniami uczestników. Masa zdjęć, map, przypisy, bogata bibliografia. Duży plus to metryczki wszystkich o których była mowa z tyłu książki.
Polecam!