Przyzwoitka

2014-03-07
2014-03-07
Beata Hrycak-Domke

Nigdy nie jest za późno

Otrzymałam od autorki historię niezwykłą, inspirującą inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami,oparta na faktach to opowieść fascynująca gwiazda niemego kina kobieta to Louise.
Druga z kobiet towarzyszyła Louise była jej przyzwoitką Cory.
Obydwie kobiety różniły się charakterem,odmiennym stylem bycia,prawie wszystkim spędzały wspólnie cudowne chwile.
Wciągała mnie powieść i fascynowała od pierwszym stron lektury pochłonęłam ją,zachwycona jestem książką.
Pióro pisarki znakomite,przyjemny,barwny język plastyczni,ciekawi i interesujący bohaterowie.
Intrygująca,ciekawa,wspaniała książką przeczytana z wielką przyjemnością,spędziłam miłe chwile z lekturą.

Druga z kobiet towarzyszyła Louise była jej przyzwoitką Cory.
Wciągała mnie powieść i...

Przeczytałam recenzję 'PRZYZWOITKI" pani Malwiny Sławińskiej i jestem pod wielkim wrażeniem jej wnikliwości, dokładności, wyczucia, zrozumienia intencji autorki. Nic więcej nie potrafię o tej powieści. Gratuluję, Pani Malwino!

To mogła być naprawdę dobra książka - na początku nawet nie była zła. Ciekawy pomysł, ważny temat, wątki, które wróżyły niezłą fabułę... Niestety, na obietnicach się skończyło. Pomysł był, wykonania brakło. A na dodatek autorka zapomniała przestać pisać wtedy, kiedy należało i tak powstało około 100 zupełnie zbędnych ostatnich stron.

Książka ciekawa, pokazuje jak się żyło na początku XX wieku w Ameryce. Ale nie tylko...
Jakie życie może być skomplikowane, zaplątane, zakłamane i niepewne? Historia Cory i Louis, ich wzajemnych relacji i wyborów życiowych, trudnych a czasami zaskakujących.

Wartka akcja i niebanalna fabuła, trochę życiowych niespodzianek bohaterki i garsteczka filozofii oraz, niestety, sporo ideologii feministyczno-homoseksualnej. Myślę, że gdyby nie jej natłok( w drugiej połowie książki) wspominałabym "Przyzwoitkę" jako dość niebanalną powieść. A tak... cóż, można przeczytać, gdyż pierwsza część nieźle pokazuje międzywojenne USA.

"Przyzwoitka" L. Moriarty to powieść inspirowana życiem gwiazdy niemego kina Louise Brooks. Jednak to nie ona jest w tej książce główną bohaterką. Rola ta przypadła Corze Carlise, trzydziestosześcioletniej sąsiadce młodej kobiety, która wyrusza z Louise z Wichita w stanie Kansas do Nowego Jorku w charakterze jej przyzwoitki.
Wyraźnie zarysowany mamy tutaj kontrast charakterów głównych bohaterek: szacownej i statecznej Cory oraz szalonej i aroganckiej Louise. Jednak z biegiem powieści charaktery te podlegają ewolucji; możemy obserwować, jak zdarzenia i przemiany społeczne odciskają piętno na poglądach i zachowaniu kobiet.
Dowiadujemy się, że Cora nie podjęła się opieki nad rozkapryszoną Louise tylko z pobudek finansowych, Bowiem w wyjeździe do Nowego Jorku miała ona też swój "interes".
Autorka zastosowała liczne retrospekcje, aby przybliżyć czytelnikowi życie bohaterki przed momentem w którym ją poznajemy, tzn. jako oddaną żonę wziętego prawnika i kochającą matkę swoich dzieci. A życie to wcale nie było usłane różami...
Tłem wydarzeń są burzliwe lata 20.- okres prohibicji i gwałtownych zmian społecznych. Autorce udało się oddać mentalność ludzi tamtego okresu, ich wątpliwości i nadzieje.
W książce podejmowana jest także tematyka tzw. "sierocych pociągów", którymi wysyłano osierocone lub porzucone dzieci do nowych rodzin, jednak w praktyce często trafiały one do ludzi, u których musiały ciężko pracować na swoje utrzymanie.
Końcowe rozdziały książki to taki jakby kalejdoskop dalszego życia bohaterów. Autorka na kilkudziesięciu stronach oddała dalszy przebieg zdarzeń.
Powieść ta bardzo mi się podobała. Mogę powiedzieć, że skłania ona czytelnika do przemyśleń m.in. nad tym, jak otoczenie, kontekst społeczny, wpływa na zachowanie i poglądy jednostki. Od głównej bohaterki możemy nauczyć się wytrwałości oraz odwagi w dążeniu do celu. Polecam!;)

Wyraźnie...

Z historią Louise Brooks w tle.
Louise Brooks była znaną aktorką kina niemego. W tej książce jej sylwetka jest tłem do agitacyjnej rąbanki autorki. Ilość wątków, postulatów Laury Mority, mnie oszołomiła. A wystarczyło tylko napisać: można wszystko!

No i jakoś nie wierzę, że można być spełnionym, kiedy się żyje w takiej sytuacji:
główna bohaterka jest żoną geja, który przez cały czas trwania małżeństwa jest w aktywnym związku, mają 2 synów, którzy nic o tym nie wiedzą, mieszkają razem z facetem, który uchodzi za brata głównej bohaterki, ale jest jej kochankiem. Razem wychowują córkę tego faceta (która myśli, że kochanka jej taty, to jej ciocia). Są spełnieni.
Tiaaa....
Trzeba jeszcze dodać- i żyli długo i szczęśliwie, aby ta bajka spełniła wszelkie formalne wymogi.

Podobało mi się tło: Kansas i Nowy Jork w dwudziestoleciu i wątek Louise Brooks. Reszta to strata czasu.
Agitacyjne pierdołki.

Z historią Louise Brooks w tle.

główna bohaterka jest żoną geja, który...

Książka Moriarty jest przeciętna. Czyta się dobrze, więc ostatecznie mogę napisać, że "Przywoitka" jest powieścią całkiem przyzwoitą:) Ale to wszystko. Wydała mi się zbyt nachalnie agitacyjna, piętnująca i krytykująca na wszelkie sposoby moralność, której hołdowało się w pierwszej połowie XX wieku. Autorka wrzuciła do jednego worka ignorancję obu płci w zakresie potrzeb seksualnych kobiet, problem homoseksualizmu, rasizmu, prohibicję, zdrady małżeńskie, alkoholizm, antykoncepcję, itd., wymieszała to wszystko dokładnie i wysypała na kartki powieści krytykując jak leci wszelkie przejawy nie tylko pruderii, ale także przyzwoitości i moralności. Traktowanie kolorowych członków społeczeństwa na równi z innymi jest dobre, antykoncepcja jest dobra, walka z alkoholizmem jest dobra, ale dobre są też homoseksualizm, aborcja, zdrada... Moriarty zdaje się uważać, że lekiem na wszelkie problemy jest pozwalać wszystkim na wszystko, natomiast źródłem zła były - prohibicja oraz ukrywanie orientacji seksualnej i chęci seksu pozamałżeńskiego. Nie po drodze mi z niektórymi jej poglądami, ale nie tylko dlatego książka mnie nie zachwyciła. Pomijając tendencję do popadania w skrajności, autorka "Przyzwoitki" nieźle opisuje stosunki społeczne, lęki i uprzedzenia, konwenanse, pruderię oraz niepokojący, choć zdaniem Moriarty, jak najbardziej pożądany, upadek wiary w wartości powoli odchodzące do lamusa. Brakowało mi jednak nacisku na pragnienie zrzucenia gorsetu w imię tańczenia w deszczu na ulicy - wówczas klimat powieści byłby, w moim odczuciu, bardziej tożsamy z czasami, w których kobiety zaczynały obcinać włosy, nosić krótsze spódnice, a gwiazdy kina wywoływały masowe histerie. Brakowało mi specyficznego klimatu panującego w Stanach Zjednoczonych w latach 20-tych i 30-tych - tego zdecydowanie nie udało się Moriarty osiągnąć.
Podsumowując:
*stosunki społeczne opisane interesująco,
*motyw gwiazdy kina niemego Louise Brooks naprawdę dobry i wciągający,
*fabuła raczej niespieszna i mało dynamiczna, a tym samym miejscami nic nie wnosząca i nudnawa,
*zbyt mocno zaakcentowane prywatne poglądy autorki na wiele bardzo poważnych spraw, problemów nękających społeczeństwo amerykańskie w początkach XX wieku, brak bezstronnego, obiektywnego spojrzenia, brak przytoczenia argumentów drugiej strony każdego konfliktu,
*zupełny brak specyficznego klimatu tamtych czasów.
Sami musicie zdecydować, czy warto sięgać po "Przyzwoitkę". Ja osobiście uważam, że można sobie darować.

Zapraszam: http://zielonowglowie.blogspot.com/

Książka prowadząc nas przez życie głównej bohaterki, uczy tolerancji, szerszego spojrzenia na różne kwestie, pozwala rozumieć inność, ludzkie błędy i słabości... mądra :)

14/2021

14/2021

• Szybka lista:)
  • Mam papierowe
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam
  • 🎀 Kobieco, z tajemnicą w tle

Dodaj cytat z książki Przyzwoitka