Być Esther

Świat Książki
2014-01-29
2014-01-29
Ewa Westwalewicz-Mogilska

Pochowajcie mnie w niebieskiej sukience

Autorka trafnie opisuje myśli i przeżycia 83-letniej Esther.
Książka wzrusza, bawi,zasmuca.
Taka zwyczajna a jednak w niezwykły sposób przedstawia jesień życia. Skłania do refleksji nad tym co naprawdę było dla nas ważne w życiu.

Autorka trafnie opisuje myśli i przeżycia 83-letniej Esther.
Książka wzrusza, bawi,zasmuca.

Nie do końca podobała mi się ta książka.
Doceniam pomysł autorki i chęć ukazania tego mało popularnego okresu życia - starości.
Miriam Karmel podjęła się trudnego zadania.
Starość nie jest medialna ani dobrze się nie sprzedaje.
Co prawda Esther jest tu przedstawiona jako starsza pani, która ze wszystkich sił stara się utrzymać swoją godność, swoją odrębność pomimo swoich zdrowotnych utrapień i ograniczeń.
Nadal chce sama mieszkać i o sobie decydować. Nie zgadza się na propozycję córki, by przenieść się do domu opieki. Zresztą córka jest tu przedstawiona w bardzo niekorzystny sposób.
Teraźniejszość jest przeplatana wspomnieniami z lat wcześniejszych - jej życia jako żony i matki.
Czegoś mi jednak w tej książce zabrakło. Wydaje się jakaś taka niedokończona, bez puenty, jakby Esther w swojej postępującej demencji zapomniała ją domknąć.
Reklamowane poczucie humoru też jest bardzo delikatne.
Gorzki wydźwięk całości gdzieś je zagłusza.
Można przeczytać, ale spodziewałam się czegoś lepszego.

Nie do końca podobała mi się ta książka.
Miriam Karmel podjęła się trudnego zadania.
Starość nie jest medialna ani dobrze się nie sprzedaje.

Zabawna i wzruszająca jednocześnie...Piękna powieść...

Zabawna i wzruszająca jednocześnie...Piękna powieść...

Mam ochotę Cię przytulić Esther.
I tak jak Ty zastanawiam się co dzieje się z tym światem, dlaczego ludzie nie prowadzą już choćby niezobowiązujących pogawędek ze sobą, a człowiek jest samotny wśród tłumu z twarzami pochylonymi nad światłem z telefonów.
I tylko śmierć oznacza ten sam koniec dla każdego.

Mam ochotę Cię przytulić Esther.
I tylko śmierć oznacza ten sam koniec dla każdego.

2026

Starość nie jest fotogeniczna. Starość nie jest trendy ani cool. Nie jest notorycznie pokazywana w mediach. Tylko w literaturze czasem można dostrzec starość przedstawioną jako etap piękny, pełen życiowej mądrości i spokoju. Esther ma świadomość końca, odchodzenia, dlatego swoją rzeczywistość przygotowuje na swoje odejście. Jej żydowskie pochodzenie jest niekwestionowaną sprawą. Kobieta przypomina sobie świat żydowskich tradycji i nakazów. Po śmierci męża jej córka Ceely pragnie, by staruszka przeniosła się do domu opieki. Jaksa więź między nimi bezpowrotnie zginęła, z arogancją młodości Ceely chce podejmować za matkę decyzje. Wiadomo przecież, że starych drzew się nie przesadza. Esther wspomina burzliwe lata buntu córki, czas gdy uciekła do jakiejś komuny, a syn Barry studiował stomatologię. W opuszczonym domu para w średnim wieku przezywała wtedy drugi miesiąc miodowy, z ulgą przeprowadzili się poza miasto. Esther ma niewiele rozrywek, więc wspomina czas, gdy dzieci chodziły do szkoły,a a ona dostała pracę, tak by nie kolidowała z innymi obowiązkami. Jej generacja wymiera, przyjaciółki kolejno są umieszczane w ośrodkach opieki dla seniorów, co przyspiesza tylko ich odchodzenie ze świata. Starsza pani nie poddaje się demencji innym utrapieniom starości, tylko udaje się na wycieczkę do Meksyku i OK Coral, gdzie miała miejsce pamiętna strzelanina. Cała eskapada okazuje się fiaskiem, a Esther podejrzewają o szmuglowanie hurtowej ilości leków. Uczęszcza na zajęcia z dziennikarstwa, ćwiczy umysł i ciało, nie podaje się czasowi. Niespiesznie porządkując wspomnienia, Esther analizuje swoją relację z córką, polegającą na niedopowiedzeniach, niemówieniu wprost, że się córkę kocha, tęskni do zmarłego męża, z ironią i humorem godnym Wisławy Szymborskiej maga się z codziennością starości, niedogodnościami wieku, zawodzącym ją ciałem i pamięcią. Polecam ze względu na nostalgiczną atmosferę, elegancki język, pogłębioną psychologizację postaci oraz dyskretne poczucie humoru. Powieść każe zastanowić się, jak postrzegamy starość, w jaki sposób społeczeństwo rozwinięte traktuje osoby w podeszłym wieku, jakie role im przygotowuje, jak ogranicza im wybory.

słodko-gorzka, bardzo szybko sie czyta:)

słodko-gorzka, bardzo szybko sie czyta:)

Książka ładnie ukazująca różnice pokoleń, bardzo dobrze stworzona postać i opisy, myśli. Czegoś jednak mi w tej książce brakowało, sama nie wiem czego. Czyta się ją ciężko, ale warto.

83-letnia Esther jest córką uciekinierów z Polski (przed pogromami). W Ameryce rodzice starali się wtopić w otoczenie, ale chyba tylko córka uczyła się języka. Esther nie pracowała zawodowo, życiowe decyzje podejmował mąż, teraz córka.
Esther nie chce być traktowana protekcjonalnie, nie chce iść do domu opieki, nie chce praktycznych prezentów od córki (czy wcześniej córka dawała jej inne prezenty?) i chce kierować samochodem. O samochód jest spór, w który włączony jest jeszcze lekarz, a Esther podejrzewa zmowę. Córka przedstawiona jest jako oschła osoba, która nie ma czasu dla matki, ale ta zajęta córka rzuca wszystko, żeby towarzyszyć matce w wyprawie na pustynie.
Nic z tego wszystkiego nie wynika.
Książkę ratuje poczucie humoru. Podobało mi się też zakończenie.

"Być Esther" to piękna książka, która w bardzo subtelny sposób opowiada o lękach ponad 80-letniej kobiety związanych ze śmiercią i wyzwaniami, które niesie starość.

Esther Lusting wiodła bardzo przeciętne życie odmawiając sobie wielu przyjemności, by nikt nie mógł jej zarzucić, że próbuje dostać coś za nic. Jej wspomnienia zostały zgrabnie wplecione w codzienność samotnej starszej pani. A samotność to jest to, z czym się mierzyć najtrudniej. Coraz trudniej też znosić zatroskane spojrzenia i protekcjonalne traktowanie otoczenia, kiedy umysł zaczyna płatać figle, a ciało zaczyna odmawiać posłuszeństwa.

Esther jest przygotowana na śmierć i jest pogodzona z nieuchronnym końcem. Modli się jednak o śmierć, która nie pozbawi jej godności. Ma już nawet opracowany dokładny jej scenariusz.

Nie wiem, ile lat ma autorka książki. Na zdjęciach wygląda na osobę w średnim wieku. Tym bardziej należy jej sie uznanie za to, jak świetnie potrafiła wejść w skórę kobiety na ostatnim życiowym zakręcie.

Niesamowita, wzruszająca, niezwykle mądra opowieść o kobiecie u schyłku życia. Książka niesie przesłanie o tym co nieuchronne, o tym co czeka każdego na końcu drogi jaką jest życie. Przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Pomimo smutnego wydźwięku całości dostarczyła też wielu humorystycznych wrażeń, pozwoliła również spojrzeć na starego człowieka innymi oczami. Mocno polecam, nazwałabym ją lekturą obowiązkową dla tych wszyscy, którzy mają jeszcze starszych członków rodziny wokół siebie...

• Biblioteka
  • Wymienię/ sprzedam od zaraz