Berek + Berek, czyli upiór w moherze (sztuka teatralna)

Okładka książki Berek + Berek, czyli upiór w moherze (sztuka teatralna) Marcin Szczygielski
Okładka książki Berek + Berek, czyli upiór w moherze (sztuka teatralna)
Marcin Szczygielski Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik literatura piękna
Instytut Wydawniczy Latarnik
2009-01-01
2009-01-01

Okładka książki Szkieletnicy Marta Krzywicka, Marcin Szczygielski
Szkieletnicy Marta Krzywicka, Ma...
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Naprawdę warto przeczytać tę pozycję! Absolutnie KAŻDY ma prawo kochać i być kochany, nawet jeżeli miłość ma różne oblicza. I najwyższa pora, aby ludzie nauczyli się akceptacji i tolerancji, uwierzyli, że "inny", nie znaczy gorszy!!!

Wchodzi na listę moich ulubionych pozycji, bo bardzo utożsamiam się z głównym bohaterem, a w zasadzie w sposób jego rozumowania, który był tak wzniosły, ale nie szedł w parze z jego czynami i postępowaniem. Podoba mi się jak autor opisuje w nim zachodzące zmiany, rozmowy z psychologiem, sąsiadką, Wojtkiem i to jak rozwija się w nim... dojrzałe podejście do swojej seksualności.
Jest pisana bardzo płynnym językiem i tak też się ją czyta. Cenię różnicę między książką a scenariuszem sztuki teatralnej, bo lepiej i wyraźniej mogłem wyobrazić sobie sposób myślenia Pawła... Choć powieść zaczyna się dosyć dosadnie, to jednak pokazuje, że sex to normalna sprawa. Tylko, że gejowski jest trochę inny i jak ktoś się go brzydzi będzie miał ciężko by przebrnąć przez tę powieść.

Lektura zaczyna wprost wstrętnymi opisami, lecz szybko przekształca się w komedię. Bazuje na dwóch skrajnych światopoglądach/ podjeściach do życia/ postawach. Bohaterów łączą jednak ludzkie problemy i pokazują im, siebie nawzajem. Lektura świetna pozwala zobczyć nam ludzi zarówno w "gejach" jak i tzw. "moherowych beretach", z któych wiele osób się naśmiewa.

Słyszałam, że to komedia, a miałam ochotę na coś luźniejszego. Ku mojemu zdziwieniu zabawny fragment pojawił się dopiero na ostatnich kartkach - chyba podeszłam do tematu zbyt serio ;)
Wcześniej poznałam dwie postaci, Pawła i Annę. Zupełnie różni, a jednak szukali tego samego. Ich codzienność, myśli i działania wywołały we mnie spore przygnębienie. Dlaczego? Bo utwierdziłam się tylko w przekonaniu, że bardzo często jesteśmy samotni, a samotność to najgorsza z możliwych 'chorób'. Że bardzo trudno jest podejmować w życiu właściwe decyzje, a cel bywa wciąż ten sam, wszyscy chcemy kochać i być kochani - nawet jeżeli nie umiemy się do tego przyznać. Chowamy to za irracjonalnymi, nawet głupimi i agresywnymi zachowaniami, będąc jednocześnie ślepymi na otaczającą rzeczywistość. Ciężko jest "osiągnąć miłość" i zrozumieć jej prawdziwą wartość. Ciężko jest zrozumieć siebie i to co dzieje się w naszym zyciu. Książka jednak kończy się dobrze, jak dla mnie dosyć cukierkowo, ale warto wierzyć, że tak rzeczywiście mogłoby być. Bo wszystko ma jakiś swój cel. Życzę nam wszystkim cierpliwości i zaufania do siebie. Abyśmy mogli też odnaleźć spokój i tych, z którymi będziemy go zdrowo dzielić.

Bardzo dobra powieść. Polecam :)

Bardzo dobra powieść. Polecam :)

Lubię wracać to tej książki. Posiadam wydanie akurat ze sztuką teatralną, więc chętniej wracam do Anny i Pawła. Polecam.
Życzę sobie, aby wszyscy ludzie przeczytali ją i dobrze zrozumieli.

Życzę sobie, aby wszyscy ludzie przeczytali ją i dobrze zrozumieli.

Czyta się ją świetnie. Śmiechu przy czytaniu co nie miara. A jeśli sobie wyobrazimy Ewę Kasprzyk w roli moherowej sąsiadki to naprawdę można chichotać cały wieczór. Oczywiście można się na chwilę zastanowić czy my może też czasem jesteśmy takimi mało tolerancyjnymi sąsiadami?

Pełna zabawnych dialogów i docinek między bohaterami. Pomysłowo zestawione różnice poglądów i zachowań głównych postaci.

Byłem też na tej sztuce teatralnej granej przez Teatr Kwadrat. Nie było minuty żeby widownia nie wybuchała gromkim śmiechem. Polecam!

Świetna, świetna, świetna. Przeczytałam dosłownie jednym tchem. Ubawiła mnie do łez. Rzadkość!!!

• Polska
  • LGBTQ
  • Autografy!

Marcin Szczygielski Berek + Berek, czyli upiór w moherze (sztuka teatralna) Zobacz więcej