XXL.Tragikomedia erotyczna

2012-01-01
2012-01-01
978-83-60000-89-2

Hrabia F, Nobel i seks na piętnastym piętrze

Najlepsza polska książka dekady! Szkoda, że tak bardzo niedoceniona. Przeczytać koniecznie!

Mimo, że koniec wydaje mi się być napisany na kolanie to całość podobała mi się niesamowicie. Doskonale pokazuje jak wygląda życie kiedy myślimy głównie kroczem, oraz jak niezdrowe ambicje (nasze jak i naszych rodziców wobec nas) potrafią wykończyć człowieka.

To jest książka-przekładaniec. Nie, nie dlatego, że bohater przekłada kolejne towary na swoim materacu. Mimo obscenów hrabia Fiut w rozmiarze XXL nie jest tu najważniejszy. W gruncie rzeczy to jest książka o dojrzewaniu do życia, pojmowaniu siebie i życia, o życiu ze sobą i ludźmi. Przekładaniec: wielkie marzenie i niskie realia, wulgarny seks i wysoka kultura, porażający egoizm (zwłaszcza wobec kobiet, które całe życie wyciągały z bagna tego niesamowitego, egotycznego, pogubionego, sfiksowanego, ciekawego typa),wyzwalająca (wybrana?) samotność i szukanie sensu, którym jednak okazuję się nie ja sam, ale Drugi-Wyjątkowy-Jedyny, tak jak dla innych Druga-Wyjątkowa-Jedyna. A więc jednak nie Pani Walka O'Byt, nie Pan Samo Życie, ale - czego do końca nie chciał przyznać - może Pani Miłość? Przekładaniec uczuć podczas lektury: śmiech, gorycz, poruszenie, wzruszenie, niechęć, odkrycie. Naprawdę ogrowata wielowarstwowość jest w tej książce, a to co może szwankuje autor poprawił w przejmującym i dojrzalszym "Kochanku".

Mam wrażenie, że każdy z tej knigi wyciągnie co innego. Moja matka dała mi ją ze słowami "To bardzo fajna książka, śmieszna". Dla mnie okazała się raczej smutna, klaustrofobiczna i frustrująca. Koniec świetny - obawiałam się, że wszystko zepsuje, pozostanie niedosyt itp., ale jednak nie :) Lepszego moim zdaniem być nie mogło (chociaż też przygnębiające, że całe to jego życie zaprowadziło do "tego" momentu).
Co do opisów seksu - zależy od wrażliwości. Na mnie nie zrobiły praktycznie żadnego wrażenia, choć trzeba przyznać, że jest ich od groma.

Fajnie pokazana jest historia zycia spoleczenstwa gejow. Jak sie zmienialy mozliwosci, lokale, czaty i portale. Mysle ze wiele gejow przypomni sobie te czasy. Dosyc kontrowersyjna jest alegoria penisa XXL. Z jednej strony jest to rodzaj samooceny, ego. Z drugiej strony jest to cos czego pragna nie tylko faceci homo. Nieco zalosna jest postac glownego bohatera ale taka jest prawda. Nie kazdy jest ambitny cos osiagnac albo chociazby zadbac o swoja sylwetke. Ale pragnie miec seks regularnie. Nieco mnie drazni w polskich opowiesciach gejowskich zawod glownego bohatera. Jak by nie bylo innych, tylko wszyscy po filologii. Do tego moim zdaniem za duzo odniesienia/cytat konkretnych piosenek/wykonawcow. Podzielilbym to na dwie czesci: historia spolecznosci gejowskiej polski oraz absurdalne zycie przecietnego faceta z nieprzecietnym penisem.

Czytałam z mieszanymi uczuciami i serio z ulgą skończyłam..

Czytałam z mieszanymi uczuciami i serio z ulgą skończyłam..

Na początku wciągnęłam się bardzo, jednak im dalej tym jakość słabsza. Nieco działał mi na nerwy główny bohater.

50 twarzy greya wysiada

50 twarzy greya wysiada

Było coś w tym wszystkim takiego surowego, naturalistycznego. Zwłaszcza momenty o matce. Muszę przyznać, że chwyciła mnie ta pozycja.

Mocna rzecz!

Mocna rzecz!