Toksyczni święci czyli o kulcie cierpienia w chrześcijaństwie

Okładka książki Toksyczni święci czyli o kulcie cierpienia w chrześcijaństwie
Anna Connolly Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa religia
religia
Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
2013-01-01
2013-01-01
cierpienie cierpiętnictwo święci

Książka niestety rozczarowująca. Trudno, z szacunkiem dla pracy Autorki, nie zauważyć chęci postawienia oryginalnych tez za wszelką cenę.
Ogromny brak tej książki to kompletny brak podejścia hermeneutycznego i kontekstualnego.Pani Anna niestety ma też poważne braki w zakresie teologii katolickiej i, proszę uwierzyć, opinii tej nie formułuję z powodu krytyczności jej tez,...

W kraju nad Wisłą i Bugiem, gdzie w sferze religijnej dominuje rzymskokatolicka dewocja, książkę Anny Connolly uznaję za cenną i jedyną w swoim rodzaju. Uważam ją za godną polecenia zwłaszcza dla tych, którzy nie odnajdują się w tym, co jest i co "obowiązuje". Autorkę zaliczam do grona nielicznych kobiet, które przecierają nowe szlaki w puszczy polskiej...

Po książkę Anny Connolly sięgnąłem z dużą nadzieją na ciekawą próbę nowego ujęcia pewnych aspektów życia niektórych świętych, a tym samych nowego spojrzenia na chrześcijaństwo. I o ile sama idea - że niektórzy święci chrześcijańscy poprzez zbytni rygoryzm i kult cierpienia wypaczyli główne przesłanie Jezusa - to całość mocno rozczarowuje. Między innymi dlatego, że:
1. Widać...

Siostra Faustyna, Ojciec Pio, Jan Paweł II czy Matka Teresa- to postacie będące dla wielu katolików niekwestionowanym autorytetem. Anna Connolly, także praktykująca katoliczka, nie pada jednak przed nimi na kolana w bezkrytycznym uwielbieniu. Analizuje dogłębnie ich życie i pisma i znajduje rysy na nieskazitelnym wizerunku powszechnie podziwianych świętych.

Głównym...

• Analiza krytyczna religii
  • Popularnonaukowe
  • 4.0 Religie
  • Papier
  • Historia kościoła katolickiego i chrześcijaństwa
  • Mam
  • Niedokończone

Dodaj cytat z książki Toksyczni święci czyli o kulcie cierpienia w chrześcijaństwie