Nowa zimna wojna. Jak Kreml zagraża Rosji i Zachodowi

Okładka książki Nowa zimna wojna. Jak Kreml zagraża Rosji i Zachodowi Edward Lucas
Okładka książki Nowa zimna wojna. Jak Kreml zagraża Rosji i Zachodowi
2008-01-01
2008-01-01
Jarosław Stawski
rosja kreml wojna

Krótko i treściwie uważam że warto się zainteresować naszym sąsiadem. Dzięki temu otworzą się nam bardziej oczy i głowa

Książka ta napisana została kilka lat temu, dlatego nie czyta się jej z zapartym tchem. Można jednak poddać analizie wnioski oraz prognozy, jakie postawił w niej autor. W większości przypadków jego scenariusze mają lub miały odzwierciedlenie w rzeczywistości. Stąd też wysoka ocena, ponieważ Edward Lucas dobrze przeczytał i zinterpretował ruchy, jakie w ostatnich latach miały miejsce na Kremlu.

Książkę czytałem około trzy lata temu. Wtedy przecierałem oczy ze zdumienia i nie do końca chciałem wierzyć zwłaszcza w przewidywania jakie szkicował autor. Dziś, po ponad roku wojny ukraińskiej, szereg tez się niestety spełnia. Tak bardzo uwierzyłem w pokój i spokój, że odrzucałem wszelkie zwiastuny nadchodzącej wojny i wielkich zmian geopolitycznych jakie ona wywołała.
Mimo, że książka została napisana blisko 15 lat temu to ciągle jest bardzo aktualna. Autor skupia się na przełomie wieku XX i XXI i kreśli sytuację polityczno-gospodarczą Rosji na tle rywalizacji z tzw. Zachodem. Kapitalnie portretuje samego Putina i styl jego rządów. Pokazuje jak wielki wpływ na władzę mają byli i obecni oficerowie KGB/FSB. Jak wykorzystują potencjał surowcowy Rosji i jakie są ich cele. 15 lat temu była to z pewnością książka przełomowa i kontrowersyjna, dziś autor może tylko gorzko stwierdzić, że w zasadzie w niczym się nie pomylił.

Dobrze napisana analiza rządów Putina na przełomie XX i XXI wieku. Autor oparł się na sytuacji politycznej i gospodarczej Rosji w kontekście Unii Europejskiej i NATO. Szczegółowo przedstawia charakter rządów Putina oraz ich wpływ na chociażby bezpieczeństwo energetyczne. Książka powstała kilkanaście lat temu ale tezy w niej postawione sprawdziły się w rzeczywistości. Polecam.

Książkę przeczytałem kilka lat temu.... Dziś się spełnia... Nic dodać nic ująć.

Książkę przeczytałem kilka lat temu.... Dziś się spełnia... Nic dodać nic ująć.

Książka o Rosji na ostatnim przełomie wieków. Mocna lektura z zacięciem politycznym i jasnym przesłaniem, jednak zbyt jak dla mnie nużąca - wiele faktów, dat, dowodów - ciężko się to czyta.

nie niepokoi, tylko otwiera oczy

nie niepokoi, tylko otwiera oczy

• Ebooki
  • Literatura rosyjska
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Edward Lucas Nowa Zimna Wojna. Rosja Putina. Zagrożenie dla Zachodu Zobacz więcej