Podstęp

2014-06-25
2014-06-25
Mariusz Kukliński
Putin Rosja polityka

Państwo mafijne. Lektura dla niedowiarków.

Państwo mafijne. Lektura dla niedowiarków.

"Podstęp" Edwarda Lucasa - byłego dziennikarza tygodnika "The Economist" i wieloletniego korespondenta z krajów Europy wschodniej - to książka, która zrodziła się ze sprzeciwu autora wobec naiwnych opinii na temat Rosji podzielanych przez europejski establishment. Zdaniem autora, zachodni politycy w ocenie Rosji kierują się myśleniem życzeniowym, a nie realną oceną faktów. Chcą widzieć w Rosji normalny kraj, który nie jest wprawdzie wzorową demokracją, ale jest na dobrej drodze, a w każdym razie zerwał ze swoją mroczną i zbrodniczą przeszłością.
Jednak zdaniem Lucasa Rosja to państwo bandyckie, rządzone przez syndykat trzech dużych grup interesów - tajnych służb, świata przestępczego i gospodarczego. Przedstawiciele tych światów przenikają między nimi, a władzę nad wszystkim sprawuje Władimir Putin. Lucas nie zajmuje się jednak politologiczną analizą struktury władzy w Rosji, a jej wywiadem, który obecnie działa na Zachodzie równie agresywnie jak przed rozpadem Związku Radzieckiego, wykorzystując do tego swoją najlepszą broń - nielegałów - pracowników wywiadu działających na obcym terytorium bez immunitetu dyplomatycznego i z użyciem fałszywej tożsamości.
Autor przestrzega czytelników przed pochopnym wyciąganiem wniosków ze spektakularnej wpadki rosyjskiej agentki Anny Chapman (Anny Wasilijewnej Kruszczenko) - ognistowłosej femme fatale, jakby żywcem wyjętej z filmów o Bondzie - aresztowanej za działalność szpiegowską w 2010 w USA i deportowanej do Rosji, gdzie stała się prawdziwą gwiazdą medialną. Zdaniem Lucasa dziennikarze skupili się na kuriozalnej postaci Anny Chapman i nie szczędzili złośliwych uwag na temat kondycji rosyjskiego wywiadu zapominając jednak, że wraz z Anną Chapman ujęto dziewięciu innych nielegałów. Mieli oni od wielu lat wytrwale budować swoją legendę i tworzyć nowe możliwości pozyskiwania wartościowych informacji. A dla rosyjskiego wywiadu wszystkie wiadomości są cenne. W przeciwieństwie do zachodnich agencji wywiadowczych, wywiad rosyjski nie koncentruje się bowiem wyłącznie na realizacji konkretnych operacji, ale nie szczędzi sił i środków, by prowadzić wieloletnie działania nastawione na głęboką i wszechstronną penetrację instytucji świata Zachodniego, a zakończenie zimniej wojny tylko tę działalność ułatwiło.

Autor zabiera również czytelników w podróż w czasie i przypomina spektakularne wpadki zachodnich agencji wywiadowczych, które w przeszłości wielokrotnie były wodzone za nos przez radziecki wywiad. Ubolewa też nad tym, że pomimo tylu wpadek nie wyciągają one wniosków i stale popełniają te same błędy.

Chociaż temat książki jest interesujący, mam poczucie, że autor nie jest w stanie udowodnić swojej tezy o wszechpotędze rosyjskiego wywiadu i indolencji tajnych służb Zachodu. Sam mimochodem przyznaje, że nepotyzm i chciwość chcących się dorobić oficerów osłabiają wymiernie Służbę Wywiadu Zagranicznego. I również tylko w kilku zdaniach wspomina o zwerbowanych przez zachodnie agencje wywiadowcze oficerach rosyjskiego wywiadu. A ponieważ tajne służby lubią działać w cieniu, nie wiemy w gruncie rzeczy, jaki jest prawdziwy wynik tego cichego pojedynku między Rosją a Zachodem.

Lucas od lat pisze o Sowietach i ta książka jest, niestety, prawdziwa. Czy Zachód przejrzy kiedyś na oczy ?

Rosja nie przestanie mnie fascynować jako mechanizm szpiegowsko-inwigilacyjno-malwersacyjno-policyjno-atomowy :) Jest fascynująca jeśli chodzi o bezwzględność, korupcję i brak poszanowania dla obywateli swojego kraju oraz każdego innego! Świat jest bardziej skomplikowany niż nam się wydaje. Żyjemy (właściwie egzystujemy) w nieświadomości zagrożeń, manipulacji rządów i gier politycznych. Dodatkowo nasz kraj i naród jest na styku wschodu z zachodem przez co tworzymy "strefę buforową". My i nasi sąsiedzi byliśmy i zapewne jesteśmy poligonem walki między siłami "dobra" i "zła". Pytanie tylko czy którakolwiek z sił jest faktycznie dobra? Amerykanie? Rosjanie? Anglicy? Niemcy? itd...

Ogólne podejście do tematu szpiegostwa oparte przede wszystkim o Estonię dziś i historycznie. Naprawdę niewiele konkretów a bardzo dużo słów - tak jakby zabrakło dobrych źródeł. Polski czytelnik będzie kompletnie zawiedziony, tak samo jak osoby oczekujące sensacyjnych faktów. Chyba autor dziennikarstwa śledczego powinien się pouczyć od naszych dziennikarzy ;)

Autor podaje "sole trzeźwiące" w otoczce realizmu wszystkim zainteresowanym. Rozsądna i mądra, zalecana dla wszystkich.
Bardzo na czasie!

Bardzo na czasie!