Spadkobierca

2001-01-01
Joanna Puchalska
rozczarowanie testament ślub namiętność

Ach, jaką ogromną szkodę potrafi książce uczynić nieciekawa okładka 🙈
Choć wszem i wobec głoszę zlota zasadę każdego bookoholika, żeby " nie oceniać książki po okładce" w przypadku tej pozycji trudno było mi się przełamać 😁
Główną bohaterką jest 18-letnia Arabella, która mieszka wraz z matką i kuzynką w posiadłości jej ojca. Po jego śmierci - z racji braku męskiego potomka - Arabella jest przekonana o oddaniu posiadłości w jej rządy. Otóż, ojciec sprawił jednak dziewczynie niezbyt przyjemną niespodziankę, w wyniku czego na horyzoncie pojawił się jednak męski potomek o którego istnieniu dziewczyna nie wiedziała, a jej jedyną możliwością pozostania w posiadłości, która jest jej domem jest wyjście za dalekiego kuzyna...
Niewielkie grono bohaterów, akcja rozgrywająca się w posiadłości i jej najbliższym sąsiedztwie.
Kreacje bohaterów zdecydowanie udane- główna parą to dwa upalne i bardzo charakterne osiołka, oprócz tego z najważniejszych mamy czarny charakter knujący intrygi, a wszystko to pod plaszykiem galanterii i uroku.
Pozostali bohaterowie, mniej istotnie dla fabuły są równie, "jacyś przez co too dla akcji głównej jest przyjemniejsze.
Najważniejsze punkty w programie oprócz oczywiście "docierania się"naszych głównych bohaterów to szkielet z ruin Opactwa, list sprzed lat, zagadka morderstwa pary kochanków i naszyjnik drogocennych rubinów.
Miło spędziłam czas z książką, wciągnęła mnie, choć momentami zachowanie głównych bohaterów było irytujące - zachowywali się mało dojrzale i hołdowali typowej dla gatunku zasadzie "ludzie ze sobą nie rozmawiają"

Ach, jaką ogromną szkodę potrafi książce uczynić nieciekawa okładka 🙈

Nie wiem czy autorka pisze na akord, ale książka jest irytująco nonsensowna. Dumna, arogancka, władcza Arabella zmuszona do małżeństwa ni stąd ni zowąd - jak po lobotomii - zmienia się w jakąś mimozę, i co paradne - w niemal tydzień i bez żadnych racjonalnych powodów (bo mąż wcale miły dla niej nie jest) - zakochuje w znienawidzonym narzeczonym. I to pomimo gwałtu, którego z jego strony doświadczyła, ciągłych oskarżeń i niemiłych scen. Żenujące i uwłaczające inteligencji.

I nie ma znaczenia, że z założenia jest to literatura nie najwyższych lotów. Ta książka jest po prostu napisana na kolanie.

Kolejna książka przeze mnie przeczytana, typu "działo się kiedyś tam". I na szczęście nie ma niepochlebnych opinii, jak zdarzało się przy innych propozycjach tej autorki. Osoby zniesmaczone erotyzmem, brakiem akcji itp. Powtarzam się, ale sięgając po jakąkolwiek książkę, możemy przeczytać jej opis i mniej więcej spodziewać się o czym będzie. Zarówno knucia jak i charaktery bohaterów będą dopasowane, a przynajmniej powinny być, do czasów, w jakich dzieje się akcja powieści. Nie spodziewajmy się pościgów i intryg rodem z CSI Kryminalnych zagadek.
Książki typu "Spadkobierca" mają swój urok, zabierając czytelnika w dawne czasy i pokazując nieznane style życia, zwyczaje, obyczaje, przede wszystkim miłości. Bo książka ta jest romansem.
Można się przenieść w czasie i poczuć aurę dawnych lat.
Jak ktoś tak nie lubi, niech sięga po inną literaturę, a nie zniechęca innych do czytania.

• Romans historyczny
  • Romans