Nudis verbis

Okładka książki Nudis verbis Józef Mackiewicz
Okładka książki Nudis verbis
Józef Mackiewicz Wydawnictwo: Kontra Cykl: Józef Mackiewicz: Dzieła (tom 16) powieść historyczna
powieść historyczna
Józef Mackiewicz: Dzieła (tom 16)
Kontra
2003-01-01
2003-01-01

Książka jest zbiorem artykułów autora z lat 1939-1949 moim zdaniem warto przeczytać

Wspaniały zbiór artykułów i reportaży Józefa Mackiewicza.

Dzieli się on na trzy części: pierwszy obejmuje okres przedwojenny, drugi okres II Wojny Światowej, trzeci natomiast emigracyjny, powojenny. Każdy charakterystyczny wszystkie się od siebie różnią, jednocześnie zachowując styl i "sznyt" autora.

Tematyka artykułów Z okresu przedwojennego jest przeróżna: Mackiewicza charakteryzuje raczej skupianie się na losie "zwykłych" ludzi, których przygniata aparat urzędniczy II Rzeczypospolitej, ale znajdziemy tutaj także przeróżne historie, np. dotyczące konkursów lotniczych. Charakterystyczne jest również uzmysłowianie czytelnikom, że groźba wojny (mówimy tu o kilku miesiącach poprzedzających wybuch wojny) jest realna, a nawet bardzo prawdopodobna.

O ile w pierwszej części znajdujemy przeróżne artykuły, w tym dotykające spraw polityki, o tyle w następnych mamy do czynienia już głównie z artykułami stricte politycznymi, polityczno-historycznymi i geostrategicznymi. Widać w nich rosnące zacietrzewienie antybolszewickie u autora, ale niezwykły jest przy tym fakt, że to całe zacietrzewienie nie wyzuwa Mackiewicza z obiektywizmu i szerokiego oglądu na rzeczywistość.

Polecam tę książkę każdemu, kto interesuje się historią okresu lat 1939-1949, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. Kresów Wschodnich. Erudycja autora jest imponująca, a jego rozeznanie polityczne nie do zakwestionowania (choć oczywiście nie ze wszystkimi jego poglądami trzeba się zgadzać). Jego pisma są tym bardziej wciągające, że swoje poglądy i przemyślenia zawsze opiera na własnych doświadczeniach, a te miał (stety, niestety) bardzo bogate.

PS. Wspaniałymi smaczkami dla mnie- jako wiernego czytelnika powieści Mackiewicza- było wiele historii przedstawionych przez autora, które okazują się inspiracjami dla licznych akcji fabularnych ukazanych w jego książkach- od "Lewej wolnej", przez "Kontrę", po "Drogę donikąd".

Wspaniały zbiór artykułów i reportaży Józefa Mackiewicza.

Tematyka artykułów Z okresu przedwojennego jest przeróżna: Mackiewicza...

• Kupić
  • Siły sensu