Klucz Sarah

2007-01-01
Data 1. wydania:
2008-02-07
Maciej Sulmicki
holokaust ocaleni z zagłady getto wojna

Świetna. Poruszająca i smutna...

Książka, która bardzo zapada w pamięć. Minęło wiele lat odkąd czytałam, a wciąż jest na półce, wciąż mnie porusza.

Temat wojny poruszany w literaturze nie jest łatwy w końcu trzeba współczesnego czytelnika przenieść w inne czasy, czasy wojny, głodu, strachu i śmierci. Ta książką nie poruszyłaby mnie na pewno tak mocno gdyby nie historia opowiedziana ustami dziecka - Sarah. Jest ona główną bohaterką która opisuje wydarzenia z lipca 1942 roku. Jej losy poznajemy dzięki dziennikarce -...

Oj jaka to była dobra lektura!! Całkiem inne podejście do tak częstego ostatnio w książkach tematu Holocaustu. Odległy i dla wielu zapomniany temat ożywa na stronach powieści i trzyma w napięciu do ostatnich stron.

Poruszająca historia żydowskiej dziewczynki, która przeżyła koszmar wojny. Czytelnik nie tylko towarzyszy jej w tym piekle, ale także obserwuje jaki wpływ miała ta historia na ludzi, którzy się z nią zetknęli w bardziej lub mniej bezpośredni sposób. Książka smutna i skłaniająca do refleksji, ale napisana w taki sposób, że czyta się "gładko" i bardzo szybko.

Straszna, wbijająca w fotel historia Sarah Starzyński.

Jak ująć w słowa ten ból gdy czytasz o piekle wojny które nie ma końca ? Które zostaje z ludźmi do końca ich dni , a nawet dłużej ? Teoretycznie wszyscy wiemy o tych okrucieństwach które człowiek wyrządzał innemu człowiekowi , ale czy wiemy i czujemy wystarczająco ? Ta książka wywołuje łzy i żal i potrzebę żeby wiedziało o każdej zbrodni wojny jak najwięcej ludzi i...

Przerazajaca historia, mimo ze filcyjna, to rownie dobrze moglaby byc prawdziwa. Momenty wszechogarniajacej mnie wscieklosci, lzy w oczach. Nie lubuje sie w literaturze obozowej cxy wojennej, wiec nie powiem, czy dobra ksiazka z tego gatunku, czy nie. Ale na pewno wryla sie gleboko w moje serce.

Nie lubię tego typu książek, ale ta jest nieco lepsza niż średnia książek z ambicjami

Sarah, 10-letnia Żydówka, pewnej lipcowej nocy zostaje wraz z rodzicami wprowadzona z domu. Stamtąd, wraz z tysiącami innych Żydów wysłana do Vel d'Hiv, gdzie oczekują na transport do Auschwitz. Sarah, chcąc chronić ukochanego młodszego braciszka zamyka do w szafie, do której klucz ma przy sobie. Jest przekonana, że szybko wróci do domu. Historia opisywana jest z...

• 2014
  • Chcę w prezencie