Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (11) / grudzień 2013

2013-11-25
20833881
magazyn literacki czasopisma literackie

Patronaty LC

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (56) 2022 Justyna Bargielska, Marek Bieńczyk, Nick Cave, Jan Tomasz Gross, Renata Lis, Małgorzata I. Niemczyńska, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Zyta Rudzka, Marcin Sendecki, Tadeusz Sobolewski, Magdalena Środa, Robert Stefanicki, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,2
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 9-10/2021 (602-603) Piero Bianconi, Marek Bieńczyk, Corinna Bille, Jacques Chessex, Plinio Martini, Giovanni Orelli, Jean-Paul Paccolat, Philippe Rahmy, Alberto Roncaccia, Jean-Christophe Rufin, Tomasz Swoboda, Antoni Zając, Łukasz Żebrowski
Ocena 0,0
Literatura na ... Piero Bianconi, Mar...
Okładka książki KSIĄŻKI. MAGAZYN DO CZYTANIA 01/2022 Marek Bieńczyk, Magdalena Grzebałkowska, Tony Judt, Justyna Kulikowska, Renata Lis, Małgorzata I. Niemczyńska, Piotr Oczko, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Wilhelm Sasnal, Karolina Sulej, Joanna Tokarska-Bakir
Ocena 6,8
KSIĄŻKI. MAGAZ... Marek Bieńczyk, Mag...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 5-6/2021 (598-599): Charles Reznikoff Marek Bieńczyk, Norman Finkelstein, Milton Hindus, Eric Homberger, Heller Michael, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Charles Reznikoff, Maciej Robert, Marcin Wicha
Ocena 6,6
Literatura na ... Marek Bieńczyk, Nor...

Mogą Ciebie zainteresować

Okładka książki Survival. Czyli jak zachować maniery w epoce fejsbuka Monika Piątkowska, Leszek K. Talko
Ocena 5,2
Survival. Czyl... Monika Piątkowska,&...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 3 (14) / październik 2014 Marek Bieńczyk, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Wojciech Nowicki, Joanna Olech, Maria Poprzęcka, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Olga Tokarczuk
Ocena 6,6
Książki. Magaz... Marek Bieńczyk, Jer...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 3 / grudzień 2011 Joanna Bator, Piotr Cieśliński, Jan Gondowicz, Wiktor Jerofiejew, Włodzimierz Kalicki, Alice Munro, Wojciech Orliński, Jacek Piekara, Marian Pilot, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki
Ocena 6,6
Książki. Magaz... Joanna Bator, Piotr...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 2 (9) / czerwiec 2013 Marek Bieńczyk, Etgar Keret, Wojciech Nowicki, Wojciech Orliński, Milena Rachid Chehab, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Oliver Sacks, Katarzyna Surmiak-Domańska
Ocena 6,4
Książki. Magaz... Marek Bieńczyk, Etg...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 1 / lipiec 2011 Joanna Bator, Anna Bikont, Jan Gondowicz, Irena Grudzińska-Gross, Michel Houellebecq, Maria Janion, Zbigniew Mikołejko, Joanna Olczak-Ronikier, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Joanna Tokarska-Bakir, Krzysztof Varga
Ocena 6,4
Książki. Magaz... Joanna Bator, Anna ...

Bardzo spodobał mi się "kwestionariusz książek" Stefana Chwina, chyba najbardziej ze wszystkich artykułów do mnie przemówił. Poza tym, "Papiez polsko-niemiecki", "Jezus z Ameryki" i opowiadanie Karpowicza zdecydowanie na plus.
Oraz! idealnie wyważony w swej cichej ironii tekst o Pawlikowskiej, podważający nieco jej autorytet, ale i oparty na samych faktach, prawdziwy i, być moze, otwieracajcy oczy na to, co ostatnimi czasy slynna Blondynka zaczęła rozpowszechniać.

Tym razem dość ciężko, bez wielkich fascynacji i zaskoczeń. Ale bywa i tak. I choć więcej dobrego niż nudnego, to całość nie urzeka. Należy mieć nadzieję, że w kolejnym numerze będzie lepiej.

O czym czytałam z przyjemnością:
5 ciekawych Plotek z wyższej półki pod redakcją Małgorzaty I. Niemczyńskiej
wciągająca rozmowa Katarzyny Surmiak-Domańskiej z Jonathanem Franzenem na temat zniewolenia ludzkości światem wirtualnym
będący kontynuacją tematu, esej Franzena, oparty na analizie twórczość Karla Krausa - tekst obszerny, trudny, ale bardzo wnikliwy i precyzyjny
dalej o internecie i portalach społecznościowych, technologii, inwigilacji i współczesnej potrzebie komunikacji w tekście Miłady Jędrysik Ręce precz od internetu!
Mariusz Szczygieł jak zwykle proponuje świetny tekst, kolejny strzał w dziesiątkę! Mam to spalić? - miłosne listy spod lupy, piękno wysokiej klasy...
ociekająca złotem podmoskiewska Rublowka w opowieści Walerija Paniuszkina - z lekką dozą humoru i odpowiednim dystansem
Wojciech Orliński zaprasza do rozwiązania kryminalnej zagadki i każe zastanawiać się Kto zabił Alana Turinga; rzecz o profesorze matematyki - wynalazcy komputera
Nina, Filip & śmierci - opowiadanie Ignacego Karpowicza - poza tytułem, całkiem niezłe. O uniwersaliach, ale we frapującym ujęciu.
jaki był J. D. Salinger? Marcin Sandecki próbuje odsłonić tajemnice autora Buszującego w zbożu
Jerzy Jarniewicz pochyla się nad tematem angielskiej służby w oparciu o mój ukochany serial Downtown Abbey, rzecz jasna tekst najbardziej mnie interesujący i wartościowy
Karolinie Sulej udało się krytycznie lecz nie krzywdząco spojrzeć na Beatę Pawlikowską - Blondynkę w dżungli sukcesu
z 12 nowości pod choinkę, które proponuje Juliusz Kurkiewicz, co nieco dałoby się wybrać i chwała mu za to
bardzo przyjemna rozmowa Donaty Subbotko ze Stefanem Chwinem - pogodnie, inteligentnie i z humorem (pożyczam na zawsze genialny termin "mniejszość intelektualna")
O czym czytałam bez przyjemności:
nigdy nie interesowały mnie kaprysy i ekscentryczne zwyczaje gwiazd, ani pisarzy, stąd Bez czego pisarz nie da rady - z gatunku ciekawostki - Marcina Sandeckiego, też mnie nie zainteresowało
amerykańska wersja Ewangelii - jak niemal wszystko co amerykańskie - utwierdziła mnie w przekonaniu, że to nie mój świat, a i sam tekst Mariusza Zawadzkiego nie podobał mi się
o Edmundzie Niziurskim i o tym Jak nie zostaliśmy Indianami czytać mi się po prostu nie chciało, bo ja się w tych chłopakach od Alcybiadesa nigdy nie kochałam...
radzieckie smaki - mimo że temat kulinarny, tak mi bliski, to Hamburger made in ZSRR mi nie smakował
polsko-niemiecka historia Marcela Reicha-Ranickiego w tekście Janusza Rudnickiego Jestem grzecznym chłopcem wydała mi się tak obojętna, że aż nieciekawa
nie podołałam filozoficzno-psychologicznym dywagacjom Tomasza Kubikowskiego w Wyjściu z krainy czarów, może dlatego, że takie tematy nigdy nie potrafiły skutecznie zająć moich myśli?
Czytelnicy do pióra - Probierczyku, proszę...nie! Mam za mało tolerancji dla "twórczości"...
a Książki, które czyta świat tym razem zajęły tyle stron, a żadna nie zachęciła

O czym czytałam z przyjemnością:
5 ciekawych Plotek z wyższej półki pod redakcją Małgorzaty I. Niemczyńskiej
wciągająca rozmowa Katarzyny Surmiak-Domańskiej z Jonathanem Franzenem na...

Jeden z lepszych numerów - przeczytałam za zaciekawieniem od deski do deski.
Najbardziej zainteresował mnie wywiad ze Stefanem Chwinem, który - jak zawsze - ma do powiedzenia wiele ciekawych rzeczy na temat literatury (i nie tylko).
Poza tym na uwagę zasługują teksty o Salingerze, Niziurskim, niebywałym sukcesie książki o Jezusie, o rosyjskich miliarderach (to w kontekście książki "Rublowka").

Spodobał mi się nieco ironiczny artykuł o Beacie Pawlikowskiej, jej reportażach podróżniczych i ostatnio pisanych poradnikach, które autor wyśmiewa jako odcinanie kuponów i pseudofilozofię życiową w stylu Coelho.

Warto też przeczytać opowiadanie Karpowicza oraz ciekawostki o pisarzach, recenzje książek.

Jeden z lepszych numerów - przeczytałam za zaciekawieniem od deski do deski.

Bardzo interesujący numer o szerokiej problematyce nie tylko z dziedziny literatury, ale również społecznej, w którym każdy znajdzie ciekawy temat do poczytania . Zainteresował mnie artykuł o tajemniczych okolicznościach śmierci genialnego profesora matematyki i nauk ścisłych , wynalazcy protoplasty komputera Alana Turinga w połowie lat 50. i jego powiązaniach z Polską. Nierozwiązaną po dziś dzień zagadkę czyta się niczym kryminał.
- Ciekawostki o warsztacie pracy znanych pisarzy w artykule " Rytuały" m.in. Joanny Bator - niemal sterylne biurko bez zbędnych rekwizytów , wypolerowana klawiatura i gadżety odzwierciedlające osobowość i styl życia pisarki - wegetarianizm, poczucie harmonii wewnętrznej i spokoju.
Marka Krajewskiego z kolei postrzegam jako pisarza narzucającemu sobie rygorystyczny schematyzm i samodyscyplinę. Pisze wyłącznie w swoim gabinecie, ostatnio na iPadzie w godzinach od 5 rano przez 5 godzin rozpoczynając pracę od głośnego odczytania tekstu napisanego poprzedniego dnia. Kofeinę i veronal zażywane przez Marcela Prousta w dzisiejszych czasach można śmiało nazwać dopalaczami pisarza.
- W artykule Miłady Jędrysik sporo rozważań na temat Internetu, portali społecznościowych oraz nowych technologii.
Internetu dotyczy również rozmowa Katarzyny Surmiak - Domańskiej z pisarzem Jonathanem Franzenem w artykule " Nasza zagłada nadejdzie online". Ciekawe spostrzeżenia o regresji społecznej.
- " Safari wśród miliarderów " to relacja o życiu współczesnej rosyjskiej arystokracji w podmoskiewskiej dzielnicy Rublowka.
Ciekawa stała rubryka " Książki, które czyta świat", nowości rynku polskiego oraz reklamowane wznowienia poezji J. Słowackiego , Cz. Miłosza.

Jeden z najlepszych numerów!

Artykuły, które szczególnie przypadły mi do gustu: wywiad z Jonathanem Franzenem + jego esej, "Safari wśród miliarderów" Paniuszkina, "Nina, Filip & śmierci" Karpowicza, "Odsłoń się, J.D. Salingerze" Sendeckiego (najlepszy!), "Jestem grzecznym chłopcem" niezawodnego, jak zawsze Janusza Rudnickiego, "Blondynka w dżungli sukcesu" Sulej oraz kwestionariusz Książek, tym razem wypełniany przez Stefana Chwina.

I te, które mniej mnie zachwyciły: "Hamburger made in ZSRR" Nowickiego, "Wyjście z krainy czarów" Kubikowskiego i nudny tym razem felieton Mariusza Szczygła.

Jeden z najlepszych numerów!

Kolejny numer KSIĄŻEK i duże bogactwo tematów. Jednakże nie wszystkie przypadły mi do gustu. Trochę rozbroił mnie artykuł "Ręce precz od internetu!" (pochwały internetu jako kontry dla artykułu Jonathana Franzena) w którym autorka przyznaje, że niejako została zmuszona do napisania tego artykułu przez naczelnego a w ogóle to jest internetową blondynką:) Tekst jest całkiem sensowny, ale po takich wyznaniach trochę odechciewa się czytać:/ Dalej mamy dość ciekawe artykuły: o zmarłym w tym roku pisarzu Edmundzie Niziurskim, zagadkę śmierci pierwszego konstruktora komputera Alana Turinga, opowieść wigilijna pana Ignacego Karpowicza (w której jednakowoż czegoś mi zabrakło), tekst odsłaniający nam trochę tajemniczego pisarza J.D.Salingera. Wszystko podane w sposób lekki i ciekawy. Na koniec sympatyczny wywiad z pisarzem (i nie tylko) Stefanem Chwinem. Numer dość udany, jednakże nie wszystkie artykuły są warte uwagi. Z tekstu o Jezusie Chrystusie właściwie nie dowiedziałem się niczego nowego a szkoda. Artykuły które wymieniłem mogą być jakąś wskazówką dla czytelnika ale podejrzewam, że każdy sam wybierze to co go interesuje. Zatem oby do następnego numeru:)

Żałuję, że tak późno odkryłam istnienie tego magazynu, bo z tego, co czytałam, wcześniejsze numery były naprawdę ciekawe. Trudno. Mam nadzieję, że kolejne mnie nie zawiodą.

Jeśli chodzi o ten numer podobał mi się tekst M. Zawadzkiego "Jezus z Ameryki" i wywiad ze Stefanem Chwinem. Poza tym do gustu przypadł mi mały "wywiad śledczy" dotyczący śmierci Alana Turinga.

+ ciekawy test o Salingerze i niedawno zmarłym Niziurskim
+ warta przeczytania również opowieść wigilijna Ignacego Karpowicza
+ choć nie jestem fanką takiej literatury, ani pani Beaty Pawlikowskiej, chyba skuszę się na którąś z jej książek :)

+...

Niestety, po moim wcześniejszym zachwycie nad poprzednim numerem, teraz przyjdzie czas na rozczarowanie.
Podobały mi się tylko dwa teksty - na temat służby i Salingera. Nawet felieton pana Mariusza Szczygła mnie nie urzekł, co naprawdę rzadko się zdarza, odkąd jestem czytelniczką KSIĄŻEK...

Artykuł - opowiadanie Karpowicza - rewelacja!!!

Artykuł - opowiadanie Karpowicza - rewelacja!!!

Stefan Chwin Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (11) / grudzień 2013 Zobacz więcej