Król się bawi

Okładka książki Król się bawi Victor Hugo
Okładka książki Król się bawi
Victor Hugo Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
195 str. 3 godz. 15 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Tytuł oryginału:
Roi s'amuse
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1954-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1954-01-01
Liczba stron:
195
Czas czytania
3 godz. 15 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Henryk Rostworowski
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
807
765

Na półkach: , , , ,

"...Trybulet jest kaleką. Trybulet jest chory. Trybulet jest błaznem nadwornym. To potrójne upośledzenie czyni go złym. Trybulet nienawidzi króla za to, że jest królem, nienawidzi panów za to, że są panami, i nienawidzi ludzi za to, że nie mają garbów na plecach. To on deprawuje, demoralizuje i ogłupia króla..."

Nicolas Ferrial , znany również jako Le Févrial lub Triboulet żył w latach 1479–1536 był błaznem królów Ludwika XII i Franciszka I z Francji.

Triboulet przyszedł kiedyś do Monarchy ze skargą.

Triboulet: „Szlachcic zagroził, że mnie powiesi!”
Monarcha: „Nie martw się! Jeśli cię powiesi, każę go ściąć piętnaście minut później”.
Triboulet: „Cóż, czy byłoby możliwe ścięcie go 15 minut wcześniej?”
Kiedyś Triboulet nie mógł się powstrzymać i uderzył monarchę w tyłek. Monarcha stracił panowanie nad sobą i zagroził śmiercią Tribouleta. Nieco później monarcha trochę się uspokoił i obiecał wybaczyć Tribouletowi, jeśli pomyśli o przeprosinach bardziej obraźliwych niż czyn urażający. Kilka sekund później Triboulet odpowiedział: „Tak mi przykro, wasza wysokość, że cię nie poznałem! Pomyliłem cię z Królową!”

Śmierć
Złamawszy rozkaz Franciszka I, zabraniający Tribouletowi żartowania z królowej i jej dworzan, król rozkazał zabić go. Służąc królowi szczególnie dobrze przez wiele lat, Franciszek I przyznał Tribouletowi prawo wyboru sposobu śmierci. Triboulet swoim ostrym umysłem powiedział: „Bon sire, par sainte Nitouche et saint Pansard, mecenas de la folie, je demande à mourir de vieillesse”. co przekłada się na: „Dobry ojcze, na litość świętego Nitouche i świętego Pansarda, patronów szaleństwa, wybieram śmierć ze starości”. Nie mając innego wyboru niż się śmiać, król nakazał, aby Triboulet nie został stracony, lecz zamiast tego został wygnany z królestwa..."(Wikipedia)

Sztuka napisana przez Victora Hugo w 1832 roku, bardzo starannie oddana epoka Franciszka I, króla, który stał się bohaterem wraz ze swoim odrażającym błaznem Tribouletem. Epoka masek i obłudy, ironi, rozpusty, bezprawia, hedonizmu. Tragizm Tribouleta z kolekcją masek pod tytułem: "Nienawiść", "Ironia", "Zawiść, zazdrość, pycha itd..." i jedna maska emocji pozytywnych, ojca - taty, miłości do jedynej istoty ludzkiej, córki Blanki.
Kontrowersje narosły w związku z ówczesnymi wydarzeniami politycznymi, przede wszystkim krwawo stłumione powstanie republikanów w Paryżu w 1832, zmieniły charakter dzieła i uczyniły je manifestem antymonarchicznych poglądów autora. Sztukę po pierwszym spektaklu zdjęto.

Verdi stworzył operę "Rigoletto", które przy zmianie miejsca akcji i danych bohaterów, dźwiękiem zapisane emocje, namiętności, pożądanie w labiryncie mrocznych intryg i fatalizmu.
Premiera z 2019 roku "Rigoletta" Teatru Wielkiego Opery Narodowej urzeka minimalizmem scenografii i przepychem, elegancją kostiumów z nutką dekadencji.
W tle słynne słynne arie i melodie pozostają z nami...
Questa o quella – aria księcia Mantui z aktu I
Oh ! Mio padre – duet Gildy i Rigoletta z II aktu
Caro nome – aria Gildy z aktu II
Cortigiani, vil razza dannata – aria Rigoletta z II aktu
Si, vendetta – duet Rigoletta i Gildy kończący akt II
La donna è mobile – aria księcia Mantui z aktu III
Bella figlia dell'amore – kwartet z III aktu
Gilda! mia Gilda! - aria Rigoletta kończąca operę

"...Trybulet jest kaleką. Trybulet jest chory. Trybulet jest błaznem nadwornym. To potrójne upośledzenie czyni go złym. Trybulet nienawidzi króla za to, że jest królem, nienawidzi panów za to, że są panami, i nienawidzi ludzi za to, że nie mają garbów na plecach. To on deprawuje, demoralizuje i ogłupia króla..."

Nicolas Ferrial , znany również jako Le Févrial lub Triboulet...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    47
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    2
  • LITERATURA FRANCUSKA
    2
  • 2023
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Kącik francuski
    1
  • Teatr francuski
    1
  • Dramat romantyczny
    1
  • Pisarze francuscy: Victor Hugo (1802-1885)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Król się bawi


Podobne książki

Przeczytaj także