Tajemniczy ogród

2010-11-23
2010-11-23
Jadwiga Włodarczyk
Tajemniczy ogród

Czasami warto przypomnieć sobie literaturę z czasów młodości. Książka z bardzo pozytywnym przesłaniem, zwłaszcza w ciężkich czasach.

Przy tej książce zasypiałem, a nigdy mi się to nie zdarzyło.

Przy tej książce zasypiałem, a nigdy mi się to nie zdarzyło.

Klasyka literatury dziecięcej. Pięknie wydana książka, którą warto przeczytać. Rzecz jasna, jak w przypadku niemal każdej wiekowej pozycji dla najmłodszych, wymaga pewnego komentarza. Kontrowersje mogą budzić pewne klasowe i rasowe uprzedzenia autorki, jednak fragmenty im poświęcone to kropla w morzu tekstu.

Jedną z najstarszych, jeśli nie najstarszą, książek, które w tej chwili znajdują się w kanonie lektur w szkole podstawowej, jest „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett. Ta przesiąknięta pozytywnymi treściami dotyczącymi samouzdrawiania pozycja po raz pierwszy została wydana w 1911 r. a wcześniej była publikowana w The Americam Magazine w formie odcinków i od lat albo urzeka, albo zanudza polskich uczniów.
Wobec „Tajemniczego ogrodu” nie sposób przejść obojętnie. Ta piękna i mądra, choć coraz bardziej trącąca myszką historia w ciekawy sposób pokazuje, jak obcowanie z przyrodą i innymi ludźmi może zmienić człowieka. By to udowodnić, autorka prezentuje dwie osoby, które pod wpływem ogrodu i współtowarzyszy całkowicie zmienia się i fizycznie, i przede wszystkim psychicznie: przybyłą do Yorkshire z zagranicy Mery Lennox i jej przekonanego o własnej i niechybnej śmierci kuzyna Colina Cravena. Oboje są dziećmi na swój sposób porzuconymi. Dziewczynkę wychowywała indyjska niania o imieniu Ayah, chłopca pozostawiono pod opieką plotkującej służby, leniwej pielęgniarski i skoligaconego z rodziną doktora. Oboje pod wpływem piękna otaczającego ich świata i rówieśników najpierw budzą się do życia, później rozkwitają wraz z tytułowym, zamkniętym od 10 lat ogrodem. Pokazanie zachodzących jednocześnie i w ludziach, i w przyrodzie zmian jest zabiegiem urzekającym i dającym do myślenia. Niestety, dla współczesnego dziecka może być nieuchwytny, bo zaprezentowany za pomocą niezbyt przystępnego, jeśli chodzi o czytane przeze mnie tłumaczenie Jadwigi Włodarkiewicz, języka. Może późniejsze przekłady są bardziej przyswajalne, to pierwsze momentami jest trudne do przebrnięcia. Autorka włożyła w usta swych młodocianych bohaterów tyle górnolotnych słów, że w wielu momentach chce się po prostu odłożyć książkę na półkę i zapomnieć o jej istnieniu. Starszy czytelnik jeszcze się z tym upora. Uczeń, którego obowiązek szkolny nakłania do lektury „Tajemniczego ogrodu”, nie będzie już taki wyrozumiały i jeszcze bardziej zrazi się do słowa pisanego. Kolejny raz okazuje się, że nie tylko treść, ale i sposób użycia języka jest ważna przy odbiorze książki. Może tłumaczenia bardziej nam współczesne są mniej gorzkie do przełknięcia? Mam taką nadzieję, ale sprawdzać tego nie będę.

Top of the top mojego dzieciństwa. Jak dobrze, że jest na liście lektur - ta opowieść obroni się zawsze.

Nic nowego nie wymyślę o tej książce, bo już wszystko napisano :)

Kilka zdań o wydaniu Wydawnictwa MG. Czcionka 10/10, ciekawostką są ilustracje z kilku wydań "Tajemniczego ogrodu", graficznie 10/10.
Jedynym minusem jest okładka, która sprawia wrażenie masywnej, lecz grzbiet w kontakcie z rogiem regału nie przetrwał - niestety jest słabo papierowy, ale to jedyny minus dla tego wydania.

Nic nowego nie wymyślę o tej książce, bo już wszystko napisano :)

Na półkach: , , , , ,

Audiobook po angielsku ze strony LibriVox przeczytany przez Karen Savage.

Historia sama w sobie bardzo mi się podobała, jej interpretacja w wykonaniu Karen Savage również. Język bardzo prosty do zrozumienia. Polecam.

Audiobook po angielsku ze strony LibriVox przeczytany przez Karen Savage.

Kolejny mój powrót do ukochanych książek z dzieciństwa, tym razem „Tajemniczy ogród”, który chodził już za mną od dłuższego czasu.
Mary Lennox zostaje sierotą. Jej jedyną rodziną jest Archibald Craven, jej wuj a Mary trafia pod jego opiekę. Jej wuj posiada ogromną posiadłość na wrzosowiskach, nie jest ona takim miejscem w jakim dotychczas mieszkała Mary. Tutaj nikt się nią nie przejmuje, nie skacze nad nią. Mary po prostu musi zająć się sama sobą. Spędza więc czas w ogrodach, z czasem odkrywa w nim tajemniczy ogród. Ale nie jest to jedyna tajemnica jego wuja, okazuje się, że nie jest jedyną osamotnioną mieszkanką posiadłości.
Jako dziecko uwielbiałam „Tajemniczy ogród”, pociągała mnie ta owiana tajemnicą historia. Bałam się, że jako dorosła kobieta nie będę już czerpała radości z tej książki. Całe szczęście tak się nie stało. Powrót do tej historii sprawił mi dużo przyjemności, historia Mary nadal była dla mnie interesująca. Jedynym minusem był dla mnie język, przy którymś z rzędu zdrobnieniem miałam już dosyć. Ale też wiem, że jest to książka dla dzieci a ja najzwyczajniej w świecie nie należę do jej grupy docelowej. Także nie traktuje tego jako wyznacznik jakości tej książki. Nadal uważam ją za niesamowitą historię, z bohaterami, którzy przechodzą niesamowitą przemianę. Cieszę się, że miałam okazję po raz kolejny wrócić do „Tajemniczego ogrodu”.

Jako dziecko uwielbiałam tę książkę.

Jako dziecko uwielbiałam tę książkę.

Niby dla dzieci, ale jakże piękna i lekcja dla każdego o prawdziwych wartościach życia ludzkiego. To jest książka, którą chce się czytać kilka razy w życiu.