Poza czasem

Okładka książki Poza czasem Alexandra Monir
Okładka książki Poza czasem
Alexandra Monir Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Poza Czasem (tom 1) fantasy, science fiction
Poza Czasem (tom 1)
2011-01-11
Natalia Mętrak-Ruda
time travel young adult

Miłość ponad wszystko

Jest to czytadełko dla nastolatek, które nie wzbudziło we mnie żadnych emocji. Zarówno ten, jak i drugi tom może spodobać się także tym osobom, które interesują się historią Nowego Jorku (szczególnie chodzi o okres przełomu XIX i XX wieku),zabytkowymi budowlami tego miasta i zamożnymi rodami, jak też posiadają muzyczne skłonności.

Główna bohaterka nie ma osobowości. Tak, nie ma osobowości. Jest bezbarwna. Najpierw pomyśleć, później coś zrobić? Nie, po co, lecimy na żywioł. Ogólny prawie całkowity brak opisów przeżyć głównej bohaterki to jakaś pomyłka.
Nie rozumiem wysokiej oceny tej książki, ta historia opisana jest tak słabo, że mogłaby się podobać co najwyżej młodszym dzieciom. Rozdziały pocięte są na małe kawałki, jak ciasto... tyle że to ciasto nawet nie jest specjalnie smaczne. To fajnie, że coś dzieje się cały czas, ale co z tego, jak jeden wątek goni kolejny, kończąc się równie szybko, co zaczął, przez co czytelnik nie zdąży się nawet zaangażować.
Podróże w czasie to mój ulubiony motyw, dlatego nie mogę przeżyć tego, jak autorka zmarnowała potencjał tej historii. Wszystko zaczęło kręcić się wokół wątku miłosnego, któremu też autorka nie pozwoliła się rozwijać... Gdy bohaterzy się spotkali od razu byli szaleńczo zakochani, bo przecież wcześniej widywali się w snach (w których nawet ze sobą nie rozmawiali, po prostu się widzieli...) i mogli wszystko dla siebie rzucić.
Coś strasznego. Wystawiam ocenę 2, tylko dlatego że pojawiają się podróże w czasie. Książka niczym nie zaskakuje, nie polecam.

Pierwszy tom cyklu.

Główną bohaterką książki jest Michele Windsor, której życie zmienia się w jednym momencie zmienia jej się całe życie - jej matka umiera w wypadku a ona musi przeprowadzić się do swoich dziadków do Nowego Jorku.

Dziadkowie Michele mieszkają w ogromnym domu, co sprawia, że Michele czuje się dość dziwnie, musi przestrzegać zasad, które są ustalone w ich domu. W szkole poznaje dziewczyny z bogatych i starych rodów ale zaprzyjaźnia się z Benem, Caissie i Aaronem.

W domu dziadku znajduje pamiętnik Clary i przenosi się w czasie. Tam poznaje Philipa Walkera w którym się zakochuje. Michele zaczyna odbywać podróże w czasie, poznając historie swojej rodziny, Philipa, lawirując pomiędzy przeszłością i przyszłością...

Czy podróże Michele w czasie zmienią przyszłość? Czy można zakochać się w kimś kto żyje w innych czasach?

Książkę przeczytałam w ciągu dwóch dni. Wciągnęła mnie i nie przeszkadzał mi nawet wątek miłości od pierwszego wejrzenia. Na pewno sięgnę po drugą część.

Pierwszy tom cyklu.

Magiczna podróż do przeszłości.

Intrygujące opisy pobudzające wyobraźnię.

Czytając poczułam jakbym stała na jej miejscu i przechadzała się po tym pięknym, tajemniczym domu.

Pochłonęłam tą książkę, kończąc biegłam po następną część.

Każdy potrzebuje mieć trochę tajemnicy w życiu.

Książka dla nastolatki, ale także dla każdej innej osoby potrzebującej oderwania i spragnionej odrobiny magii.

Magiczna podróż do przeszłości.

Intrygujące opisy pobudzające wyobraźnię.

Pochłonęłam tą książkę, kończąc biegłam po następną część.

Każdy potrzebuje mieć trochę tajemnicy w życiu.

Nowy York z początków XX wieku: pięknie zdobione stare kamienice zamiast wieżowców, dorożki i automobile zamiast setek aut, tkwiących w korkach, wyludniony i cichy Central Park... "Poza czasem" urzekła mnie klimatem dawnych czasów, opisem miejsc akcji oraz odwołaniami do historycznych ciekawostek (choćby nowojorska Lista Czterystu). Również kreację głównej bohaterki mogłabym zaliczyć do dodatnich stron powieści - jest nietypową nastolatką, nie rozpieszczoną i w miarę rozważną. Drażniące wydało mi się jej przeświadczenie, że podróże w czasie służą zdobyciu miłości (która notabene zawładnęła nią w oka mgnieniu). Całość tworzy spójną, ciekawą historię, mocno pobudza wyobraźnię czytelnika. I choć wiek młodzieżowy dawno już mam za sobą, to lektury nie żałuję.

Wypowiem się jako osoba, która ma 23 lata i lubi książki o podróżach w czasie. Widać, że jest to amerykańska młodzieżówka, gdyż bohaterzy bardzo łatwo rozwiązują swoje problemy a mówienie czy wytłumaczenie czegoś przychodzi im albo ot tak, albo w ogóle. Myślę, że powieść jest niedopracowana i niekompletna.
Aspektem pozwalającym mi wytrwać do końca jest liczny opis Ameryki sprzed stu lat i jakieś tam powiązania co do skoków w czasie.

Na pewno przeczytam kolejną część, ale nie wiem czy bardziej przez to, że mam ją po prostu na półce czy jestem ciekawa co będzie dalej.

Moja ocena: 3/6

Aspektem pozwalającym mi wytrwać do końca jest liczny opis Ameryki...

Pogubiłam się na początku w narracji 😕
Nie mam bladego pojęcia kim jest główna bohaterka.

Pogubiłam się na początku w narracji 😕
Nie mam bladego pojęcia kim jest główna bohaterka.

Przyjemne czytadło o podróży w czasie.
Sięgnęłam od razu po drugi tom bo kończy się w dosyć zaskakującym momencie. Lekka i bardzo prosto napisana, mimo to wciągająca.
Polecam

Przyjemne czytadło o podróży w czasie.
Polecam

1997

Czyta się ją lekko plus za pomysł dla mnie trochę za bardzo bym mogła powiedzieć za mało spektakularne mało wyraziści bohaterowie ta treść przebieg wydarzeń chaotyczne i nijakie bym powiedziała mam co prawda druga część na półce o z pewnością sięgnę n po nią

Na półkach: , , , , , , , ,

Fantastyczna książka. Ujęła mnie od pierwszych stron. Dałam się wciągnąć w tę historię zupełnie tak, jakbym to ja sama była główną bohaterką. Pomysł na fabułę zupełnie inny od tych wszystkich oklepanych schematów literatury dla młodzieży. Ta jest wyjątkowa, magiczna i trzyma w napięciu. Moja ulubiona.