Medytacja dzień po dniu

Okładka książki Medytacja dzień po dniu Christophe André
Okładka książki Medytacja dzień po dniu
Christophe André Wydawnictwo: Czarna Owca religia
Karolina Sikorska
duchowość medytacja estetyka religijna

Niesamowicie pomocą książka przy nauce medytacji i uważności

Niesamowicie pomocą książka przy nauce medytacji i uważności

Jest to bardzo trudne i jak książki przekonują wymaga dużo pracy. Pracy nad sobą. Ćwiczyć swój mięsień w którym chyba zogniskowana jest subiektywność. Pracy nad dystansowaniem się od pierwszych niejednokrotnie automatycznych myśli, czy popędów. Zauważać myśli które przybywają, „ale skąd ? I dokąd odchodzą ?”. To praktyka która w gruncie rzeczy każe obserwować nam siebie i uzmysławia, że wykonujemy machinalnie działania, jakby rządził nami program. Praktyka, która uczy nie wykonywania tych automatyzmów. Zauważenia i zastanowienia się czy chce odpowiedzieć na to tak jak podpowiada mi pierwsza myśl, którą przed praktyką nawet nie zauważałem. Uważności to wolna wola, bo wolna wola to nie - czy też nie tylko - wybór działania, lecz pozwolenie sobie nie robienia nic.

Nie da się zatrzymać pędzącego świata, ale my sami możemy to zrobić jak najbardziej. Być tu i teraz, sami z sobą. Wyłączyć się, wyciszyć być prawdziwie. Pokonać ciagle towarzyszący nam pośpiech i stres. Nauczyć się żyć rozważnie.
Kluczowym słowem jest tu UWAŻNOŚĆ.
Ja pierwsze pozytywne skutki odczułam z medytacją wieczorną, przed snem, idealnie kołysze mnie do snu.

„Nie bądź jak Budda, bądź Buddą - przebudź się!”

Kluczowym słowem jest tu UWAŻNOŚĆ.

„Nie...

Rewelacyjna pozycja. Połączenie literatury, psychologii i malarstwa. Obrazy z różnych epok i w różnym stylu pomagają czytelnikowi w odkrywaniu siebie, w medytacji, pozwalają na zatrzymanie świata na chwilę w naszych głowach. Nie radzę czytać jej na raz, ale po troszku i z uwagą. Książka pięknie wydana, co jeszcze dodatkowo podnosi efekt wyjątkowości chwili, w której ją czytamy.

Kolejna bardzo dobra książka o medytacji. Teoretycznie może być podstawą do nauki medytacji, jednak ze względu na artystyczne podejście autora do tematu polecam początkującym inne książki jak np. przeczytana przeze mnie "Siła medytacji".

Autor omawia najpierw klasyczne podstawy medytacji, jak medytacja oddechu, ciała, dźwięków, myśli i emocji. Następnie omawia coś na kształt podstaw buddyzmu, potem są omawiane medytacje w trudnych chwilach i na koniec ogólne połączenie medytacji ze światem (z wiecznością, jak to nazywa autor).

Każdy rozdział jest ropoczynany omawianiem jakiegoś słynnego obrazu gdzie autor pokazuje ile umyka laikowi, jak mi, gdy spogląda się na dzieło sztuki. Autor to niezły lingwista - precyzyjnie nazywa i definiuje wiele pojęć, co jest bardzo ciekawe, choć dla mnie nie do opanowania, jeśli nie siedzi się głęboko w książkach psychologicznych. Jest tu drobna wada książki, gdyż nawet definiując abstrakcyjne pojęcia autor prowadzi w gąszcz filozoficznych, trudnych rozważań...

Po raz pierwszy dowiedziałem się też o różnych rodzajach/szkołach medytacji. Ta najczęściej omawiana jest medytacją uważności - o niej jest książka. Inne to np. medytacja Zen, albo medytacja relaksacji. Ogólnie polecam komuś kto zna podstawy, jest to świetne rozbudowanie wiedzy i nie można się zgubić w artystycznej wizji autora. Do książki jest też plik dźwiękowy/CD...

Piękne połączenie tekstu z obrazami. Inspirujące lekcje. Tematycznie fajnie układa się to w całość. Jedna z lepszych o medytacji, jaką miałam okazja czytać. Warto mieć.

Medytacja przełożona na taki sposób by zrozumiał je Europejczyk. Warta polecenia dla każdego kto dąży do samorozwoju, nie tylko dla ludzi, którzy borykają się z poważniejszymi problemami psychicznymi. 25 lekcji, z których każda jest połączona z konkretnym obrazem, sprawia, że nauki zapadają w pamięć.

Poradnik, który opisuje nie tyle jak przejść do medytacji a jak osiągnąć szeroko rozumianą równowagę. Lektura zawiera lekcje, które zaczynając się od pięknych obrazów i ich opisów, przechodzą w rozwinięcie i kończą się podsumowaniem. Ja kupiłem ebooka ale napewno kupię książkę i wrócę do lektury czytając ją i wykonując ćwiczenia z większą uważnością.

Dobra na początek drogi z medytacją.

Dobra na początek drogi z medytacją.

Osoba, która cokolwiek wie o medytacji i uważności niczego się z tej książki nie dowie. Zbiór oczywistości okraszony reprodukcjami dzieł sztuki. Treść można by zawrzeć na jednej stronie.

• Medytacja
  • Rozwój osobisty