Trzy minuty medytacji

2018-10-17
2018-10-17
Karolina Sikorska
duchowość

Wspaniały wstęp do medytacji uważności.

W dziedzinie medytacji stawiam dopiero pierwsze kroki, dlatego zakochałem się w formacie tej książki - jest to kilkadziesiąt praktycznych, prostych ćwiczeń.

Właśnie wróciłem z Alp, gdzie podczas jednej z przerw zastosowałem wspomnianą w tej książce "medytację góry". To co wtedy poczułem, zostanie ze mną na długo... Ale co to właściwie było? Nie ma sensu ubierać tego w słowa, lepiej po prostu sięgnąć do książki i spróbować samodzielnie.

Ogólnie rzecz biorąc te ćwiczenia umożliwiają głębsze zanurzenie w rzeczywistości (zamiast od niej uciekać),akceptację tej rzeczywistości oraz akceptację siebie oraz otaczających mnie ludzi.

To co mnie miło zaskoczyło, to fakt braku żargonu quasi-buddyjskiego itp i wykorzystywanie zamiast tego normalnego codziennego języka.

Polecam serdecznie - dla osób szukających pogody ducha, spokoju czy po prostu większej radości z życia.

Wspaniały wstęp do medytacji uważności.

Znany autor poradników psychologicznych i medytacyjnych napisał książkę dla początkujących adeptów medytacji. Pisze w niej dużo o korzyściach, jakie daje medytacja, oraz w 40 krótkich rozdziałach przedstawia różne proste praktyki duchowe, na przykład jak się wyciszyć, jak sobie radzić z ekranami itd. Jest to prawdziwa perełka, warta przeczytania i dla początkujących i doświadczonych.

Francuski psychiatra i psychoterapeuta, autor znakomitych poradników psychologicznych i medytacyjnych, sam praktykujący medytację od wielu lat i stosujący ją w pracy z pacjentami, napisał tym razem książkę dla osób zaczynających swoją przygodę z medytacją.

W ciekawym Wstępie wylicza André liczne korzyści płynące z praktykowania medytacji, na przykład medytacja pomaga mu „lepiej stawiać czoło trudnym przejściom i przeciwnościom losu.” Przynosi także „większą zdolność smakowania dobrych chwil”. Poza tym praktyka pomaga nam „stawiać opór wielkim psychicznym zanieczyszczeniom naszej epoki: materializmowi, konsumpcjonizmowi, cyfrowemu rozproszeniu”. W szczególności „nasze współczesne otoczenie jest sztuczne i zmanipulowane przez wielkie firmy, czerpiące zyski ze wzbudzania w nas niezliczonych impulsów, które bierzemy za prawdziwe potrzeby. A które w rzeczywistości odzwierciedlają jedynie potrzebę coraz większego bogacenia się akcjonariuszy rzeczonych firm.” Medytacja uczy jak przeciwstawić się tym silnym naciskom.

A potem mamy 40 krótkich rozdziałów i 40 ćwiczeń medytacyjnych, niektóre standardowe (praca z emocjami, chodzenie, medytacja góry),niektóre oryginalne, ale wszystkie warte wypróbowania. Na przykład zaleca André regularne praktykowanie „nic, tylko”: tylko jedzenie, tylko chodzenie tylko czytanie itd. Chodzi o to żeby się całkowicie skoncentrować na danej czynności, nie rozpraszać uwagi. Bardzo ciekawe są też jego rady, jak właściwie korzystać z ekranów, które tak zdominowały nasze życie. Do wersji papierowej dołączona jest płyta z nagranymi 40 medytacjami opisanymi w książce, ja czytałem ebooka, więc płyty nie słuchałem, ale myślę, że jest warta kupienia.

Ważne jest, że w książce André nie znajdziemy hurraoptymistycznego podejścia amerykańskiego, sugerującego, że medytacja rozwiąże wszystkie nasze problemy. Autor, który, jak już wspomniałem, jest Francuzem, prezentuje normalne, europejskie podejście, konkretne, bez fajerwerków.

Ta piękna pozycja jest alternatywą dla innej znakomitej książki będącej wstępem do medytacji: „Cud uważności” Nhat Hahna. Przewaga André polega na tym, że to człowiek Zachodu, mentalnie i kulturowo bliższy nam niż Wietnamczyk Nhat Hahn, ale nie znaczy to, że „Cud uważności” jest gorszą książką, myślę, że obie są warte przeczytania, wręcz przestudiowania. Niemniej jeśli ktoś chce praktykować medytację, to żadna książka nie zastąpi kursu prowadzonego przez kwalifikowanego instruktora.

• Medytacja
  • Psychologia
  • Posiadam ebooka
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Trzy minuty medytacji