Opowieści buddyjskiego mnicha. Licencja na szczęście

Okładka książki Opowieści buddyjskiego mnicha. Licencja na szczęście Ajahn Brahm
Okładka książki Opowieści buddyjskiego mnicha. Licencja na szczęście
2016-01-01
2016-01-01
Mariusz Warda
buddyzm opowiadania humor

Mądra, inspirująca książka, zawierająca ponad sto opowieści, które są pewnego rodzaju drogowskazem. Wiele jest zabawnych anegdot, ale jeszcze więcej płynących z nich nauk i morałów.
Książka nie tylko dla wyznawców buddyzmu, powiedziałabym że wręcz odwrotnie - jest ona skierowana do wszystkich niezależnie od wyznania.
Niezwykła lekkość przekazu, wręcz prostota - sprawiają że czyta się z przyjemnością, a potem jeszcze długo zastanawia nad przeczytanym słowem...

Niezwykła lekkość przekazu, wręcz prostota - sprawiają...

Książka autorstwa Ajahna Brahma jest zbiorem 108 krótkich historii i opowiadań dotyczących życia w buddyjskim klasztorze, opowieści o różnych wydarzeniach, które spotkały autora lub jego przyjaciół i bliskich, ale znajdziemy w niej również kilka rad i inspiracji, które warto wprowadzić do swojej codzienności. Pomimo tego, że przy wielu z przedstawionych tutaj historii pojawia się pytanie o to, jaki płynie z nich morał, czy sens, oraz jakie mogłyby mieć odniesienie do rzeczywistości, to jednak uważam, że mnich przekazał nam dzieło bardzo pozytywne w przesłaniu i odbiorze. W mojej opinii, nawet jeśli ta książka nie wniesie nic odkrywczego do naszego życia, to i tak warto ją przeczytać, choćby dla uśmiechu i pozytywnego myślenia.

Przyjemna, aczkolwiek dosyć naiwna w dużej części opowiadań. Odbiera to trochę uroku, ale można znaleźć perełki dla których warto przeczytać całość!

Ajahn Brahm, bardzo sympatyczny mnich buddyjski zawarł w tej krótkiej książce ponad sto opowieści, dzięki którym łatwiej będzie nam poradzić sobie z życiowymi wyzwaniami. Dużo tu optymizmu oraz humoru. Historie czyta się szybko, a w każdej czytelnik znajdzie mniej lub bardziej jasny morał. Po lekturze poprawa nastroju gwarantowana.

Jak to się dzieje, że w naszym życiu pojawiają się książki w odpowiednim momencie. O Ajahn Brahmie słyszałam od koleżanki rok temu ale najwyraźniej nie był to czas, żebym odnalazła mądrość z jego przypowieści lub w tym momencie ich nie potrzebowałam. Aż do pewnego trudnego wieczoru kiedy to ta książka znalazła mnie. Czemu tak ją cenię? Za prostotę przekazu, nie trzeba od razu przechodzić na buddyzm by odnaleźć jej mądrość. Jestem katoliczką ale to nie przeszkodziło mi by czerpać z "Opowieści buddyjskiego mnicha" ile się da. A w nagrodę możemy otrzymać licencję na szczęście. Polecam!

Bardzo fajnie się czyta.

Bardzo fajnie się czyta.

Autor Ajahn Brahm to buddyjski mnich obecnie mieszkający i nauczający w Australii. Urodzony i wychowany w Anglii po ukończeniu studiów udaje się do Tajlandii, aby zostać buddyjskim mnichem.

Jego książka jest zbiorem przypowieści o życiu opowiedzianych z punktu widzenia buddysty jednak przeznaczona dla wszystkich. Mądre proste rady jak żyć, aby osiągnąć szczęście i harmonię. Bez zbytniego moralizatorstwa, prosto i konkretnie. Niby nic nowego. Jednak z każdej historii można wyciągnąć dla siebie jakiś morał. Bardzo pozytywna książka.

To trzeba przyznać, prawdziwą Licencję na szczęście mają mnisi buddyjscy ale nie chowają jej głęboko za szatą a dzielą się nią z innymi, tak jak to zrobił Buddha. Polecam każdą z książek Ajahna Brahma bo trafia wprost do serca.
Napisana prostym, zrozumiałym językiem, dobra nie tylko na zły humor czy szary jesienny wieczór.

Książka jest cudowna. Swoista psychoterapia. Opowiadania krótkie, ale skondensowane. Jedna z ulubionych. POLECAM!

Uwielbiam te mądre przypowieści Ajana Brahma. I Tobie je serdecznie polecam!

Uwielbiam te mądre przypowieści Ajana Brahma. I Tobie je serdecznie polecam!

• Kindle
  • Psychologia