Zinedine Zidane. Sto dziesięć minut, całe życie

2013-11-06
Barbara Bardadyn
Zidane

Okładka książki Kylian Mbappe. Nie do zatrzymania Luca Caioli, Cyril Collot
Kylian Mbappe.... Luca Caioli, Cyril ...
Okładka książki Karim Benzema. Królewska perfekcja Luca Caioli, Cyril Collot
Karim Benzema.... Luca Caioli, Cyril ...
Okładka książki Mbappe Luca Caioli, Cyril Collot
Mbappe Luca Caioli, Cyril ...

Książka opowiadająca historię tak wielkiego piłkarza wg mnie po prostu powinna być dużo lepsza. Co prawda nie czytało się jej źle, jednak niczym się nie wyróżniała. Sam pomysł na skupienie wszystkiego wokół pamiętnego finału MŚ 2006 przyznaję, że bardzo mi się spodobał. To coś, co każdy fan piłki nożnej powinien przeczytać.

Wielki piłkarz zasługuje na dużo lepszą biografię. Przeczytałem tę książkę tylko dlatego, że chciałem się dowiedzieć czegoś więcej o ZZ. Niestety, ale nie dowiedziałem się nic nowego.
Pomysł z budowaniem narracji na bazie finałowego spotkania MŚ 2006 raczej średnio udany. Jeśli miałbym komuś polecić tę pozycję to tylko młodszym kibicom nie pamiętającym tego piłkarza z boiska oraz osobom, które nigdy nie miały styczności z Zizou.

Książka przyzwoita, ale nie spełniła moich oczekiwań jakie pokładałem w biografię jednego z najlepszych piłkarzy Świata. Książka pisana bez kolejności chronologicznej. Autor skacze sobie w czasie przyporządkowując odpowiednie wydarzenia z finałowego meczu Francja - Włochy z 2006 roku do historii życia Zizou.

Niestety czytanie tej książki nie sprawiło mi zbyt wielkiej przyjemności. Jeśli chodzi o Zidane'a piłkarza, to podobały mi się jedynie trzy rozdziały (Marsylia, Zidane na prezydenta i Coup de boule). W pozostałych autor po prostu wychwalał Zidane'a pod niebiosa i cytował ludzi, którzy przy różnych okazjach robili to samo.

Jeśli zaś chodzi o Zidane'a trenera, to nie wiem, czym kierował się autor, opisując akurat wybrane wydarzenia. Odniosłem wrażenie, że zostało to napisane na szybko, żeby w ogóle coś było. O sezonie 2015/16 nie ma na przykład ani słowa.

Jeśli zaś chodzi o Zidane'a trenera, to nie wiem,...

Historia gwiazdy futbolu, opowiedziana z perspektywy, jednego słynnego meczu. Każdy kibic zna Zidane przede wszystkim jako wspaniałego piłkarza a potem trenera. Tu jest jego historia, pokazana przez pryzmat najgorszego jego koszmaru. W czasie finałowego meczu Mistrzostw świata uderzył swojego rywala. Bardzo fajnie wplecione w ten wątek są historie z jego życia. Ksiazka dla fanów piłkarskich.

Pierwsze co napiszę to, że zainteresowała mnie i wciągnęła od pierwszych stron!

Bardzo przyjemnie opisuję młode lata naszego bohatera, z chęcią patrzyłem na mapie Google, gdzie znajdowały się ośrodki, w których stawiał swoje pierwsze kroki, ale również ulice, bo tę kształtowały większość gwiazd piłki nożnej i nie inaczej było z Yazidem.

Dobrze poprowadzone są wywiady z różnymi osobami. Z wielką sympatią czytałem o finale mundialu z Włochami w 2006 r., który jest tutaj praktycznie ciągle poruszany. Kibicowałem Włochom, także mogę poznać relację z drugiej strony, więc dzięki tej książce mam też bardziej obiektywne podejście.

Historycznie dowiedziałem się naprawdę wielu ciekawych rzeczy, które na pewno zapamiętam.

Zizou został bohaterem Francji, nawet po nieszczęsnym dla nich ostatnim jego meczu. Został symbolem multikulturowości, choć praktycznie nic na ten temat nie mówi. Pozostał skromnym człowiekiem, a jego historia trwa nadal.

Pierwsze co napiszę to, że zainteresowała mnie i wciągnęła od pierwszych stron!

Dobrze poprowadzone są wywiady z...

Niezła. Bardzo ciekawy pomysł, by z ostatniego, tak legendarnego meczu w karierze Francuza, zrobić motyw przewodni książki, która rozwija się harmonijnie wraz z przebiegiem finału mundialu z 2006 roku. Caioli pokazuje Zidane'a takiego, jaki był jako piłkarz, i jaki jest jako trener. Opanowanego, ale pewnego siebie. Cichego, ale potrafiącego walczyć o swoje. Największym jej minusem jest brak wypowiedzi samego Zizou, a także to, że czasy trenerskie Francuza, chyba jeszcze lepsze niż te piłkarskie, zajmują zaledwie 30 stron. To o metodologii pracy Zidane'a-trenera chciałbym się dowiedzieć najwięcej. Cóż, może kiedyś.

Książka Luci Caioli jest raczej opowieścią o Zizou niż klasyczną biografią. Czy to jest arcydzieło? Raczej nie, ale z pewnością książka, którą każdy fan futbolu, a już szczególnie fan Zidane’a powinien przeczytać. Pewne wady tej publikacji nie mogę zmienić tej opinii.
Cała recenzja tutaj: https://rfbl.pl/zinedine-zidane-sto-dziesiec-minut-cale-zycie-recenzja/

Nigdy nie przepadałem za Zinedine Zidane, ale w świecie piłki nożnej jest to postać kultowa.

Typowa biografia jakich wiele napisał Caioli.
Czyta się to po prostu dość dobrze.

Typowa biografia jakich wiele napisał Caioli.
Czyta się to po prostu dość dobrze.

• Sport
  • Piłka nożna