Giggs. Moje życie, Moja historia

2011-11-09
2011-11-09
978-83-63248-00-0
Michał Pol
piłka nożna manchester united czerwone diabły

Bez zachwytu, choć osobowość jednego z najlepszych piłkarzy w historii walijskiej piłki wydawała się gwarancją zajmującej lektury. Niestety wpisuje się w dominujący na rynku księgarskim pozycji sportowej biografii. Jest powierzchownie, bez liniowego omówienia przebiegu niezwykle długiej i bogatej w sukcesy kariery. Jeżeli chcielibyśmy poczytać o pozasportowych emocjach – lepiej wypada książka dotycząca kariery "Ibry". Jeżeli szukamy anegdot boiskowych – lepiej wypada książka, której bohaterem jest George Best. A tak wyszło dość przeciętnie, szkoda…

Bardzo słaba książka a to może dlatego że jednak jest to jedna z pierwszych biografii które powstały i naprawdę tam wszytko jest tak ot tak. Opis najważniejszych meczów w dwóch słowach a grał w dwóch finałach LM,mało anegdot z szatni a to na litość szatnia MU a tam musiało ich być pełno.Szkoda :((((

Trzy lata stała u mnie na półce zanim po nią sięgnąłem i od razu zawód. Jako fan Manchesteru United ta niby autobiografia od początku mnie raziła i bardzo nudziła. O samym piłkarzu tu mało się dowiemy, a więcej o innych. W każdym dziale autor skakał z wydarzenia na wydarzenie i nie trzymało to się przysłowiowej kupy. Zero ciekawych historyjek, bo wszystko inne można znaleźć w internecie. Nie polecam, bo szkoda czasu i pieniędzy.

Byl mecz strzelime gola wynik taki, 2 rodzial byl mecz jak wygramy to awansuejmy dalej wynik taki. naprawde tragiczna ksiązka

Słaba książka, pod każdym względem.

Nie jest ciekawa - anegdotkom brakuje pieprzu, większość ogranicza się do tego, że byli piłkarze MU nawzajem wychwalają swoją wspaniałość. Wygląda to jak wersja demo, ocenzurowana, tekst typu "nie będę nic pisał, bo może koledzy chcą o tym napisać w swoich biografiach".

Do tego wydawca nie popisał się. Pełno jest w niej błędów - połączonych wyrazów, popsutej interpunkcji, a również (o, zgrozo!) błąd ortograficzny.
"Obiegłem go szeroko na pełnej szybkości i wpakowałem piłkę do siatki bardzo ostrego konta". - na stronie 38
Błagam, toż to żenada. Brak "z", a także ten "kont", który sprawił, że chciałem wydłubać sobie oczy. Jestem pewny, że ta książka nie miała korekty, co jest po prostu wstydem przy tak krótkiej pozycji, którą można w parę godzin przeczytać i poprawić.

Nie polecam.

Słaba książka, pod każdym względem.

Do tego wydawca nie popisał się. Pełno jest w niej błędów -...

Dziwią mnie niepochlebne opinie na jej temat. Dobrze się czyta :)
Minus za całkowity brak wątku osobistego.

Dziwią mnie niepochlebne opinie na jej temat. Dobrze się czyta :)
Minus za całkowity brak wątku osobistego.

Przeciętna opowieść o nieprzeciętnym piłkarzu. Czytając ma się wrażenie, że Gigsy więcej przemilczał, niż powiedział. Poprawny do bólu kości- aby nikogo nie urazić..i właśnie dlatego ta książka nie zachwyci nikogo, kto nie oddałby życia za czerwone diabły...

Najbardziej utytułowany zawodnik w historii angielskiego futbolu. Od 22 lat wierny jednemu klubowi. Panie i Panowie o to Ryan Giggs i Manchester United. Dwa narządy, które nie mogą bez siebie żyć i trudno sobie wyobrazić brak któregoś z tych klocków w tej układance. Sam piłkarz przyznaje jednak, że droga do tej długiej i namiętnej miłości (do futbolu i klubu) była przypadkowa. „Nie jest tak, że zawsze chciałem zostać profesjonalnym piłkarzem. Nie chcę też powiedzieć, że jestem sfrustrowanym księgowym czy coś w tym rodzaju. Po prostu nigdy nawet przez chwilę nie zastanawiałem się nad tym, kim chcę być w przyszłości”.

"Giggs. Moje życie. Moja historia" to książka napisana przez samego zawodnika, który dokonuje podsumowania swojej profesjonalnej kariery piłkarskiej. Sportowe życie Walijczyka było długie i okraszone wieloma wspaniałymi sukcesami. W publikacji nie brakuje wspomnień z okresu gry jeszcze w drużynie młodzieżowej United, debiutu w Premier League, czy fascynacji ze zdobycia pierwszej bramki dla „Czerwonych Diabłów”. Jest również słów kilka o grze w reprezentacji Walii i wreszcie to, co było esencją jego kariery - czyli zwycięstwa i kolekcjonowanie tytułów.

Muszę stwierdzić, że po przeczytaniu tej książki miałem spory niedosyt. „Moje życie. Moja historia” nie wywołała u mnie efektu potliwych dłoni, przyspieszonego bicia serca czy łez wzruszenia. Bo to raczej zbiór wspomnień i anegdot z życia piłkarza. Trudno to nazwać pamiętnikiem,bo w tym pisze się o rzeczach skrywanych tajemnicą, budując napięcie emocjonalne u czytelnika, a tutaj tego brakuje. Rzecz jasna pojawiają się historie z cyklu sekrety z szatni, ale na tyle banalne, proste i oczywiste, że nie ma co o nich opowiadać. Niestety same wydarzenia sportowe w większości ukazywane są bez podekscytowania i stanu wyczekiwania „co dalej”. Duża ilość literówek czy błędów interpunkcyjnych- te wady na swoje konto jednak winni przypisać sobie wydawcy. Trudno doszukiwać się plusów. Na pewno brawo dla Giggsa i jego współpracowników za prosty, przyjazny styl. Ale, to chyba tyle.

Poniżej kilka cytatów z książki:

„(…) gdy jakiś kibic zaczepił mnie z prośbą o autograf – podpisałem mu go. Wyobraźcie sobie, co poczułem, kiedy on wziął tę kartkę papieru, podarł, rzucił mi w twarz i roześmiał się szyderczo ze słowami:„Nigdy nie wygracie ligi!”.

„W dawnych czasach stroje nie były prane tak często,nie po każdym meczu, po prostu leżały na kupie w szatni. Działa zasada kto pierwszy ten lepszy, czyli warto było przychodzić na trening czy mecz z samego rana, żeby wybrać sobie lepsze, najbardziej czyste ciuchy”.

Więcej na mateuszminda.blogspot.com

Totalny chaos. Autor na jednej stronie potrafi pisać o meczach z lat 90-tych by nagle przeskoczyć na te, rozgrywane np. w 2005 roku. Odniosłem wrażenie, że to co akurat mu się przypomniało wpisywał do książki bez chronologicznego porządku. Drugi minus to literówki. Jest ich ogromna ilość, nie wiem jak można było coś takiego puścić do druku.

Hmmm, bardziej książka dla wiernych fanów Manchaster United.

Hmmm, bardziej książka dla wiernych fanów Manchaster United.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Sport
  • Piłka nożna