Tajemnice mijającego wieku

1999-01-01
1999-01-01
837180542X
Sławomir Kędzierski

Popularna książka historyczna na temat historii ZSRR. Autor koncentruje się na epizodach mających sensacyjny charakter, rzecz jest bowiem adresowana do szerokiego audytorium. Napisana żywym, potoczystym językiem, coś w stylu Wołoszańskiego.

Niektóre tematy są dosyć interesujące. Autor pisze m.in., o tym jak dowiedział się Stalin o agresji niemieckiej z 22 czerwca 1941r., o losie syna Stalina wziętego do niewoli przez Niemców, o historii powstania sowieckiej bomby atomowej, o kulisach powstania sławnego referatu Chruszczowa na XX zjeździe KPZR, o tym jak Chruszczow walił butem w pulpit na sesji ONZ w Nowym Jorku, o kulisach dojścia do władzy Gorbaczowa. Niektóre historie są dużo mniej ciekawe: ile razy można czytać o losach Anastazji, ponoć jedynej uratowanej członkini rodziny carskiej (bo cała rodzina została bestialsko zamordowana przez bolszewików).

Nie znalazłem w tej książce przekłamań, jeśli chodzi o fakty, niemniej niektóre interpretacje i komentarze są dyskusyjne. Nie jest to mój ulubiony typ literatury historycznej, autor bowiem zbytnio koncentruje się na przyczynkach i sensacyjnych ciekawostkach, niemniej jako dzieło popularne rzecz jest niezła.

• Rosja/ZSRR
  • Papier
  • Na sprzedaż
  • 03. Pap+
  • Przeczytane w 2014r.

Dodaj cytat z książki Tajemnice mijającego wieku