Klub Dantego

Matthew Pearl
kryminał, sensacja, thriller 496 str.
The Dante Club

Andrzej Wojtasik
Sonia Draga
kryminał, sensacja, thriller

Kup książkę

Trudno wymarzyć sobie wspanialszy debiut pisarski niż Klub Dantego. Klasyczny, wyrafinowany kryminał rozgrywający się w drugiej połowie XIX wieku. Grupa zaprzyjaźnionych znawców literatury, pochylona nad tłumaczeniem wiekopomnego dzieła Dantego, znajduje się zupełnie niespodziewanie w kręgu iście piekielnego zagrożenia. Boska Komedia staje się dla kogoś elementarzem...

Powieść jest nietypowa. Opisuje zagadkę kryminalną, którą rozwiązują wielcy pisarze amerykańcy. Coś jakby Sienkiewicz, Mickiewicz i Prus siedzieli przy kominku gdzieś pod Krakowem i próbowali rozwikłąć zagadkę morderstw na Wawelu ;)

Dużym plusem książki jest klimat XVIII wiecznego Bostonu i dużo odwołań do amerykańskiej historii. Minusem mało wartka akcja. Są momenty,...

Kryminał z bardzo solidnymi podstawami historycznymi. Czterech przyjaciół zajmuje się tłumaczeniem "Boskiej komedii" Dantego, kiedy w Bostonie dochodzi do serii głośnych, makabrycznych morderstw. Zbrodnie niepokojąco przypominają kary opisywane w poszczególnych kręgach Piekła. Rozpoczyna się wyścig z czasem i mordercą oraz pełne zwrotów akcji śledztwo. Początkowo trudno...

Takie ciężkawe nieco. Nie lubię specjalnie literatury amerykańskiej. Ale przemęczyłem.

Z pewnością nie jest to powieść sensacyjno-kryminalna, akcja toczy się dość powoli, niespiesznie, ale w mojej ocenie trzyma w napięciu i jest ciekawa. Ogromny plus za bogate nawiązania do Boskiej Komedii. Polecam, chociaż domyślam się, że fani Dana Browna i wartkiej akcji mogą być rozczarowani.

Przeczytałem, ale przez pierwsze 100 stron myślałem że nie dam rady. Potem nieco mnie wciągnęło. Książka jest napisana ciężkim, zagmatwanym językiem i to jest jej główną wadą.

Książkę przeczytałem w ramach cyklicznych spotkań czytelnicznych Ddyskusyjnych Klubów Książki. Szczerze to jej nie dokończyłem. Myślałem, że będzie pokroju Arturo Pereza Reverte lub Dana Browna. Niestety nie jest. Książka pomimo ciekawej tematyki nie oferuje niczego więcej. Nie wciągnęła mnie fabuła.

Jedna z moich ulubionych powieści. Pochłaniająca, rewelacyjne opisy, dialogi i bardzo spokojna akcja; rozczarowuje trochę zakończenie, ale nie będę zdradzał więcej. Ja połknąłem ją raz-dwa i chętnie do niej wrócę!

2006

Ciekawa, tajemnicza powieść z wątkami kryminalnymi. Czytałam ją kilka lat temu. Pamiętam, że wywarła wówczas na mnie duże wrażenia.
Jeśli ktoś lubi klimat książek Paerla, nie zawiedzie się.
Polecam !

Ciężko było mi się wciągnąć. Potem nabrała rozpędu w miarę jak rozwijała się akcja. Ogólnie można przeczytać, choć osobiście nie zachwalałabym specjalnie ;)

2 086
  • Kryminał