Klub Dantego

Matthew Pearl Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
2005-01-01

Jakie to było nudne. Połowa dialogów zupełnie zbyteczna. Fabuła wlecze się jak flaki z olejem. Nie polecam.

DNF 78/512

Książka z pewnością interesująca, ale nierówna. Pierwsza połowa trochę się wlecze, natomiast druga przyspiesza do tego stopnia, że bohaterowie się praktycznie teleportują z miejsca na miejsce.

Bardzo zgrabnie napisana opowieść. Wszystko trzyma się kupy, wszystko jest logiczne i dobrze przemyślane, cała akcja od początku trzyma w napięciu, a rozwiązanie nie jest banalne. Świetnie oddane realia historyczne, dobrze skonstruowani bohaterowie, ciekawe opracowanie Dantego. W sumie, przykładowy bardzo dobry kryminał.

Od jakiegoś czasu moje serce mocniej bije na widok powieści, których fabuła osadzona jest w XIX wieku - nie tylko w Anglii, ale również w innych miejscach na świecie. Dlatego też postanowiłam odświeżyć sobie "Klub Dantego" autorstwa Mattew Peal'a.

Akcja powieści rozgrywa się w Bostonie w 1865 roku. W sercu miasta działa klub złożony z fascynatów poezji Dantego, którzy...

Tak, to zupełnie inna książka niż pozycje Browna. Na szczęście! Pearl to zupełnie inna liga, nie dla zwolenników sensacji, pościgów .
To powieść kryminalna ze świetnym klimatem i osadzeniem w określeniem rzeczywistości historycznej. Polecam!

Mam mieszane odczucia po lekturze tej książki. Autor z precyzyjną dokładnością oddaje ducha tamtych czasów, ciekawie opowiada o postaciach. Wplata także wątek Mulata-policjanta oraz trudów z jakimi musiała się mierzyć pierwsza ciemnoskóra policja, to wszystko na plus.
Jednak sposób, w jaki cała historia jest opisywana, ta powolność akcji, szczególnie na pierwszych ok 100...

książka ciężko mi się ją czytało

Trudno wymarzyć sobie wspanialszy debiut pisarski niż Klub Dantego. Klasyczny, wyrafinowany kryminał rozgrywający się w drugiej połowie XIX wieku. Grupa zaprzyjaźnionych znawców literatury, pochylona nad tłumaczeniem wiekopomnego dzieła Dantego, znajduje się zupełnie niespodziewanie w kręgu iście piekielnego zagrożenia. Boska Komedia staje się dla kogoś elementarzem...

Powieść jest nietypowa. Opisuje zagadkę kryminalną, którą rozwiązują wielcy pisarze amerykańcy. Coś jakby Sienkiewicz, Mickiewicz i Prus siedzieli przy kominku gdzieś pod Krakowem i próbowali rozwikłąć zagadkę morderstw na Wawelu ;)

Dużym plusem książki jest klimat XVIII wiecznego Bostonu i dużo odwołań do amerykańskiej historii. Minusem mało wartka akcja. Są momenty,...

2 201
  • Kryminał