rozwińzwiń

Inne zasady lata

Okładka książki Inne zasady lata Benjamin Alire Sáenz
Okładka książki Inne zasady lata
Benjamin Alire Sáenz Wydawnictwo: Wydawnictwo Rodzinne Cykl: Arystoteles i Dante (tom 1) Ekranizacje: Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata (1970) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Arystoteles i Dante (tom 1)
Aristotle and Dante discover the secrets of the universe
Wydawnictwo Rodzinne
2013-10-23
2013-10-23
9788363682040
Agnieszka Skowron
Ekranizacje:
Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata (1970)
LGBT powieść amerykańska dojrzewanie

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Wyróżniona opinia i

Inne zasady lata

przeczytanych książek 1138 napisanych opinii 34

Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata ⁠ᕗ

„Z jakiegoś powodu liczyłem, że w te wakacje poczuję, że żyję. Odkryję świat, o którym mama i tata mówili, że już na mnie czeka. Ten świat tak naprawdę nie istnieje”.

Arystoteles Mendoza to zadziorny i nieco uparty nastolatek, który przechodzi dość ciężki okres w swoim życiu.
Chłopak nie umie pogodzić się z faktem, że jego starszy brat siedzi w więzieniu.
Ta informacja przytłacza go do takiego stopnia, że Ari czuję się zagubiony i stawia między sobą gruby, ciężki do wyburzenia mur.
Pewnego dnia postanawia udać się na basen, gdzie przypadkowo spotyka Dante Quintana - błyskotliwego marzyciela, patrzącego na świat w nieco wyjątkowy sposób.
Z początku wydawałoby się, że nie mają ze sobą nic wspólnego, ale gdy zaczynają częściej się spotykać, to odkrywają, że jednak łączy ich coś więcej...
To dzięki wyjątkowej więzi Arystoteles i Dante poznają najważniejsze prawdy o samych sobie...

„Jest taki słynny obraz, „Nocne marki” Edwarda Hoppera. Zakochałem się w nim. Czasami wydaje mi się, że wszyscy są jak ludzie na tym obrazie, wszyscy zagubili się we własnych wszechświatach bólu, smutku i poczucia winy, wszyscy są niedostępni, niemożliwi do poznania. Ten obraz przywodzi mi na myśl Ciebie. Serce mi się łamie”.

Będę z Wami totalnie szczera...nie polubiłam się z tą książką.
W żadnym wypadku nie należy ona do tytułów wartych większej uwagi i kompletnie nie rozumiem tylu zachwytów nad nią.
Ponadto uważam, że cała historia była dość nijaka i odnoszę spore wrażenie, że autor nie wiedział dokładnie, w jakim kierunku ma podążać jego opowieść.
Mamy tutaj przedstawionych dwóch chłopaków z zupełnie różnych światów, starających się w przeciągu 380 stron odkryć, jakimi osobami chcą być naprawdę.
I nie powiem, że to zły pomysł na książkę, bo miał bardzo duży potencjał, ale po prostu nie został on w pełni wykorzystany.
Dialogi między poszczególnymi postaciami w pewnych momentach były nie tyle bezsensowne, co praktycznie niemające żadnego celu.
Nic nie wnosiły konkretnego do fabuły, ani też nie zachęcały mnie do dalszego czytania, choć akurat w tym momencie muszę przyznać, że przynajmniej bardzo szybko się ją czytało, bo nim się obejrzałam, to już kończyłam ostatni rozdział ^^'
W pewnych momentach zauważyłam, że autor starał się już siłą wszystko przeciągać i naprawdę nie wyszło mu to na dobre, bo w moim odczuciu historia okazała się bardzo monotonna.
Ostatnie strony były dla mnie wielkim nieporozumieniem - zbyt chaotyczne zakończenie niektórych wątków sprawiało, że miałam ochotę odłożyć na bok tytuł i wziąć się za coś znacznie lepszego.
No ale wzięłam się w garść i ją dokończyłam, choć końcówka w żaden sposób mnie nie poruszyła - bardziej wprawiła w większą frustrację, ale też przynajmniej poczułam pewnego rodzaju ulgę, że nie będę musiała się dalej z nią użerać.

Jeśli miałabym wymienić Wam już jakieś plusy, to przyznam, że dość fajnie przedstawiono relacje pomiędzy rodziną Artiego - od nich biło niesamowite ciepło i takich rodziców serio ze świecą szukać.
Zdarzały się też filozoficzne wstawki, które skłoniły mnie do większego myślenia.
Cytaty też były ładnie napisane, choć wypływające z ust zwykłych nastolatków zdania czasem niekoniecznie pasowały i miałam co do tego mieszane uczucia.
Dante i Ari posługują się dość skomplikowanym językiem - totalnie niepasującym do 15-letnich nastolatków.

Ogólnie patrząc na wszystko, co wymieniłam u góry stwierdzam, że książka „Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” mocno mnie rozczarowała.
Nie jest ona w mojej opinii dobra, więc raczej wątpię, że wezmę pod uwagę kolejną część.
Ode mnie otrzymuje 2/10 ★

„Lato miało być wolnością i młodością, brakiem szkoły i morzem możliwości, przygód i nowych rzeczy. Lato było księgą nadziei. To dlatego kochałem je i go nienawidziłem. Bo sprawiało, że chciałem uwierzyć”.

Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata ⁠ᕗ

Chłopak nie umie pogodzić się z faktem,...

Książka ma w sobie coś magicznego, co nie do końca potrafię wyrazić słowami. Od pierwszych stron czułem się ciągnięty przez jej akcję. Zazwyczaj określamy gładkie czytanie, jako płynięcie, jednak w tym przypadku, czułem się dodatkowo bardzo mocno pchany do przodu. Co nie ukrywam było dla mnie zaskoczeniem i naprawdę mi się spodobało. 🥺 Tak samo pierwszy raz spotkałem się z tego rodzaju dialogami między bohaterami. Są one bardzo specyficzne i nigdzie nie widziałem podobnych. Właściwie wszystko w tej książce wpływa na to, że czytając trudno jest oderwać się od historii. Akcja toczy się szybko, co akurat nie każdemu może się spodobać, gdyż przez to jest mniej szczegółów. Mimo wszystko warto poznać tę książkę. Jest ona moim zdaniem wspaniała. 😍 Nakłania nas także na wiele różnych przemyśleń.

Pozycja o odkrywaniu siebie i dojrzewaniu, która pozbawiona jest niestety porządnej fabuły. Ta książka to głównie rozmowy między Arim i Dantem. Brakowało mi tutaj ciekawie poprowadzonych wątków, bo po pewnym czasie czytania prawie samych dialogów zaczęłam się nudzić.

Rozmowy napisane na szczęście były bardzo ładnie, ale spodziewałam się czegoś więcej po zachwytach nad tą pozycją.

piękna i wzruszająca książka, naprawdę polecam

piękna i wzruszająca książka, naprawdę polecam

Na pełną recenzję zapraszam tutaj: https://shiracoffeebook.blogspot.com/2024/01/arystoteles-i-dante-benjamin-alire-saenz.html

A tu obiecany fragment:
Arystoteles i Dante to dwutomowa seria bardzo dla mnie wyjątkowa, która nieco czekała sobie na półce Legimi na właściwą porę. W zasadzie pewnie leżałby tam dłużej, gdyby nie słowa mojej Przyjaciółki, która bardzo polecała mi obie te książki. I w tym przypadku, mogłam być już pewna, że historia napisana przez Saenza mi się spodoba. Dodatkowo fakt, iż dawno nie sięgałam już po pozycje z gatunku Young Adult, podsycał moją ciekawość do tego stopnia, że pierwszy tom przeczytałam bardzo szybko, by nie powiedzieć, że połknęłam go w całości.

A tu obiecany fragment:

O czym może być książka zatytułowana:
"Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata"?
Może to coś o poezji lub ogólnie literaturze i jej wpływie na wszechświat?
Może to traktat filozoficzny lub rozprawa przyrodnicza?
A może coś łączącego filozofię, literaturę i fizykę?
Tytuł może zwabić lub odstraszyć.
Mnie zaintrygował :-)

Tymczasem za okładką odkryłam powieść Benjamina Alire Sáenza.
Powieść dla młodzieży .

To melancholijna opowieść o przyjaźni i dorastaniu,
o dwóch meksykańsko-amerykańskich nastolatkach
i szukaniu odpowiedzi na pytania: jaki jestem? kim jestem?
Opowieść o relacjach, smutku, żalu, złości, zagubieniu,
ucieczkach przed bólem / wspomnieniami / uczuciami.
Ale wbrew tematom, to bardzo ciepła opowieść.

Dante - jasnoskóry, pewny siebie, otwarty, wygadany, elokwentny wrażliwiec.
Arystoteles - o ciemniejszej karnacji, skryty, wątpiący, małomówny samotnik.
Chłopcy spotykają i poznają się przypadkiem, a potem łączy ich przyjaźń,
która z czasem staje się coraz silniejsza, ale i coraz bardziej złożona.

"Chciałem im powiedzieć, że nigdy nie miałem przyjaciela, nie takiego prawdziwego.
Aż pojawił się Dante. Chciałem im powiedzieć, że nie miałem pojęcia o istnieniu
takich ludzi jak Dante; ludzi, którzy patrzą na gwiazdy, znają tajemnice wody
i wiedzą, że ptaki powinny latać po niebie, a nie spadać zestrzelone przez głupich
i wrednych chłopaków. Chciałem im powiedzieć, że zmienił moje życie i już nigdy
nie będę taki jak wcześniej, nigdy. (...) Chciałem im powiedzieć, że był
pierwszym człowiekiem oprócz mojej matki, który sprawił że chciałem mówić
o rzeczach, których się boję. Chciałem powiedzieć im tak wiele rzeczy,
a jednak brakowało mi słów."

Książka to spokojny (ale nie monotonny) monolog wnikliwiego Arystotelesa,
który opowiada nie tylko o spotkaniach i rozmowach z Dantem.
Opowiada też o własnych emocjach, rozterkach, koszmarach.
I o rodzicach, wypierających istnienie starszego syna,
o ojcu, duszącym w sobie wspomnienie wojny,
o starszych siostrach, które nie czują się z nim związane.

To bardzo realistyczna powieść.
Łatwo uwierzyć w istnienie takich bohaterów
i takiej przyjaźni.

Chcę przeczytać kolejny tom!

O czym może być książka zatytułowana:
"Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata"?
Może to coś o poezji lub ogólnie literaturze i jej wpływie na wszechświat?
Może to traktat filozoficzny lub rozprawa przyrodnicza?
A może coś łączącego filozofię, literaturę i fizykę?
Tytuł może zwabić lub odstraszyć.
Mnie zaintrygował :-)

Tymczasem za okładką odkryłam powieść...

Mimo, że "Arystoteles i Dante" nie jest książką najbardziej rozbudowaną opisowo, to jednak jest niezwykle porywająca. Jeden z głównych bohaterów jest bardzo pogubionym nastoletnim chłopcem. Ciężka sytuacja w rodzinie związana z bratem prawomocnie skazanym, okres dojrzewania i nowopoznana osoba, która postanowiła się zaprzyjaźnić z zamkniętym na świat Arystotelesem bardzo mnie urzekła. Było głośno o tej książce, kiedy zaczęłam ją czytać nie mogłam zrozumieć dlaczego ludzie twierdzą, że jest dobra, "przecież to same dialogi" pomyślałam. Jednak im więcej stron przeczytałam, tym bardziej zżyłam się z głównymi bohaterami. Jestem zaskoczona, że te "zwykłe" dialogi mają równoznaczną wartość do opisów, zawierają tyle emocji. Nie powiedziałabym, że jest to książka do wieczornej relaksacji, ale mogę z pewnością stwierdzić, że jest warta przeczytania ze względu na swoją unikatowość oraz bardzo ważne - i dobrze napisane - przekazy nastoletniego świata.

Ta książka jest po prostu genialna! Przepiękna historia - wzruszająca, pouczająca, dająca do myślenia, a przede wszystkim prawdziwa.
Absolutnie każdy powinien przeczytać tę książkę! Jedna z najbardziej wartościowych książek, jakie przeczytałam 🤍

Jeden wielki ryk.
Płakałam jak głupia, ale nie podczas lektury, a kilka dni po przeczytaniu. Naprawdę nie jestem w stanie ubrać mojej opinii w jakiekolwiek słowa i choć bardzo bym chciała to po prostu nie potrafię. Jedyne co umiem o niej powiedzieć to to, że jest piękna, nie tylko pod względem estetycznym, ale także treści. Ludzkie przedstawienie rodziców to rzecz, z którą rzadko spotykamy się w powieściach kierowanych do młodzieży. Żeby była jasność, to nie jest zwykła młodzieżówka i uważam, że nie powinno się z taką myślą podchodzić do jej czytania, ponieważ z takim nastawieniem nie da się wyłapać tylu cudownych myśli, które zostają z czytelnikiem na długo nawet po lekturze. Podsumowując książka nie tylko wbije Wam sztylet w serce jakieś trzy razy, ale także na samym końcu go wyciągnie, przyklei plaster i zostawi człowieka z ciepłym uczuciem na sercu.

Jeden wielki ryk.

postanowiłem sięgnąć po tę pozycję ze względu na ilość dobrych opinii oraz poleceń ludzi. niestety strasznie się zawiodłem. książkę szybko się czyta i to jest jej jedyna zaleta. fabuła strasznie mnie nudziła, dialogi bohaterów są strasznie płytkie i całość pozostawia wiele do życzenia.

4 077
    3 353
    1 025
  • 2022
  • 2023
  • 2021
  • Chcę w prezencie
  • LGBT

Benjamin Alire Sáenz Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata Zobacz więcej