Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata

Okładka książki Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata Benjamin Alire Sáenz Patronat LC
Okładka książki Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata
Benjamin Alire Sáenz Wydawnictwo: We need YA Cykl: Arystoteles i Dante (tom 1) Seria: Zaczytane literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Arystoteles i Dante (tom 1)
Zaczytane

Wyróżniona opinia i

Inne zasady lata

przeczytanych książek 1138 napisanych opinii 34

Na półkach: , , , ,

Arystoteles i Dante, czyli dwójka 15-latków zupełnie różnych od siebie. Poznają się na basenie... i od tego momentu wszystko się zmienia.

Jest to historia dojrzewania, odkrywania i akceptacji siebie samego i siebie nawzajem.

A dodatkowo Czytelnik dostaje cudowną lekcję przyjaźni i miłości - nie tylko między głównymi bohaterami, ale także rodzicielskiej.

Powolne tempo akcji i przepiękny (czasem wręcz poetycki) język sprawia, że dogłębnie poznajmy uczucia i dostajemy przestrzeń do przemyśleń i po prostu bycia z bohaterami.

Cudowna, ciepła i urocza książka 😍

Powolne tempo...

Nie umiem opisać słowami jak niesamowita jest ta książka. Jest to poezja pokryta płaszczykiem lekkiego nastoletniego romansu. Każde słowo ma znaczenie i jednocześnie niektóre nie mają sensu.

Książka w realiach lat osiemdziesiątych. Główni bohaterowie mają 15-16 lat. To nie jest świat komórek, smsów, internetu. Oni piszą listy, nie widują się przez wideorozmowę, nie widzą swoich zdjęć na instagramie czy fb. W takim świecie dorastają i takiego wszechświata sekrety odkrywają.
Miałam wtedy niewiele mniej lat i doskonale rozumiem jak to było.

Miałam wtedy niewiele mniej lat i doskonale rozumiem jak to było.

Piękna, bardzo wzruszająca opowieść o dorastaniu i mierzeniu się ze światem, a często z samym sobą. Niesamowicie wykreowani bohaterowie, wielowymiarowi i absolutnie nie czarno-biali. Historia, której mi brakowało, gdy sam mierzyłem się z wieloma rzeczami jako nastolatek.

Powieść w znakomity sposób oddaje emocje, niepewność, nowe doświadczenia w życiu nastolatków. Ich zmiany nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. W naprawdę pełny sposób otrzymujemy piękny portret wewnętrzny - zarówno Arystotelesa, jak i Dantego. Obrazu dopełniają wspaniali bohaterowie drugoplanowi.

Ważna powieść, ucząca tolerancji i zrozumienia, także samego siebie. Może pomóc wielu, którzy czasem nie rozumieją nawet samych siebie. Może pomóc rodzicom i bliskim takich osób. Naprawdę warto po nią sięgnąć.

Piękna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu nie tylko sekretów wszechświata, ale przede wszystkim samego siebie. Pouczające spojrzenie na trudy młodości, dorastania w świecie, do którego czasem ciężko się dopasować oraz o ludziach, dzięki którym okazuje się, że wcale nie musimy się do niczego dopasowywać, jeżeli będziemy dla siebie wyrozumiali i pozwolimy innym siebie zrozumieć i pokochać takimi, jakimi jesteśmy. To książka o akceptacji, o nauce wrażliwości i o miłości, a właściwie o różnych jej rodzajach.
Polecam.

P.S. Dante jest wspaniałym bohaterem! Uważam, że każdy w swoim życiu potrzebuje i zasługuje na to, aby mieć kogoś takiego jak on.

Arystoteles to przeciętny nastolatek, który wiedzie nudne życie. Jego brat znajduje się w więzieniu, a ojciec, który jest po misji na wojnie, nie daje mu uwagi, jaką by chłopak od niego oczekiwał. Dante za to jest nieprzeciętnie mądrym nastolatkiem. Szuka on przyjaciela, a dokładniej osoby, z którą mógłby podzielić się swoim odmiennym spojrzeniem na świat. Czy przypadkowe spotkanie, na basenie odmieni życie dwóch różnych od siebie nastolatków? Co wyniknie z ich spotkania?

“Nie spodziewałem się, że zrobię to, co zrobiłem. Niczego nie planowałem. Właściwie nie zastanawiałem się nad niczym. Czasami robisz pewne rzeczy nie dlatego, że myślisz, ale dlatego, że czujesz”.

"Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” jest piękną historią o poznawaniu i akceptowaniu siebie, która znalazła specjalne miejsce w moim sercu. Pierwszy raz usłyszałam o tej książce od Patrycji @books.of.youth i z jednej strony naprawdę żałuję, że wtedy po nią nie sięgnęłam, a z drugiej cieszę się że poczekałam. W tamtym momencie byłam przebodźcowana tym tytułem. Widziałam go wszędzie, a to mogłoby negatywnie wpłynąć na mój odbiór.

Styl autora bardzo przypadł mi do gustu. Moim zdaniem bohaterowie zostali dobrze wykreowani. Znakomicie reprezentują cechy młodych ludzi, którzy szukają swojego miejsca na świecie.

Bardzo spodobała mi się forma, w jakiej ta historia została przedstawiona. Została ona przedstawiona etapami, które z kolei podzielono na rozdziały. W mocny sposób przypomina mi to ludzkie życie, które również zawiera etapy. A każda sytuacja czy decyzja jest pewnym krokiem do poznania siebie, czy otaczającego nas świata. Jednak żeby móc w pełni to zrobić, trzeba najpierw zrobić kilka małych kroczków, które są lepsze niż jeden ogromny skok, który wiązałby się z dużym niezrozumieniem. I tak jest w tej historii. Bohaterowie się poznają i dojrzewają do pewnych decyzji. Jednemu poszło szybciej, ale za to drugi potrzebował znacznie więcej czasu, aby zrozumieć własne emocje i pragnienia.

Arystoteles i Dante zauroczyli mnie już od pierwszej strony. Zapoznając się z ich historią przez większość czasu, byłam wzruszona a momentami zaskoczona czy nawet zniecierpliwiona. Jednak przez całą moją przygodę z tą książką czułam się niezwykle komfortowo, spowodowało moje tak dobre samopoczucie, że nie chciałam jej odkładać. A kiedy nastąpił ten moment to po przeczytaniu ostatniego zdania, nie potrafiłam się z tym pogodzić. Ja chciałam więcej tej dwójki. I to jak najszybciej!

Po zachwytach i opiniach innych spodziewałam się czegoś innego po tej książce. Nie mogę jednak powiedzieć, że mi się nie spodobała - po prostu nie wywołała we mnie takiego WOW.
Możemy być obserwatorami drogi Arystotelesa, który odkrywa siebie, swoje uczucia ale także w pewnym stopniu swoją seksualność. Czytając czułam się jakbym przeglądała kartki z pamiętnika głównego bohatera, który pojmuje pewne rzeczy razem z nami. Mimo ciekawości jakie będą losy zarówno Arystotelesa jak i Dantego momentami książka dłużyła mi się i miałam lekki przesyt.

Czy polecam tą książke?
Zdecydowanie tak
Wiem, że sporo osób powie coś w stylu ,,lekka młodzieżówka"
I może i tak jest...
Ale książka mówi o tak bardzo ważnych aspektach życia, których nie można się wstydzić, które trzeba mówić i, które są tak naprawdę najważniejszymi czynnikami naszego życia.
Co za różnica kogo kochasz, ważne, że masz kogoś przy sobie z kim chcesz być <3
Bohater, który od początku nie chciał dopuścić myśli, że może kochać kogoś innego niż dziewczyne...
Ta książka jest piękna, nie umiem wyrazić słowami jak pięknie się kończy, po prostu.... Kończy się przewidywalnie i co z tego. Miłość, przyjaźń i samotność, mimo, że otacza się wieloma ludźmi. Utożsamianie z bohaterami, to była niezwykła przygoda, pełna poświęceń, smutków i rozstań, a także miłości od drugiego człowieka i wielkiej przyjaźni.
Wiem, że długo nie zapomnę, tak wspaniałej powieści, która pozwoliła mi wylać z siebie kilka łez, nie smutku, ale łez pięknej miłości....
Polecam wszystkim, nie bójcie się sięgnąć po tą książke <3

Czy polecam tą książke?
Zdecydowanie tak
Wiem, że sporo osób powie coś w stylu ,,lekka młodzieżówka"
I może i tak jest...
Co za różnica kogo kochasz, ważne, że masz kogoś przy sobie z kim chcesz być <3...

Naprawdę już dawno nie miałam tak przyjemnej w książki w dłoniach, czyta się tez lekko. Same ogólne odczucia po przeczytaniu książki tez są przyjemne, nie raz po przeczytaniu miałam "depresje poksiążkową", ale tutaj nie ma żadnego niedosytu czy negatywnych emocji, a raczej pojawia się taki wewnętrzny spokój. Chętnie dałabym ta książkę 16letniej sobie.

Podobała mi się historia Ari'ego i Dante'ego , ich filozoficzne przemyślenia i rozmowy . Czytało mi się tą książkę bardzo szybko , ale i płynnie przez prosty język , ale w pozytymnym tego słowa znaczeniu . Ciekawy był również jej klimat - powieść dzieje się pod koniec lat 80 w El Paso . Na początku słysząc o tej książce nie zamierzałam jej czytać , ale przeczytała ją moja najlepsza przyjaciółka , która nigdy nie czyta literatury młodzieżowej , więc stwierdziłam że akurat w tej musi być coś szczególnego . I bardzo się nie pomyliłam . Trochę brakowało mi tu scen romantycznych między Arim i Dantem ( a uwielbiam romanse ) , ci dwaj mieli taką cudowną relację , że aż szkoda , że nie było ich więcej . Ale rozumiem skąd to wynikało . Chłopcy wciąż szukali własnej drogi , swojego ja . Mieli również dużo przemyśleń na temat swojej narodowości - byli meksykanami mieszkającymi w Ameryce . Na uznanie zasłużyli również rodzice głównych bohaterów , którzy byli naprawdę dobrze wykreowani . Pod koniec książki wydaje się , że udało im się znaleźć obie te rzeczy , a także miłość . Podsumowując była to na prawdę dobra lektura .