Felix Ever After. Na zawsze Felix

Agnieszka Brodzik

Wyróżniona opinia i

Felix Ever After. Na zawsze Felix

przeczytanych książek 1780 napisanych opinii 893

Książka bardzo popularna za granicą i u Nas oraz ważna zwłaszcza dla osób LGBT+.

Dużo pozytywnych opinii słyszałam i dlatego też mnie zainteresowała, a po za tym MIESIĄC DUMY - PRIDE MONTH to dobry moment aby się zapoznać z tą książką.

W paru słowach dosłownie o fabule. Felix jest osobą która nigdy się nie całowała oraz nie zakochała. Chodzi on do szkoły artystycznej i stara się o stypendium na jeden z bardzo znanych Uniwersytetów. W szkole dochodzi do pewnej nieprzyjemniej sytuacji i Felix próbuję znaleźć sprawcę całego zajścia i dać mu nauczkę.

Nasz główny bohater ma problemy ze swoją tożsamością, próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie i przy okazji może znajdzie również miłość. Kto wie co czai się za rogiem.

Bardzo kibicowałam Felixowi aby był wreszcie szczęśliwy o kochany, jednakże miała też takie momenty że chciałam nim wstrząsnąć aby się opamiętał i w końcu coś wybrał.

Wspaniale, że wydawane są książki YA o tej tematyce, zwłaszcza w takich czasach w Polsce...

Tym samym uświadomiłam sobie dobitnie, że chyba już jestem za stara na młodzieżówki, nie trafiają do mnie tak samo jak rok temu.

Najmniej podobał mi się ten wątek z Declanem - autor chyba zapomniał wspomnieć, że w pewnym momencie przenieśli się na priv, bo nie wierzę, że ktoś w komentarzach pisze bez skrupułów o fetyszu do księży.

Najlepszą częścią "Felix ever after" są momenty kwestionowania tożsamości Felixa, które rozjaśniają w głowie jeżeli chodzi o kwestie tożsamości płciowej....

Bardzo ważna książka, ale falularnie czegoś zabrakło :( Po pierwsze Felix któy czasami zachowywał się jakby nie wiedziała czego chciał. Po drugiego dość przewidywalna. I po trzecie jeden element w fabule który bardzo mnie irytował.

Ze względu na tematykę, książka na pewno jest ważna. Pomaga zrozumieć problemy osób transpłciowych ze środowiskiem, z ludźmi, a także z sobą samym. Pod tym względem lektura bardzo mi się podobała. Było w niej dużo przemyśleń i zdań pozostawionych czytelnikowi do refleksji. Jednak główny bohater w moim odczuciu był mocno irytujący. Nie wiem czy takie było założenie autora, ale Felix wywoływał u mnie więcej uczuć negatywnych niż pozytywnych. Nie tyle przeszkadzał mi fakt, że jest osobą transpłciową, ile to, że największe "dramy" z tego powodu robił on sam. Trudno było mi wykrzesać współczucie dla bohatera, który sam nie zachowuje się dobrze względem innych, ale kiedy to on został tak potraktowany, wyzywa wszystkich od transfobów. Jest zazdrosny, złośliwy, nie potrafi znieść słowa krytyki i absolutnie wszystko odnosi do swojej płci. Powiedziałabym, że jest wręcz przewrażliwiony na tym punkcie. Wystarczy, że ktoś powie, że jego obrazy są nudne, a on od razu czuje się atakowany i że to na pewno przez to, że jest osobą transpłciową. Chyba od dawna żadna postać literacka tak mocno mnie nie irytowała. Fabuła była bardzo dobra, byłam ciekawa jak skończy się ta historia, jednak moim zdaniem autor mógł lepiej oddać problemy tożsamościowe bohatera. Tak, żeby uwypuklić to jak bardzo Felix miota się w swojej sytuacji, jak bardzo jest to dla niego męczące psychicznie i żeby czytelnik mu współczuł, a nie żeby był zmęczony nim i jego wyolbrzymionymi histeriami.

Bardzo ważna książka. Sprostała moim oczekiwaniom, dużo lepiej dzięki niej rozumiem problemy tej społeczności. Pozycja z całą pewnością warta przeczytania przez każdego.

Niesamowicie opowiedziana historia młodego człowieka, mającego wiele wątpliwości. Książka bardzo daje do myślenia. Uświadamia, że czasami podejmujemy decyzję, a nie jest ona do końca zgodna z naszym wewnętrznym "JA". Tak jak wątpliwość Felixa co do tego, czy właściwie się "zaszufladkował"... Szkoda tylko, że nie podano pierwszego imienia Felixa.

🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍⚧️ wspaniała!!!!

🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍⚧️ wspaniała!!!!

jest to książka o przyszłości, miłości, przyjaźni, tożsamości i odkrywaniu siebie, a to wszystko z perspektywy felixa - czarnoskórego, transpłciowego, queerowego nastolatka, którym buzuje multum emocji. felix oraz jego otoczenie to artyści, co nadało wyjątkowej barwy tejże książce - sztuka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu głównego bohatera.

"w miłości nie ma nic złego. ani wstydliwego"

dla mnie, jako niebinarnego 18-latka, jest to dość ważna książka. pozwoliła mi ona zdać sobie sprawę, że nie jestem sam z moimi problemami dotyczącymi tożsamości płciowej.

początkowo ciężko mi się ją czytało, jednak z każdym rozdziałem wciągałam się coraz bardziej, aż doszło do momentu, w którym zarwałem noc, by skończyć ją czytać.

"w miłości nie ma nic złego....

Reprezentacja ma znaczenie.

Reprezentacja ma znaczenie.

Idealna na jeden, może dwa wieczory. Prosty język, bardzo zabawna, niekiedy nawet i zaskakująca, więc jest idealnym odmóżdżaczem.
W opiniach często się przewijało, iż charakter głównego bohatera jest irytujący, a jego decyzję pochopne, z czym się zgodzę. Myślę jednak, że to plus tej historii, albowiem uczy, iż takie zachowanie nie ma sensu, do niczego nie prowadzi i sprawia więcej kłopotów i szkód. Bohater sam pod koniec zaczyna to rozumieć i widzi potrzebę zmiany. Uważam, że dla niektórych ewolucja Felixa będzie motywacją do zmiany samych siebie.