Między Bohem a Słuczą

Anna Pruszyńska Wydawnictwo: Ossolineum biografia, autobiografia, pamiętnik
Ossolineum
2001-01-01
2001-01-01

Książka Anny Pruszyńskiej ,, Między Bohem a Słuczą '' to wspomnienia z Kresów Wschodnich, gdzie autorka urodziła się i spędziła wiele lat swojego życia. Dopiero w trakcie czytania dowiedziałam się, że to matka pisarza Ksawerego Pruszyńskiego , więc tym bardziej książka mnie zainteresowała. Lubię czytać o Kresach, te miejsca i ten świat , o którym napisała Anna Pruszyńska przeminął bezpowrotnie, warto poznać relacje ludzi, którzy pochodzili z Podoła czy Wołynia. Książka jest ciekawa, oprócz codziennego życia rodziny Pruszyńskich autorka wspomina tragiczną historię Kresów, mordowanie. ,, panów '' , grabieże i niszczenie dworów. Rodzina Pruszyńskich uciekła do Polski, ale kolejne lata też okazały się burzliwe, kryzys i galopująca inflacja w latach 20, a potem rosnący antysemityzm i faszyzm w latach 30 i kulminacja tych nastrojów czyli II Wojna Światowa to trudny okres dla Pruszyńskich, zresztą jak dla wszystkich Polaków. Anna Pruszyńska znaczną część wspomnień poświęca swoim synom Ksaweremu i Mieczysławowi , opisuje ich lata dziecięce, naukę,wchodzenie w dorosłość , życie zawodowe i rodzinne, a wszystko z ogromną dawką miłości macierzyńskiej. Dobra książka, warto przeczytać.

Nie wiem, czy Pani Anna napisała coś więcej, pewnie nie. Ale to wyszło całkiem dobrze. Szczególnie ciekawił mnie opis wielkiego zamieszania i bałaganu dziejącego się na wschodzie w latach 1916-1921. Lubię opisy z punktu widzenia konkretnego człowieka.

To niby pamiętnik, ale tak naprawdę, i tego autorka nie ukrywa, to raczej opis młodych lat jej syna, Ksawerego Pruszyńskiego. Troszkę też Mieczysława Pruszyńskiego, choć on jest gdzieś w tle. Dla mnie, jako miłośnika twórczości Ksawerego to bardzo ciekawa książka.

• Kresy
  • Priorytety