Ukraina. Przewodnik Krytyki Politycznej

Okładka książki Ukraina. Przewodnik Krytyki Politycznej praca zbiorowa
Okładka książki Ukraina. Przewodnik Krytyki Politycznej
praca zbiorowa Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Przewodniki Krytyki Politycznej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Przewodniki Krytyki Politycznej
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2009-03-03
Data 1. wyd. pol.:
2009-03-03
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361006725
Tagi:
Jarosłąw Hrycak Iza Chruślińska Ukraina Krytyka Polityczna Przewodnik
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
174
158

Na półkach:

Seria wywiadów przeprowadzonych w latach 2007-2008 przez niejaką "Izę Chruślińską" (debilny jest ten zwyczaj podpisywania się zdrobniałymi formami imion) z ukraińskim historykiem Jarosławem Hrycakiem. Wypowiedzi Hrycaka są bardzo ciekawe, merytorycznie wartościowe i zawierają sporo informacji np. na temat ukraińskiej dysydencji okresu sowieckiego i kondycji ukraińskiej historiografii, ale światopogląd od którego wychodzi to dość irytująca i będąca dziś już raczej passe mieszanka nowoczesnego westernizmu, demoliberalizmu i "miękkiego" nacjonalizmu. Uderza szczególnie niechęć Hrycaka do Rusi Kijowskiej i w ogóle do tradycyjnego społeczeństwa ruskiego, jako alternatywę dla którego, poniekąd niestety trafnie z punktu widzenia zachodzących na Ukrainie przemian, przedstawia koncept nowoczesnego na zachodni sposób narodu ukraińskiego. Na temat rzezi wołyńskiej Hrycak też się raczej nie rozwodzi i oczywiście umieszcza ją w kontekście krzywd zadanych historycznie Ukraińcom przez Polaków, raczej manipulacyjnie wspominając o "obopólnych zbrodniach", "wzajemnych masakrach" etc. Za to każda krzywda zadana Ukraińcom przez Rosję zostaje starannie wyeksponowana, podobnie jak wszelkie różnice pomiędzy obydwoma krajami. Ideologią chyba tylko motywowane było poświęcenie całego rozdziału stosunkom ukraińsko-żydowskim, które obiektywnie rzecz biorąc, gdyby wyabstrahować je z ideologicznego kontekstu zachodnioeuropejskiego i amerykańskiego, nie miały przecież większego znaczenia. Do tego, Hrycak przyjmuje w tej dziedzinie do bólu poprawne politycznie tezy. Po lekturze tego przewodnika, który równie dobrze mógłby zawierać teksty publikowane np. na łamach "Rzeczpospolitej", "Gazety Wyborczej" lub "Tygodnika Powszechnego", utwierdziłem się skądinąd w przekonaniu, że "Krytyka Polityczna", pomimo deklarowanego "radykalizmu" i "antysystemowości", obnoszeniem się z fascynacjami różnymi Leninami i Żiżkami, w gruncie rzeczy prezentuje poglądy do mdłości głównonurtowe i politycznie poprawne, by nie rzec wręcz "konserwatywne" (w sensie ideologicznego konserwowania "konsensu waszyngtońskiego", układu atlantyckiego, międzynarodowego demoliberalizmu i powiązanych z nimi zjawisk).

Seria wywiadów przeprowadzonych w latach 2007-2008 przez niejaką "Izę Chruślińską" (debilny jest ten zwyczaj podpisywania się zdrobniałymi formami imion) z ukraińskim historykiem Jarosławem Hrycakiem. Wypowiedzi Hrycaka są bardzo ciekawe, merytorycznie wartościowe i zawierają sporo informacji np. na temat ukraińskiej dysydencji okresu sowieckiego i kondycji ukraińskiej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    32
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    3
  • Ebook
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Przeczytane w 2021 roku
    1
  • Ulubione
    1
  • 2018
    1
  • Historia
    1
  • Europa Wschodnia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ukraina. Przewodnik Krytyki Politycznej


Podobne książki

Przeczytaj także