Kup teraz - 2 oferty w cenie od 17.06 zł do 23.90 zł

2014-03-10
2014-03-10
Janusz Ruszkowski
Czarne
głód II wojna światowa ironia mafia Neapol okupacja reportaż tajny wywiad Włochy wojenna rzeczywistość wojenna rzeczywistość wojsko żołnierz

Oficjalne recenzje i

Nie taka wojna straszna, jak ją malują?!?

Link do recenzji

Gdyby jeszcze ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości co do wszechwiedzy działań każdego wywiadu czy kontrwywiadu - nie mówiąc już o niemoralności jego działań, bo to raczej jasne - musi przeczytać te wspomnienia oficera wywiadu aliantów podczas wyzwalania Włoch. Włos się jeży, co tam się wtedy wyrabiało. Można zaryzykować hipotezę, że nasi alianci nie byli w tym zakresie...

Świetny pamiętnik. Literacko może nie tak dobry jak genialne „Szkice piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego, ale warto przeczytać choćby po to żeby zrozumieć mentalność ludzi mieszkających na południe od Lazio.

Ta książka podobała mi się mniej niż "Głosy starego morza" tego samego autora. Głównie ze względu na sposób narracji - tam opowieść spokojnie płynęła, tu - ze względu na formę pamiętnika - rwała się na krótkie fragmenty.
Jednak i tak bardzo polecam. Norman Lewis pisze tak, że nie do końca wiadomo, czy tylko opisuje fakty, czy dodaje do nich trochę ze swej wyobraźni. Może i...

Druga przeczytana przeze mnie książka Lewisa i drugi raz jestem zachwycona. Darem obserwacji, wnikliwością, wrażliwością, szacunkiem do ludzi, brakiem skłonności do wydawania sadów (wobec ludzi, nie instytucji czy stanowisk).

Neapol wyzwolony przez aliantów, miasto, które wróciło do średniowiecza: zarazy, głód, prostytucja, histeryczna religijność (lewitujący święty...

Dla miłośników Włoch i Włochów z południa lektura obowiązkowa. Smaki i charaktery południa Włoch w najlepszym wydaniu. Świetnie spędzony czas przy czytaniu doskonale emocje. Polecam

Na półkach: , , , , ,

Bardzo interesująca książka, ale jest to bardzo smutna lektura, która pokazuje skutki wojny, styl życia i kulturę Neapolitańczyków i nie tylko. Opisana nędza i walka o przetrwanie sięgając po wszelkie możliwe środki, na zmianę wzbudzały we mnie współczucie, smutek i zdziwienie, ale też bywały momenty które skłaniały mnie do refleksji. Jedynie co mnie oburzyło było to, że...

Znakomita książka napisana przez życzliwego obserwatora. Nie czytałem lepszej pozycji o Neapolu. Żałowałem, że się skończyła tak szybko, szkoda, że nie spędził tam więcej czasu.

"Neapol '44. Pamiętnik oficera wywiadu z okupowanych Włoch" to dokładnie to, na co wskazuje nazwa tej książki. Pozwala ona dowiedzieć się bardzo wiele na temat tego, jak wyglądała II wojna światowa we Włoszech. Jest to oczywiście bardzo smutny obraz, jednak Włosi zawsze znajdą jakiś powód do radości czy uśmiechu. Tak samo my, wiedząc, że mowa o jednej z największych...

Świetny reportaż z wyzwolonego przez Aliantów Neapolu. Żywe pióro, niezwykłe obserwacje pełne prawdziwej ciekawości miasta i ludzi. Najbardziej urzekły mnie trochę dramatyczne a trochę komiczne historie, które chyba w żadnym innym miejscu nie mogłyby się wydarzyć. Neapol, nawet przymierający głodem, pełen chorób, zbombardowany nadal fascynuje i zaskakuje.

2067

Znakomita; uzupełnienie do "Paragrafu 22" i Eleny Ferrante. Zaskoczyła mnie nieco końcowa konkluzja autora, ale to to tylko dowodzi wartości dziennikarsko- reporterskiej pracy Lewisa.

• Historia
  • II wojna światowa
  • Reportaż
  • 2014
  • Włochy

Norman Lewis Neapol '44. Pamiętnik oficera wywiadu z okupowanych Włoch Zobacz więcej