Porządki pomagania, czyli Jak, kiedy i komu skutecznie pomagać

Okładka książki Porządki pomagania, czyli Jak, kiedy i komu skutecznie pomagać
Bert Hellinger Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: BH Biblioteka Hellingerowska nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
BH Biblioteka Hellingerowska
Ordnungen des Helfens : ein Schulungsbuch
Czarna Owca
2008-02-01
2008-02-01
Barbara Wyczesany

Są jednostki, które wymyślają sobie jakąś bzdurną ideę i swoją determinacją, zarozumialstwem, a czasem manipulacją przekonują do niej świat i na tym budują całe swoje życie. Zdaje mi się, że Hellinger to świetny przykład takiej strategii. Hellinger zaproponował metodę, którą szerzej pojmowany świat naukowy odrzucił. Ten jednak niezrażony stwierdził, że i tak znajdzie całą masę głupców, którzy za nim podążą i tak się też stało. Przeczytałem kilka z zapisów jego sesji terapeutycznych. Ewidentny przykład zarozumialstwa, szarlatanerii, socjotechniki i żerowania na biednych ludziach, którym życie już i tak dało w kość. Gdy przeczytałem notkę biograficzną, z której dowiedziałem się, że autor pochodzi z głęboko katolickiej rodziny i ok. 25 lat spędził w katolickich uczelniach (jednak ostatecznie żadnej nie zakończył tytułem naukowym) - to dało mi już wystarczająco pełny obraz osobowości tej plugawej kreatury.

Bert Hellinger i jego metody... Hochsztaplerka? Ezoteryka? Niesłychana intuicja? Być może. Nie spisywałabym jego pomagania na straty. Jednakże byłabym ostrożna z nazywaniem jego metody terapią. Zresztą on sam przyznaje, że jest bardziej filozofem. A pomaganie jest niejako produktem ubocznym jego filozofii stosowanej. Jest to ciekawy fenomen, ale raczej nie da się takiego podejścia nauczyć. Autor jest po prostu jedyny w swoim rodzaju - nie sądzę, że inni powinni zanim podążąć. Bezpieczniej dla pacjentów, jeśli terapeuci nie eksperymentują na nich. Niemniej Hellingera będę zgłębiać dalej.

Dodaj cytat z książki Porządki pomagania, czyli Jak, kiedy i komu skutecznie pomagać