Mój Lublin

Okładka książki Mój Lublin Róża Fiszman-Sznajdman
Okładka książki Mój Lublin
Róża Fiszman-Sznajdman Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie biografia, autobiografia, pamiętnik
215 str. 3 godz. 35 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Lubelskie
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
215
Czas czytania
3 godz. 35 min.
Język:
polski
ISBN:
832220552X
Tagi:
lublin żydzi
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
534
246

Na półkach: ,

„Mój Lublin” autorstwa Róży Fiszman-Sznajdman przez wielu uznawany jest za książkę, która najlepiej opisuje żydowski Lublin tuż przed wybuchem II wojny światowej. Po jej przeczytaniu muszę zgodzić się z tą opinią.

Róża Fiszman-Sznajdman urodziła się w 1913 roku w Lublinie. Ukończyła Żydowskie Gimnazjum Humanistyczne. Po maturze obracała się w kręgach aktywistów społecznych powiązanych z organizacjami komunistycznymi. Wojnę przetrwała w Związku Radzieckim. W 1946 r. powróciła do rodzinnego miasta, gdzie angażowała się w życie zdziesiątkowanej społeczności żydowskiej. Pracowała m.in. jako nauczycielka w powszechnej szkole żydowskiej, a po jej zamknięciu w miejscowym dzienniku „Sztandar Ludu” jako kierowniczka działu skarg i zażaleń. W 1969 r. w atmosferze antysemickiej nagonki związanej z tzw. wydarzeniami marcowymi, Róża Fiszman-Sznajdman wyemigrowała wraz z mężem, córką i zięciem do Szwecji. Do końca życia mieszkała w Göteborgu, gdzie przez wiele lat pracowała na stanowisku administracyjnym w muzeum etnograficznym. Zmarła 15 listopada 1985 roku.

Autorka w kolejnych rozdziałach opisuje Lublin, począwszy od rodzinnego mieszkania w kamienicy przy ulicy Lubartowskiej, poprzez domy znajdujące się w najbliższej okolicy, kolejne ulice mieszczące się w tak zwanej dzielnicy żydowskiej, a także szkoły, do których uczęszczała przed wojną. Opowiada również o członkach swojej rodziny, sąsiadach, koleżankach z klasy i podwórka, nauczycielach i innych mieszkańcach tamtego Lublina, a także o swojej politycznej działalności. Muszę zwrócić uwagę, na doskonałą pamięć Róży Fiszman-Sznajdman, która z najdrobniejszymi szczegółami wspomina swoje dzieciństwo i młodość. Czytając jaki układ miało dane mieszkanie, jaki smak miało ciasto, lub jaki zapach wydobywał się z jednego z warsztatów, mogłem sobie bez problemu wyobrazić Kozi Gród lat trzydziestych.

Więcej na moim blogu: http://oczytany.eu/moj-lublin-roza-fiszman-sznajdman/

„Mój Lublin” autorstwa Róży Fiszman-Sznajdman przez wielu uznawany jest za książkę, która najlepiej opisuje żydowski Lublin tuż przed wybuchem II wojny światowej. Po jej przeczytaniu muszę zgodzić się z tą opinią.

Róża Fiszman-Sznajdman urodziła się w 1913 roku w Lublinie. Ukończyła Żydowskie Gimnazjum Humanistyczne. Po maturze obracała się w kręgach aktywistów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    6
  • Czas pogardy
    1
  • 2022 - przeczytane
    1
  • Tematyka Żydowska
    1
  • 2014
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Biografie, listy, wspomnienia
    1
  • Z polecenia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mój Lublin


Podobne książki

Przeczytaj także