Książę

Filozofia filozofia polityki przywództwo

więcej Więcej

Z przedmowy.

„Od tłumacza:
Na hasło Machiavelli odzew jest powszechny: „Książę". Nie oznacza to jednak, że traktat o sztuce zdobywania i utrzymywania władzy, choć nie tylko, jest powszechnie znany. Znamy go częściej z tytułu i szkolnych wypisów, a z Niccolo Machiavellim prócz „Księcia" kojarzymy niezbyt pochlebną etykietę propagatora dążenia do celu po przysłowiowych, a i...

Treść książki zawiera wiedzę, którą teoretycznie dysponuje każdy choć z przeciętnym ilorazem inteligencji.
Fajnie było przeczytać o tym wszystkim w jednym miejscu.
Do czytania i wyciągnięcia wniosków trzeba czytać w skupieniu.

Klasyka gatunku. Każdy komu wydaje się, że to co się obecnie dzieje to coś nowego powinien przeczytać tę książkę.

Książka bardzo dobra, ale biorąc pod uwagę realia czasów, kiedy powstawała. Nie zgadzam się jednak z tym, że wciąż, jako całość, jest aktualna. Sposób sprawowania władzy się zmienił. Powiązania między różnymi składnikami obecnego życia społecznego wyglądają jednak zupełnie inaczej. Dlatego spora część "porad" jest już archaiczna, przekładanie ich na współczesność to...

To naprawdę zaskakujące jak wielu wybitnych myślicieli wydała nam matka Ziemia na świat. Machiavelli należy z pewnością do tego grona, a "Księciem" udowodnił, że wybiega swoimi rozważaniami znacznie dalej w kalendarzy niż mogłoby się wydawać. Innymi słowy, uniwersalna treść traktująca o władzy.

Jestem pod dużym wrażeniem w jak składny i zrozumiały sposób Machiavelli wypunktował uwczesne mechanizmy władzy, sprytnie lawirując między wierszami. Przyznaję że był to wielki myśliciel tamtych czasów a ten świetny tekst tylko to udowadnia.

Ponadczasowa, pewne prawdy i podejścia będą sprawdzać się zawsze - wystarczy je przełożyć na nowe realia

postepowanie władzy

Pisząc jakąś opinię na temat takiej pozycji, można narazić się na śmieszność, niż stwierdzić coś błyskotliwego. Autor jest oskarżany o amoralizm, w jakimś stopniu się z tym zgadzam. Natomiast przyjmując do świadomości, że wiedza jest addytywna przeraża fakt, iż polskie "elyty" nie potrafią wyciągnąć mądrości z tego dzieła, a zarazem dokonać rachunku sumienia.

Pozycja ciekawa, tym bardziej, że napisana blisko 500 lat temu. Analityczny umysł autora, kontrowersyjne wnioski z otaczającej go rzeczywistości są godne podziwu, tym bardziej, że mimo upływu lat pozostają aktualne. W mojej ocenie, książka skierowana jest raczej do osób mających aspiracje polityczne lub osób chcących zdobyć i utrzymać „władzę” na innej płaszczyźnie. Z...

3 899
    3 295