Las umarłych

1988-01-01
1988-01-01
Edward Martuszewski
buchenwald II wojna światowa obozy koncentracyjne Niemcy

Świadectw o tym co działo się w obozach koncentracyjnych systemów totalitarnych - tak nazistowskich jak i komunistycznych jest sporo, niektóre z nich należą do wybitnych osiągnięć literatury.
Ta niewielka książka, będąca efektem pobytu autora w Buchenwaldzie, przez kilka miesięcy na przełomie 1938 i 1939 roku, jest jednak wyjątkowa. Autor to Niemiec, popularny i ceniony w latach 20 i 30 pisarz pochodzący z Prus Wschodnich. Jego nieprzychylna nowej, hitlerowskiej władzy postawa skończyła się dla niego zamknięciem w miejscu, do którego w tym czasie trafiali nieprawomyślni obywatele III Rzeszy. Byli wśród nich komuniści, socjaliści, antyhitlerowcy, ale także Żydzi, homoseksualiści, niepełnosprawni umysłowo... i wreszcie zwykli przestępcy. W Polsce nie znamy tego etapu terroru, skierowanego przeciw własnym obywatelom. Naturalnie sytuujemy wszystkich Niemców tego czasu po stronie nazistów. Dlatego ta relacja jest unikalna, pokazuje system nazistowski w momencie narodzin, jeszcze przed wojną. Oglądamy go z pozycji rozgoryczonego kierunkiem jaki obrał jego własny kraj intelektualisty: osoby o wysokiej pozycji społecznej, upokarzanego i niszczonego (bezskutecznie) przez wyniesionych z dołów społecznych apologetów nowej władzy i zwykłych karierowiczów. Interesujące i napisane pięknym, literackim językiem, nawet jeśli chwilami nieco zadufane w swojej wierze w hart prawego, intelektualnego ducha.

Wstrząsający opis pobytu w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Buchenwald. Z posłowia: umarłym ku pamięci, żyjącym ku zawstydzeniu, przyszłym pokoleniom ku przestrodze.

"Umarłym ku pamięci, żyjącym ku zawstydzeniu, przyszłym pokoleniom ku przestrodze".
Zamieszczony cytat z posłowia tego utworu powinien stanowić jedyny i wystarczający komentarz dla tej opinii. Forma literacka przypominająca raczej dziennik wspomnień, będąca nawiązaniem-relacją pobytu Autora jako więźnia politycznego w Buchenwaldzie, na przełomie 1937 i 1938 roku, w okresie czystek rasowych i politycznych w Niemczech i Austrii.
Utwór w którym Pisarz dokonuje osobistego rozliczenia z przeszłością i będący jednocześnie potępieniem przemocy, agresji, zniewolenia, kłamstwa i pogańskiego barbarzyństwa. Polecam.

Wiechert jak zwykle piękny, literacko i duchowo. Tym razem w ekstremalnym doświadczeniu, pośród czystego zła i cierpień nie do wyobrażenia. Literacka relacja z pobytu pisarza w hitlerowskich więzieniach, a następnie w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Napisana przede wszystkim po to, by przetrwała pamięć o osobach, które tam spotkał i które tam pozostały.

Biały Kruk.

Biały Kruk.

• Zbiblio
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Literatura piękna
  • Dzienniki, pamiętniki

Dodaj cytat z książki Las umarłych