Einstein. Jego życie, jego wszechświat

2013-11-13
2010-03-17
Jarosław Skowroński
Jarosław Skowroński Einstein biografia naukowiec nauka

Książkę czytało się rewelacyjnie, bardzo wyczerpująco została opisana biografia jednego z najwybitniejszych umysłów tego świata, ale czasami miałem wrażenie, że autor za bardzo wchodził w tłumaczenie zagadnień z zakresu fizyki

"Człowiek stoi sobie na tej maleńkiej ziemi, przygląda się miliardom gwiazd, falującym oceanom i kołyszącym się na wietrze drzewom - i dziwi się. Co to wszystko znaczy, o co tu chodzi?"
Bardzo dobra książka! Polecam!

Bardzo dobra książka! Polecam!

Książkę, a właściwie e-booka kupiłem w promocji jakiś czas temu. Bardzo lubię biografie.
Długo zabierałem się do przeczytania książki i jest to jedna z lepszych, jak nie najlepiej napisana biografia.

Książka prowadzi nas przez całe życie Einsteina kolejnych lat jego kariery zawodowej i pokazuje nam najważniejsze wydarzenia w jego życiu. Nie tylko naukowe, ale także życie osobiste.

Nie jest to łatwa lektura, ale pozwala nam poznać jednego z największych geniuszy nie tylko od strony ze strony naukowej, ale także życie osobiste.

Bardzo dobrze napisana biografia jednego z najbardziej niezwykłych ludzi na ziemi. Przeczytałam z ogromną przyjemnością. Autor podzielił książkę chronologicznie według kolejnych lat i ważnych wydarzeń z życia Einsteina. Nie trzeba znać się na fizyce, żeby sięgnąć po tę lekturę.

Bez wątpienia jest to najlepsza biografia jaką w życiu czytałem.
Szczerze polecam nie tylko umysłom ścisłym. Na koniec przytoczę moje ulubione cytaty:
„Głupia wiara w autorytety jest największym wrogiem prawdy” ;
„Bóg tworząc osłów, dał im grubą skórę”;
„Z życiem jest jak z jazdą na rowerze, żeby utrzymać równowagę, trzeba się ruszać”;
„Jestem na tyle artystą, że mogę malować swobodnie w swojej wyobraźni. Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Wiedza jest ograniczona, a wyobraźnią można objąć cały świat.

Bez wątpienia jest to najlepsza biografia jaką w życiu czytałem.
„Głupia wiara w autorytety jest największym wrogiem prawdy” ;
„Bóg tworząc osłów, dał im grubą skórę”;
„Jestem na tyle artystą, że mogę...

dobra bardzo z jednym zastrzezeniem- nie wiem na ile w czasie powstania ksiazki wiedziono, ale po lekturze "Pani Einstein" mysle ze pominieto jeden niezwykle ważny ,o ile nie kluczoway wątek...wkładu zony w powstanie najwazniejszej teorii i ukrycia jej w tym roli...

Nie każdy może napisać biografię osoby, która opuściła ten świat dawno temu. A już na pewno nie z taką pasją i z takimi szczegółami. Dla mnie kolejne arcydzieło Isaacsona. W przystępny sposób wyjaśnia tok myślenia bohatera, jasno opisuje eksperymenty myślowe i teorie matematyczne.

Co tak naprawde wiemy o Albercie Einstainie?

Naturalnie każdy wie że chyba najsłynniejszy z wzorów fizycznych E=mc2 jest dziełem Alberta Einsteina. Każdy wie również, że jest twórcą teorii względności, nawet jeśli nie każdy wie co to tak naprawdę znaczy. Popularna jest też informacja, że wziął ślub z własną kuzynką. Do tego mnóstwo wspomnianych wcześniej anegdot, które w większości przypadków są nieprawdziwe (na początek: Albert Einstein nigdy nie oblał matematyki). Z wszystkimi powyższymi kwestiami rozprawia się Walter Isaacson – nieustraszony biograf, spod pióra którego wyszły już biografie takich wielkich postaci jak Benjamin Franklin, Leonardo da Vinci, Henry Kissinger (do tego zacnego towarzystwa dołączył również – na własną prośbę – Steve Jobs). Otrzymujemy rzetelnie spisaną historię (podkreślam to jeszcze raz – 100 stron przypisów!),która po kolei przedstawia nam koleje życia bodaj najsłynniejszego naukowca w historii.

W tym miejscu nie mogłabym nie wspomnieć o tytanicznej pracy wykonanej przez pana Waltera Isaacsona. Nie wyobrażam sobie ile sam research tej książki trwał – kolejno zbieranie informacji, następnie odsiewanie ziaren od plew, pozbycie się wszystkich przekłamanych informacji aby ostatecznie połączyć wszystko w spójną i logiczną całość tak, aby pokazać kompletny portret naukowca i na dodatek nie znudzić czytelnika. Praca ta wydaje się w równym stopniu fascynująca co ciężka i osobiście jestem bardzo ciekawa jak taki proces wygląda.

Całość recenzji znajduje się: https://niemampojeciacopisze.wordpress.com/2020/01/13/einstein-jego-zycie-jego-wszechswiat/

Co tak naprawde wiemy o Albercie Einstainie?

Pasjonująca historia największego umysłu naszych czasów.
Polecam każdemu to dzieło!!

Pasjonująca historia największego umysłu naszych czasów.
Polecam każdemu to dzieło!!

Nie jest łatwo mi ogarnąć na czym polega fizyka teoretyczna i podstawowe odkrycie Einsteina czyli teorię względności. Na szczęście nie przeszkadza to w ogarnięciu człowieka, którego wpływ na współczesną naukę jest ogromny. Chwilami trzeba się przedzierać przez teorię, ale na szczęście większą część czau można poświęcić na poznaniu osobowości, historii życia i klimatu niedawnych czasów.

• Biografie
  • Biografia