Zemsta

Okładka książki Zemsta Aleksander Fredro
Okładka książki Zemsta
Aleksander Fredro Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Lektura z opracowaniem utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Lektura z opracowaniem

jedna z lepszych lektur

jedna z lepszych lektur

niezła faza

niezła faza

Aleksander Fredro jest niesamowity. Stworzyć komedię, która bawi do dnia dzisiejszego to coś niesamowitego. Teraz wszem i wobec przedstawię jeden z moich ulubionych cytatów.

Pierwszy raz z "Zemstą" miałam w szkole podstawowej i zapamiętałam ją jako dosyć przyjemną lekturę. Teraz, z perspektywy dorosłej kobiety również ją doceniam. Twórczość Fredry to niezwykły skarb literatury polskiej.

Zemsta to utwór trudny pisany starym językiem, książkę trudno zrozumieć i trudno się czyta.

Średnia , duże nawiązania do Romea o Julii czy to tego kontentu ogólnie, ale pozycja przeciętna.

1/5 ⭐
"Zemsta" była dla mnie niesamowicie niezrozumiała. Musiałem przeczytać szczegółowe streszczenie, aby zrozumieć, o co w niej chodziło. Naprawdę nie polecam tej książki, nawet jako lektura. Dobrze, że była już na egzaminie.

1/5 ⭐

Mam pozytywne doświadczenia z tą lekturą, właściwie to do pewnego czasu moja ulubiona lektura szkolna.

Klasyk.

Klasyk.

Czy komedia z początku lat 30. XIX wieku może szczerze bawić w trzecim dziesięcioleciu XXI?

No może, bo chichrałam się ostatnio pod nosem, czytając ponownie "Zemstę" Fredry.

Jak wiemy, to historia dwóch zwaśnionych sąsiadów - Cześnika i Rejenta, sporu o mur graniczny, opowieść z wątkiem romantycznym i zaskakującym, groteskowym finałem.

Nie sądzę, aby była tu konieczność dokładniejszego nakreślania fabuły, bo podejrzewam, że wszyscy ją znamy. Dlatego chciałabym głównie zająć się samym autorem.

Jako że dysponuję wydaniem BN-owskim (btw niestety wydanie jest niepełne, co wynika chyba z błędu drukarskiego),przeczytałam sobie wstęp Mieczysława Inglota, z którego dowiedziałam się m.in., że Aleksander Fredro nie uzyskał zbyt imponującego wykształcenia, już w wieku zaledwie 16 lat wstąpił do wojska, praktycznie nie czytal w życiu książek, a pisaniem zajął się dość przypadkowo. I gdyby nie motywacja i doping ze strony znajomego, prawdopodobnie żadne z jego znanych dzieł by nie powstało.

Byłaby to ogromna szkoda, bo czytanie "Zemsty", ale jak pamiętam też "Ślubów panieńskich" czy "Pana Jowialskiego", to sama przyjemność.

Fredro czerpał z tradycji europejskich, z literackiej mody swojej epoki oraz epok wcześniejszych, aranżował znane motywy i intertekstualne nawiązania w swoich komediach, bawiąc się formą i stylem.

Jego giętki styl, melodyjny wiersz i poczucie humoru pozwoliły stworzyć dzieła odporne na próbę czasu.

Nie sądzę, aby była tu konieczność...

• Lektury
  • Lektury szkolne