Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności

Okładka książki Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności Charles Duhigg
Okładka książki Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności
Charles Duhigg Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Smarter Faster Better. The Secrets of Being Productive
Wydawnictwo Naukowe PWN
2016-10-17
2016-10-17
2016-01-01
Bernadeta Minakowska-Koca
motywacja uczenie się myslenie

Polecam z całego serca, książka ma genialne przykłady.

Polecam z całego serca, książka ma genialne przykłady.

Śmiem twierdzić, że ta książka jest ważniejsza od kultowej Siły Nawyku.
Daje realne narzędzia jak z prokrastynaty i "leniwej buły kanapowej" stawać się człowiekiem mającym kontrolę nad swoim życiem, celami i marzeniami.
Wszystko to jest podane w lekki, anegdotyczny, sposób.
Gorąco polecam!

Śmiem twierdzić, że ta książka jest ważniejsza od kultowej Siły Nawyku.
Wszystko to jest podane w lekki, anegdotyczny, sposób.
Gorąco polecam!

Banały i oczywistości ubrane w formę anegdotek i napompowane do 400 stron. Nic odkrywczego.

Wydaje się lepsza od poprzedniej książki tego autora. Nie ma w niej zbyt dużo opisów eksperymentów, które może uwiarygadniają treści, ale nudzą i przerywają narrację. Sporo jest przykładów ze świata i podsumowań, co ułatwia przyswojenie i zapamiętanie przywoływanych koncepcji.

Całkiem niezła i oryginalnie napisana książka, która tłumaczy ewolucję efektywności i systemów zarządzania ludzkim potencjałem. Wszystko to na przykładzie kilku życiowych przykładów ludzi sukcesu, dużych firm, czy też innych działalności. Postęp jest nieodłącznym elementem wdrażania nowych rozwiązań, technologii, aby procesy organizacyjne działały mądrzej, szybciej, lepiej. Autor przekonuje również, że informacja, zbieranie danych jest kluczowym elementem lepszego planowania i rozwoju.
Książka niewątpliwie warta uwagi, ale też wymagająca skupienia a często również powrócenia do przeczytanego tekstu.

Książkę się czyta łatwo i przyjemnie, autor książki zawarł wiele ciekawych metod i przykładów, jak działać efektywniej, a tym samym, zwiększyć standard i satysfakcję z życia.

O ile samą książkę się czyta łatwo i przyjemnie, z złudnym wrażeniem, że ta książka będzie miała wpływ na nasze przyszłe życie i na sposoby, których używamy to rozwiązywania problemu w naszym życiu, to implementacja wiedzy z tej książki, oraz konsekwencja w trzymaniu się rutyny, jaką są metody zawarte w tej książce, już nie jest takie proste.

Co prawda autor, na samym końcu książki, stworzył rozdział w którym pokazuje jak on sam wykorzystywał metody zawarte w tej książce, by stworzyć tą właśnie książkę, pomimo natłoku jego innych zajęć i zobowiązań, jednak sam z swojego doświadczenia wiem, że jeśli nie stworzymy własnego metodycznego systemu, który będzie monitorował wykorzystywanie tego typu technik, szybko zapomnimy o wiedzy jaką właśnie nabyliśmy z książki.

I z tego powodu książka dostaje ode mnie tylko 7/10, gdyby autor książki zwrucił większą uwagę, na wdrożenie i konsekwentne wykorzystywanie technik zawartych w tej książce przez czytelnika, podniosłym ocenę do 8-9 gwiazdek, w zależności od wpływu tych technik na jakość mojego życia.

To nie jest łatwy poradnik "zrób tak i tak". Do technik przedstawionych w książce trzeba samemu dojrzeć i czuć, że chce się je poznać i stosować w praktyce. Każda przedstawiona z przykładem co najmniej jednej rozbudowanej sytuacji, w której dane rozwiązanie się sprawdziło. Co ciekawe, sporo dały mi obszerne przypisy zamieszczone na końcu każdego rozdziału. Autor wykonał dużą robotę poszukując danych źródłowych oraz konsultując swoje wizje z wieloma ekspertami.

Książka jest w takim samym stylu jak poprzednia publikacja autora, czyli mamy tutaj różnorakie opowieści w kontekście efektywności, a na koniec autor krótko opisuje porady na własnym przykładzie. Niestety, o ile w "Sile nawyku" byłem zaciekawiony od samego początku do końca i nie mogłem się doczekać dalszych historii, o tyle tutaj przedstawione historie nie były na tyle ciekawe, nawet momentami nudne. Również tutaj słuchałem wersji audiobook (ten sam lektor),ale teraz już wiem, że poprzednia książka po prostu była naprawdę lepsza i nie była to aż taka zasługa lektora. Jestem nieco zawiedziony, gdyż po poprzednim dziele nie mogłem się doczekać zabrania za kolejną książkę Charlesa Duhigga, lecz jednocześnie miałem wygórowane oczekiwania, które nie zostały spełnione, ale mimo wszystko nie żałuję - po prostu jest to gorsza książka od "Siły Nawyku", aczkolwiek wciąż całkiem dobra, gdyż bardzo lubię książki oparte na różnych historiach, gdyż daje to lepsze wczuwanie się do sytuacji.
A no i NIE JEST TO PORADNIK O EFEKTYWNOŚCI! Oczywiście są tutaj pewne wskazówki, np. znaczenie motywacji, wewnętrznego poczucia kontroli, zadawania sobie pytań "dlaczego", stawiania jednocześnie celów gigant, jak i SMART, koncentracji, wizualizacji, planowania, myślenia probabilistycznego, odpowiedniego podejmowania decyzji itp. Jednak wciąż książka ma charakter przede wszystkim inspirujący i motywacyjny,

Minusem jest przeciąganie niektórych wątków.

Minusem jest przeciąganie niektórych wątków.

Książka dobra, początek mnie zachwycił tak jak "Siła Nawyku" jednak czegoś mi w niej brakuje.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty