Tarot dla początkujących. Jak zrozumieć i interpretować Tarota

Okładka książki Tarot dla początkujących. Jak zrozumieć i interpretować Tarota P. Scott Hollander
Okładka książki Tarot dla początkujących. Jak zrozumieć i interpretować Tarota
P. Scott Hollander Wydawnictwo: Illuminatio ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Tarot for beginners. An easy guide to understanding & interpreting the Tarot
Illuminatio
2013-01-01
2013-01-01
Agnieszka Ufland

Bardzo sprawnie napisana książka, która świetnie wprowadza w świat Tarota. Bije z niej pasja do obranego tematu i autentycznie zaraża nią swego czytelnika. Oczywiście o zakupie kart samemu zadecydowałem, ale to ta książka sprawiła, że w pełni dałem się oczarować Tarotem, który jest niezwykle fascynującą sprawą.

Nie wiem jak ta książka prezentuje się na tle innych o tej tematyce, ale wiem, że mi bardzo pomogła zacząć. Cieszę się, że było mi pisane zacząć właśnie od niej.

Ciężko mi było zrecenzować tę pozycję, w tytule ma „Dla początkujących” a ja, choć wciąż się uczę i poznaję karty, „początkująca” nie jestem.

O autorce:
P. Scott Hollander - zawodowa pisarka, kartami tarota zajmowała się 20 lat, nauczała i doradzała, dobierała odpowiednie karty do magicznych zastosowań. Medytowała z kartami (jej zdaniem w swej nauce osiągnęła poziom Gwiazdy).

Książka "Tarot dla początkujących" podzielona jest na trzy części. W części pierwszej zostały omówione Arkana Wielkie, w części drugiej Arkana Małe, część trzecia dotyczy praktycznej strony korzystania z kart – czyli tego co najtrudniejsze dla początkującego, część trzecia mówi jak „czytać karty”.

Część pierwsza zaczyna się zgrabnym wprowadzeniem, dostajemy tu informację, że książkę można czytać na dwa sposoby. Pierwszy – od deski do deski (klasyczny),drugi – pomijając większość tekstu i przechodząc do sekcji zwanej „odczyt” (który omawia znaczenie kart w rozkładzie). Mamy tu też informacje: jak korzystać z kart, jak je odczytywać, którą talię wybrać.

Każda z Arkan Wielkich opisana jest w niezmienny sposób: nazwa karty (zaczyna Mag),jej liczba, litera alfabetu hebrajskiego, tzw. Archetyp czyli co symbolizuje karta, jej opis (jak zazwyczaj jest przedstawiana przez grafików, artystów, co jest elementem wspólnym),jej ogólne znaczenie oraz tzw. „odczyt” czyli znaczenie w rozkładzie. Przy Arkanach Wielkich mamy przedstawienie graficzne określonej karty z kilku różnych talii.

Cześć druga zaczyna się wprowadzeniem do Arkan Małych, tu mamy podział na kolory: miecze, kielichy, monety i buławy – autorka przedstawia je w takiej kolejności, gdyż według niej miecze są najsilniejsze, potem kielichy.. (jak np. przy grze w brydża).

Poszczególne karty są opisane w kolejności: od Króla do pazia, potem od asa do 10, każdy kolor jest wstępnie omówiony (charakterystyka ogólna),potem zaś szczegółowo omówiona jest każda karta. Przy Arkanach Małych mamy grafikę tylko jednej wybranej karty.

Część trzecia – wróżenie z tarota, czytałam z największym zainteresowaniem. Bardzo podoba mi się zdanie wprowadzające „Istnieje wiele metod czytania kart tarota i nie ma powodu, żeby zakładać, że jeden jest lepszy niż drugi. Niektórzy korzystają z wielu rozkładów zależnie od okoliczności, inni zazwyczaj pracują z jednym rozkładem, który według nich sprawdza się najlepiej” (...) Dopóki dana metoda przynosi odpowiedzi na pytania, jest ona dla ciebie najlepsza”.

W części trzeciej poznajemy też szereg zasad na linii pytający-„czytający karty”, autorka pisze o problemach jakie mogą się pojawić np. gdy karty „gadają głupoty”, albo gdy nie odpowiadają na pytanie – tyko przekazują coś zupełnie innego. Porusza temat sygnifikatora, także temat wyglądu w kartach (co też mnie zainteresowało, gdyż sama nad tym zagadnieniem intensywnie pracuję i prowadzę „badania”, jak dla mnie - temat rzeka). Dostajemy tu wiele ciekawych podpowiedzi.

W tej części autorka prezentuje 3 rozkłady – krzyż celtycki, rozkład na 5 i 7 kart z przykładową interpretacją określonego rozkładu. Rozkład na 7 kart może co poniektórych zainteresować, bo ten rozkład odpowiada na konkretne pytanie tak lub nie.. ;)

Dodatkowo mamy wstęp do książki oraz informacje o autorce, kim była, czym się zajmowała (piszę w czasie przeszłym gdyż Pani Hollander odeszła ze świata żywych w 1997 roku).

Książkę kończy zgrabne podsumowanie. Między wierszami autorka przemyca swe spostrzeżenia np. mówi o wykorzystywaniu kart do medytacji, rozwoju duchowego czy nawet działań magicznych (np. jeżeli się czegoś boimy – medytujemy z kartą Moc, która doda nam odwagi. itp)

Do książki wkradł się błąd np. (str. 281) „Weź pod uwagę, że talia składa się z 72 kart” czy „Poznanie tarota zaczynasz od dokładnej analizy 72 kart” (str.306)

78 no przecież ;) nie wiem tylko czy to błąd autorki czy tłumacza.

Więcej na blogu:

O autorce:

P. Scott Hollander przez ponad dwadzieścia lat pracowała z kartami i pogłębiała swoją wiedzę o Tarocie. Korzystała z kart do udzielania porad oraz magicznych zastosowań. Nauczała również, jak korzystać z Tarota do medytacji. Była zawodową pisarką. Przez ponad dwadzieścia pięć lat napisała i opublikowała wiele książek, artykułów i opowiadań. P. Scott Hollander zmarła 4 marca 1997 roku.

Talia kart Tarota może odpowiedzieć nie tylko na proste pytania tak często zadawane wróżbiarzowi, ale również na poważniejsze zagadnienia, które kierują Twoim życiem. Ale od czegoś trzeba zacząć. Zanim zaczniesz swoją przygodę z Tarotem, powinieneś poznać podstawowe znaczenie kart.

„Tarot dla początkujących” to książka, która opisuje i interpretuje symbole znajdujące się na 22 kartach Wielkich Arkanów i 56 kartach Małych Arkanów oraz wyjaśnia, jak rozkładać karty i interpretować ich układ. Jednak to do Nas zależy decyzja o prawdziwym znaczeniu Tarota. Książka została podzielona na trzy ważniejsze części. W pierwszej części autorka opisuje Wielkie Arkana. To właśnie one stanowią istotę Tarota. Każda z kart jest opisana w identyczny sposób. Najpierw poznamy nazwę karty oraz odpowiadającą jej liczbę i literę hebrajskiego alfabetu. Dowiemy się także jak wygląda dana karta, jakie ma znaczenie oraz jak ją odczytywać. Część druga książki opisuje Małe Arkana. Składa się na nie 56 kart, które dzielą się na cztery kolory po czternaście kart każdy. Te kart również opisane są w prosty i zrozumiały sposób. Dowiemy się symbolu każdej karty, opisu, jakie ma znaczeni oraz dowiemy się jak poprawnie ją odczytać. W ostatniej części dowiemy się jak wróżyć z Tarota, zapoznamy się z trzema sposobami rozkładu Tarota oraz nauczymy się odczytywać swoją przyszłość.

Styl i język pisania autorki jest prosty i łatwy w odbiorze, dzięki czemu książkę czyta się w dość szybkim tempie. Plusem książki jest to, że autorka umieściła wygląd każdej z kart, dzięki którym łatwiej przyswoić wiedzę i które cieszą oko czytelnika. Dodatkowym atutem jest pięknie zdobiony każdy z rozdziałów, który wręcz zachwyca.

Podsumowując, dzięki tej pozycji poznasz dogłębne interpretacje i znaczenie każdej z kart zarówno Małych Aranów, jak i Wielkich oraz poznasz rozkłady kart, które pomoga odnaleźć Ci odpowiedzi na każde pytanie.

Polecam każdemu, kto zamierza rozpocząć swoja przygodę z Tarotem.

Książka przeznaczona dla początkujących pasjonatów kart, chociaż niekoniecznie. Opisy w niej zawarte są obszerne i na wysokim poziomie, pozwalają nauczyć się patrzeć na karty intuicyjnie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych.

• Ezoteryka / Astrologia
  • Kolejka 1
  • 🔮 Okultyzm, magia, ezoteryka itp.
  • Mam e-booka
  • 2016
  • Posiadam :)

Dodaj cytat z książki Tarot dla początkujących. Jak zrozumieć i interpretować Tarota