Cmentarzysko

Okładka książki Cmentarzysko Brian Freeman
Okładka książki Cmentarzysko
Brian Freeman Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Jonathan Stride (tom 5) Seria: Granice zła kryminał, sensacja, thriller
Jonathan Stride (tom 5)
Granice zła
Świat Książki
2014-09-24
2014-09-24
Andrzej Leszczyński

Fajny element obyczajowy i psychologiczny. Akcja nieszczególnie pędzi (dla mnie to plus)

Super książka trzyma w napięciu do samego końca

Super książka trzyma w napięciu do samego końca

Wow, wow, wow!!! Świetna książka 👍 Sięgając po ten amerykański kryminał byłam pewna, że to jeden z tych przeciętnych. Pozytywnie się zaskoczyłam. Dawno już nie czytałam tak dobrego kryminału. Wciągający od pierwszych stron, ciężko było mi się od niego oderwać. W książce mamy do rozwiązania dwie sprawy, pozornie ze sobą niezwiązane: zaginięcie niemowlęcia i seryjne zabójstwa kobiet. Do tego mamy pogmatwane życie i mnóstwo problemów prywatnych pary detektywów, co na szczęście nie wpływa na życie zawodowe - pełen perfekcjonizm 👍Do tego bardzo zaskakujące i niespodziewane zakończenie. Wielkie brawa dla autora 👏👏👏 Polecam !!!

Manipulacja, manipulacja i jeszcze raz manipulacja. Konia z rzedem temu, kto domyslil sie w trakcie czytania, kto faktycznie stoi za porwaniem coreczki butnego pana chirurga. Ja bylam w totalnym szoku i w zwiazku tym, tu jest to co powinien zawierac rasowy kryminal, mistrzowski suspens! Polecam bardzo.

W tej części Freeman okazuje się mistrzem manipulacji. Manipuluje zarówno uczuciami bohaterów jak i czytelnika. Manipuluje dowodami, podejrzeniami. Manipuluje bardzo umiejętnie. Nic nie jest oczywiste ani przejrzyste. Autor igra z uczuciami straty i potrzeby. Igra z instynktami, które czasem przejmują kontrolę nad rozumem. Ludzkie intencje, potrzeby, stracone pragnienia, niesprawiedliwości życia.
Mam wrażenie, że każda kolejna część przygód Stride'a jest bardziej rozwinięta, głębsza.
Autor nie oszczędzał tutaj nikogo.

Książka generalnie genialna, niestety kupując ją nie miałam pojęcia, że jest to piąta część cyklu, przez co niektóre wątki dotyczące bohaterów nie były dla mnie do końca jasne. Ale i tak jestem pod wrażeniem! Koniecznie muszę nadrobić poprzednie części.

Moja kolejna książka z serii granic zła i kolejna trzymająca poziom. Akcja rozwija się od pierwszych stron książki, bardzo dobrze wykreowane postacie, rewelacyjne zwroty akcji i zaskakujący koniec. A do tego coś co uwielbiam najbardziej, czyli gierki psychologiczne. Naprawdę dobry thriller.

Wydawało mi się, że od początku przewidziałam rozwiązanie jednej z dwóch zagadek. Myliłam się. To dobrze świadczy o autorze, chociaż może nie tyle dużo w tej książce mylnych tropów, co więcej niedopowiedzeń. Akcja rozwija się dwutorowo, co początkowo może irytować z powodu przeskoków narracji, ale pod koniec oba wątki się splatają i to w dość nieoczywisty sposób.
Czyta się z zainteresowaniem, może poza rozciągniętym nad miarę, melodramatycznym zakończeniem. W sumie spory plus.

Czyta...

Książkę czyta się szybko i wciąga tak samo jak resztę z serii"granica zła". Nawiązując do całej serii, myślę że mało kto się zawiedzie, co najwyżej rozczaruje iż nie spełnia oczekiwań. Co do samej książki, od początku stawiałam na osobę, na którą stawiali również policjanci, dziecko nie znika przypadkiem a bliskie osoby zawsze stoją w kręgu podejrzeń. Również kiedy zginęła jedna z kochanek owego bohatera, już w 99% obstawialam właśnie tę osobę, jednak przy końcu wszystko wychodzi na jaw, znajduje się w książce również, niewielki wątek romansu, choć ciekawa jestem jak ich losy się potoczyły dalej. Książkę polecam z czystym sumieniem 🙂

Jakie są granice zła i do czego można się posunąć by osiągnąć to czego się pragnie?
Dwie pozornie niezwiązane ze sobą sprawy. Niby nic ich nie łączy, ale...
W przeciągu kilku tygodni ginie bez wieści kilka kobiet. Nikt nic nie wie, nikt nic nie słyszał, nie widział, brak jakiegokolwiek śladu. Nie ma świadków. Ich losy są nieznane, nie wiadomo czy kobiety są gdzieś przetrzymywane, czy może już nie żyją.
W między czasie dochodzi do porwania córki bogatego i znanego chirurga. Dziecko znika z domu, brak śladów włamania.
O ile w pierwszej sprawie brak jakichkolwiek powiązań z czymkolwiek i kimkolwiek, o tyle w drugiej sprawie od podejrzanych aż się roi.

Co stało się z zaginionymi kobietami, co stało się z dzieckiem? Kto jest odpowiedzialny za ich losy? czy te dwie na pozór nie mające ze sobą nic wspólnego sprawy w jakiś sposób się łączą?
Do końca razem z detektywami próbujemy rozwikłać obie zagadki i to co wydaje się oczywiste wcale oczywistym nie jest. Książka do końca trzyma w napięciu i do ostatnich stron nic nie jest pewne, chociaż wydaje nam się, że mamy już rozwiązanie autor serwuje nam zaskakujące zakończenie.
Brakuje mi tam tylko jednego. Wytłumaczenia jakie były przyczyny i co kierowało psychopatą, który porywał kobiety. Bo domniemania policjantki, to trochę dla mnie za mało ;).
To pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam i wciągnęła mnie od pierwszych stron. Tym bardziej chętnie sięgnę po poprzednie.

Dwie pozornie niezwiązane ze sobą sprawy. Niby nic ich nie łączy, ale...

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Poszukuję