Integracja emocjonalna: jak uwierzyć, że jesteś kochany i potrafisz kochać

Okładka książki Integracja emocjonalna: jak uwierzyć, że jesteś kochany i potrafisz kochać Conrad W. Baars, Anna Albertina Terruwe
Conrad W. BaarsAnna Albertina Terruwe Wydawnictwo: W drodze Seria: Psychologia i wiara nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychologia i wiara
Healing the unaffirmed: recognizing emotional deprivation disorder
W drodze
2004-01-01
2004-01-01
Magdalena Ciszewska
zdrowie medycyna psychologia integracja emocjonalna zespół niezaspokojenia emocjonalnego duchowość religijna nerwice uczucia

Okładka książki Integracja psychiczna. O nerwicach i ich leczeniu. Conrad W. Baars, Anna Albertina Terruwe
Integracja psy... Conrad W. Baars, An...

Trochę poradnik ale bardzie książka o uczuciach, ich braku, poczuciu niedokochania ale też sposobach radzenia sobie z tym. Wiele osób się na pewno w niej odnajdzie – może dzięki temu zacznie szukać rozwiązania dla siebie. Chcę przytoczyć jedną myśl tej książki, która szczególnie mnie dotknęła i pokazało jak bywało się w przeszłości mało dojrzałym – a więc „wspaniałość miłości nie polega na tym, jak ona jest wielka, lecz na takim sposobie jej wyrażania, który jest odpowiedni dla drugiej osoby, oraz na radości płynącej z powściągliwości, której ta miłość wymaga”. O to chodzi w miłości!

Nic szczególnego przynajmniej dla mnie.

Nic szczególnego przynajmniej dla mnie.

Dobrze napisana, ale przydatna tylko dla osób zmagających się bądź interesujących zespołem niezaspokojenia emocjonalnego. Podtytuł "jak uwierzyć, że jesteś kochany i potrafisz kochać" mylący, bo temat umówiony tylko w kontekście ZNE.

Ciekawa pozycja rzucająca trochę światła na zaburzenie niezaspokojenia emocjonalnego, które jest mylone z nerwicą. Autorzy opowiadają o swoich odkryciach w terapii, która polega na pozwoleniu pacjentowi dojrzeć emocjonalnie w środowisku pełnym miłości i cierpliwości. Bardzo pomocna do autodiagnozy. Niespecjalnie podobał mi się natomiast aspekt religijny w książce i insynuacja, iż to niezaspokojenie emocjonalne powoduje brak religijności, natomiast jeśli człowiek dojrzeje, to nagle staje się religijny.

To jedna z dwóch książek, które były początkiem mojej autodiagnozy. Podtytuł dla mnie jest trochę pod publiczkę. Ale treść bardzo pomocna, dla ludzi z problemami oczywiście ;)

Bardzo dobra książka dająca nadzieję i wiedzę jak wyjść z dotyczącego wielu ludzi problemu jakim są krzywdy doznane przez bliskich w dzieciństwie i związane z tym najczęściej braki w rozwoju i słabe umiejętności społeczne. Wyjście z tego może nie jest łatwe bo zależy od kogoś kto nam pomoże. Ich terapia różni się od terapii behawioralnej być może nawet te terapie są sprzeczne ze sobą. Myślę że ich terapia jest dużo lepsza i skuteczniejsza jeżeli ma się możliwość przez nią przejść.

Ważna tematyka, książkę powinno się przeczytać, by wiedzieć jak się odnosić do innych, jak wychowywać swoje dzieci... Porusza sporo współczesnych problemów, które często się przeplatają ze sobą w różnych zaburzeniach. Książka pokazuje znaczenie uczuć i że nie warto uczuć tłumić w sobie. Różne tylko to może bywać z przekładaniem tego na rzeczywistość, czy też na dostosowanie do polskich warunków. Ale sporo można się z niej dowiedzieć, a także wręcz przestraszyć różnych przypadłości które dotykały opisanych tam pacjentów...

Jedna z tych książek, zawierająca fachową wiedzę niezbędną każdemu świadomemu rodzicowi. Polecam gorąco.

Ważna pozycja przedstawiająca problem niezaspokojenia emocjonalnego, czyli braku zapewnienia jednostce ciepła, troski i miłości we wczesnym etapie rozwoju, co skutkuje wieloma nieprawidłowościami w życiu dorosłym. Takie choroby jak depresja czy alkoholizm najczęściej dotykają osoby, które były zaniedbywane przez dorosłych jako dzieci. Syndromy niezaspokojenia emocjonalnego to: stale odczuwany lęk, brak poczucia własnej wartości, obawy przed niezadowoleniem innych, skłonność do dziecięcych zabaw. W książce znaleźć można przykłady-świadectwa osób, które zostały wychowane bez podstawowej opieki rodzicielskiej, mimo, że nie były sierotami. To przykre, że ludzie celowo pozbawiają swoich najbliższych ciepła i troski. Dlaczego? Po to tylko, by "wyszkolić" maszynę bez uczuć, która stanie się kolejnym pożytecznym trybikiem w machinie zwanej Ziemią?

Tematyka książki inspiruje do spojrzenia na role emocji w życiu człowieka z perspektywy akceptacji siebie i afirmacji jako sposobu radzenia sobie z niskim poczuciem wartości, lękiem i niepewnością, które ono generuje. Autorzy krok po kroku przybliżają problematykę osób, których potrzeby emocjonalne były niezaspokajane w dzieciństwie lub w jakimś obszarze życia emocjonalnego zahamowane.

W sposób zrozumiały, na podstawie studium przypadków, zapoznają czytelnika z wpływem niezaspokojenia emocjonalnego na codzienne życie człowieka oraz jak można mu pomóc. Niektóre pomysły wydają się trudne do przełożenia na grunt polski ze względu na brak możliwości zapewnienia podobnych warunków mieszkalnych (zamieszkanie z rodziną lekarza) czy kwestie etyczne (rola dotyku w psychoterapii). Z drugiej jednak strony znaleźć tu można dużo wskazówek na to jak wykorzystać wiedzę na ten temat, by stworzyć warunki umożliwiające poznanie potrzeb pacjenta i ich wpływ na jego rozwój.

Ponadto autorzy mierzą się z tematyką nerwicy represyjnej (wypartej) czy innymi diagnozami, z którymi niezaspokojenie może być mylone. Ciekawym zabiegiem jest uwzględnienie osób wierzących i tego jak nieadekwatna interpretacja przykazań może utrudniać życie. Zakonna społeczność niczym rodzina musi zaadaptować się do zmian zachodzących w pacjencie co czasem bywa utrudnione.

Przez całą lekturę odnosi się wrażenie, iż wciąż mówi się o tym samym co może męczyć. Czytając jednak rozdziały z przerwami, dając sobie czas na refleksję, zaczęłam coraz lepiej rozumieć jak wiedzę zaczerpniętą z tej książki mogę przełożyć na własne życie emocjonalne, własne potrzeby i reakcje, choć nie cierpię na tą dolegliwość.

• Psychologia
  • Samorozwój
  • Rozwój
  • Medyczne

Conrad W. Baars Integracja emocjonalna: jak uwierzyć, że jesteś kochany i potrafisz kochać Zobacz więcej