Raz, dwa, wziali!

Okładka książki Raz, dwa, wziali! Adam Ochocki
Okładka książki Raz, dwa, wziali!
Adam Ochocki Wydawnictwo: Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej biografia, autobiografia, pamiętnik
Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej
1988-01-01
1988-01-01
838503014X

Los bywa przewrotny, zwłaszcza w czasie wojny. Gdyby Autor nie dostał się przypadkowo do obozu pracy, prawdopodobnie po inwazji niemieckiej zostałby we Lwowie i zginął z rąk Niemców. Ocaliło go więzienie i wywiezienie.
Książka pełna kapitalnych anegdot, bezpruderyjna i czasem sprośna, ale nie w sposób rażący. Ochocki ma język na tyle sprawny, żeby ciekawie opisac swoje miejscami niezwykłe perypetie. Pod koniec czyta się z żalem, że już się kończy.

2048

O pobycie w łagrach i wojennej tułaczce po ZSRR można pisać w różny sposób. Adam Ochocki wybrał wariant tragikomiczny. Według mnie nie jest to najlepsza opcja, ponieważ pobyt w tym kraju w okresie II Wojny Światowej trudno uznać za ekscytującą - nawet wymuszoną przez bieg wydarzeń - wycieczkę turystyczną.

Krótka i lekka książka, chociaż temat należy do bardzo ciężkich. Adam Ochocki potrafi pisać zabawni i z dystansem, przede wszystkim z dystansem do samego siebie. Jak i inne jego książki tak i ta daje radość ale też i materiał do przemyśleń.

Jedna rzecz jest bardzo intrygująca: o "pobycie" w ZSRR w tym okresie napisano bardzo wiele wspomnień więc mamy porównanie. Ciekawe, że to samo można pamiętać w drastycznie inny sposób. Ochocki najpierw przeszedł los niemal identyczny jak Herling-Grudziński ("Inny świat") a potem bardzo zbliżony do Korzeniewskich w dalekiej Azji ("Dzieje rodziny Korzeniewskich" Wańkowicza) ale musiałem pomyśleć trochę, zanim zdałem sobie sprawę, że on naprawdę przeszedł to samo ale zupełnie inaczej to wspomina i opisuje. To chyba bardzo mocno zależało od nastawienia człowieka i jego postawy względem życia.

Przy okazji: to była chyba pierwsza książka na ten temat wydana oficjalnie jeszcze w PRL-u. Co prawda 1988 rok to już końcówka, ale jednak. A poza tym jedna z nielicznych, trwałych pamiątek po działalności Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej.

Książkę wypożyczyłem przypadkowo (a poczytam sobie cosik o wojence),zaintrygował mnie oryginalny tytuł. Początek nie zapowiadał niczego interesującego. Z każdą kolejną stroną było coraz ciekawiej.
Przeżycia Adama Ochockiego (w ZSRR) to kalejdoskop codziennych smutków i radości. Bez zbędnego patosu, i tragicznej wymowy.
Tytuł nie należy do "ciężko strawnych".
Liczne anegdoty przyprawią czytelnika o niejeden uśmiech na twarzy.
Do tego ciekawostki (z przeróżnych dziedzin życia) których nie powstydziłby się sam Bear Grylls.
Bardzo dobry tytuł! Pozytywne zaskoczenie, do tego nieźle napisany.

Polecam!

No to raz, dwa, wziali i czytali!

Tytuł nie należy do "ciężko strawnych".
Liczne...

Moja opinia dotyczy książki i w żaden sposób nie umniejsza cierpień Autora. Po przeczytaniu tej pozycji już wiem kto wymyślił agroturystykę. To nasi wyzwoliciele ze wschodu opracowali turnusy surwiwalowo-krajoznawcze.

• Autobiografie, wspomnienia, pamiętniki, reportaże
  • II wojna światowa
  • Rosja radziecka
  • Wspomnienia/biografie...
  • Rosja Imperium
  • Posiadam, Ebooki

Dodaj cytat z książki Raz, dwa, wziali!