Conan. Ognisty wicher

Okładka książki Conan. Ognisty wicher Robert E. Howard, Norvell W. Page
Okładka książki Conan. Ognisty wicher
Robert E. HowardNorvell W. Page Wydawnictwo: Andor Cykl: R.E. Howard wyd. Andor (tom -) fantasy, science fiction
R.E. Howard wyd. Andor (tom -)
Flame Winds
Andor
1994-01-01
1994-01-01
Katarzyna Pawlak
Conan Prezbiter Jan fantastyka pulp

Robert E Howard stworzył postać Conana, który w książkach i opowiadaniach walczył z czarnoksiężnikami, intrygami, spiskami, potworami i magią. Wydana seria przygód o Conanie z wydawnictwa Andor przedstawia jeszcze inne przygody niż znamy z dotychczasowych. Conan : Ognisty Wicher jest dobrym tego przykładem, gdzie Bran Cambell wykorzystuje bohatera stworzonego przez Howarda i wrzuca go do kolejnej przygody, w której musi sobie radzić sam przeciwko ogromnej liczbie wrogów.

Książka przedstawia losy Conana w zaczarowanym mieście Turghol, pełnym magii, zabójczych bestii, zaczarowanych strażników i czarnoksiężników rządzących tym miejscem. Sam Conan przedstawiony zostaje jako nie pokonany, nie bojący się niczego i butny bohater, który marzy tylko o sięgnięciu po najwyższe tytuły i złoto. Czasami na początku jego zachowanie może irytować, bo mimo swojej woli i umiejętności walki brakuje mu rozwagi i sprytu. Dzięki temu staje się ofiarą czarnoksiężnika. Jednak jak przystało później staje się niepokonany i zazwyczaj wychodzi cało z opresji w jakich bierze udział. Pewny siebie, nie cofający się przed licznym wrogiem, mający lata doświadczenia jako wojownik sieje spustoszenie wśród nieprzyjaciół. Właśnie takiego Conana pamiętamy, który mimo swojego położenia nie poddaje się łatwo i zawsze próbuje rozwiązać problemy. Walczy nie tylko przeciwko czarnoksiężnikom, magii, kreaturom, próbuje intryg dworskich, uchodzi cało ze spisków i niebezpieczeństw. Jednak mimo licznych przygód zawsze udaje mu się ujść z życiem i wydaje się nieśmiertelny. Jego jedynym orężem jest miecz, który sprawuje się idealnie jeżeli chodzi o jego walki lub potyczki z przeciwnikami władającymi magią.

Historia jaką tutaj dostajemy jest stworzona na bazie znanych nam z innych przygód bohatera, który przybywa do miasta, żeby znowu zawalczyć o swoje i zapewnić sobie dobrobyt. Dostajemy walkę bohatera z hordą przeciwników, intrygi toczące miasto, pojawiają się spiski i czarnoksiężnicy. Wszystko zgrabnie połączone ze sobą tworzą dobrą opowieść o nieśmiertelnym barbarzyńcy z Cymerii. Nie ma wielkiego zaskoczenia podczas czytania jeśli chodzi o samą historie, która została poprowadzona w szybkim tempie i cały czas coś dzieje się w niej. Oparta została na postaci głównego bohatera grającego tutaj pierwszoplanową rolę i skupiającą się właśnie na nim. Wykorzystując własne sztuczki i miecz próbuje dostać to o czym zawsze marzył. Dostajemy jeszcze kilka postaci jak na przykład żebraka lub księżniczkę, które zostały dobrze nakreślone. Pozostałe mają do odegrania rolę jaką przewidział dla nich autor. Niektóre pojawiają się na chwilę i giną, inne od czasu do czasu, a jeszcze inne w razie potrzeby lub rozwoju akcji. Relacje pomiędzy bohaterami i dialogi jakie otrzymujemy są dobre. Nie sprawiają sztucznego wrażenia, nie irytują, są proste i odpowiednie dla samej historii jaką dostajemy.

Książka Conan : Ognisty Wicher to inne przygody bohatera stworzonego przez Roberta E. Howarda napisane przez Brana Cambella, które czyta się szybko i stanowi świetną przerywnikową lekturę pomiędzy czymś bardziej wymagającym. Można dobrze bawić się podczas czytania, bo bohater tutaj nie zwalnia tempa i rzuca się na hordy przeciwników, walczy z potworami i czarnoksiężnikami. Brakuje jednak w tym wszystkim trochę świeżości i zwrotów akcji, które sprawiły, że historia nie była by nieraz przewidywalna. Pomimo tego czyta się dobrze i nie żałuje czasu poświęconego na czytaniu. Wiedziałem czego spodziewać się od początku sięgając po nią nie zawiodłem się. Nie nudziłem się za sprawą błyskawicznej akcji i wydarzeń toczących się wartko. Czytałem jednak lepsze powieści z Conanem i można przeczytać jako jedną z osobnych lub pobocznych przygód bohatera w jakich brał udział. Conan : Ognisty Wicher jest książką dobrą dla miłośników barbarzyńcy z Cymerii, lekką w odbiorze i czytaniu. Przy której można spędzić wieczór lub dwa w tym przypadku pomiędzy wymagającymi lekturami dla odpoczynku.

Powieść amerykańskiego pisarza Norvella W. Page, piracko i nieudolnie przerobiona na "Conana". Tu więcej o tych kuriozalnych "Conanach" wydawnictwa Andor:

• Oddane/wymienione
  • Heroic fantasy