Karylion. Goblinowa opowieść o dzwonach, które wypędziły graniem stary rok i przywołały nowy

Charles Dickens Wydawnictwo: Ardente literatura piękna
The Chimes: A Goblin Story of Some Bells that Rang an Old Year Out and a New One In
2011-01-01
literatura piękna
2011-01-01
Jolanta Kubiak
nowe tłumaczenie Dickens święta Boże Narodzenie goblin nowy rok

Najsmutniejsza książka jaką w życiu czytałem.

Dickens wprowadza "Dzwonami..." w niesamowitą zadumę. To takie grudniowo-gwiazdkowe katharsis dla każdej duszy - wrażliwej i nie bardzo. Nawet największy cynik podczas lektury poczuje to coś, co każe poczuć odpowiedzialność, wygrzebać dawno zapomniane poczucie empatii i odnaleźć lata temu odrzuconą magię świąt. Mało tego! U Dickensa postanowienia noworoczne znowu mają...

Książka idealna do przeczytania na przełomie starego i nowego roku. Chociaż dzieje się w wiktoriańskim Londynie to przekazuje nam prawdy ponadczasowe. Jest w swojej formie cięższa od "Opowieści wigilijnej", jednak to nie znaczy, że czytelnik nie dostanie tu dawki starej, dobre prozy.

Druga z opowieści wigilijnych, którą przeczytałam. Zdecydowanie trudniejsza niż "Opowieść wigilijna", jednak równie pouczająca. To książka, którą czyta się wolno, jest nieco zagmatwana i też zaskakuje. Świetnie pokazuje hipokryzję decydentów i możnych ówczesnej epoki, jednak czy tylko? Chyba nie. Treści tu zawarte są ponadczasowe. Ktoś wspomniał, że to książka bardzo...

Książka bardzo, bardzo smutna.

Jestem oczarowana tą niewielką powieścią. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wzbudziła we mnie całą gamę uczuć od radości i śmiechu poprzez złość i łzy. Genialna.

Dziwna, zagmatwana. Napisana językiem, który absolutnie do mnie nie przemawia. Myślę jednak, że każdy znajdzie tutaj jakiś mały wątek dla siebie, jakąś prawdę.

Skoro to Dickens, to nie może to być złe dzieło. Ale... można się tu zagubić, polecam raczej dla starszych czytelników. Kogoś kto goni za łatwą rozrywką ta książka nie zainteresuje.

• Literatura angielska
  • Epoka wiktoriańska
  • Przeczytane 2017
  • 2013
  • Literatura brytyjska
  • 2012

Charles Dickens Karylion. Goblinowa opowieść o d...