Trylogia tatrzańska

Sklep Podróżnika
taternictwo wspinanie wspinaczka Tatry góry literatura górska
literatura podróżnicza
taternictwo wspinanie wspinaczka Tatry góry literatura górska

Obowiązkowa lektura dla wszystkich "góromaniaków" :) Jeśli ktoś czerpie przyjemność z chodzenia tatrzańskimi szlakami, to tutaj znajdzie wiele opowieści, jak po górach chadzało sie onegdaj :) Dwie pierwsze części skupiają się na wypadkach w Tatrach, na pokazaniu jak kształtował sie TOPR i jak kiedyś udzielano w górach pomocy potrzebującym. Można też poznać motywacje ludzi...

Raczej dla tych, którzy znają Tatry i mają pojęcie o chodzeniu po górach. Zmieniła się technika, ale charaktery i zachowania chodzących po górach nie.

Trochę się wahałam, czy sięgnąć po tę książkę, zniechęcona przydługą i niezbyt ciekawą lekturą "Wołania w górach" Jagiełły. Zaryzykowałam jednak i nie żałuję, bo Żuławski ma swój kompletnie inny i - co tu dużo mówić -zdecydowanie lepszy styl pisania. Biorąc pod uwagę, jak lekkim językiem napisano "Trylogię tatrzańską", aż nie chce się wierzyć, że ta książka powstała...

Tę pozycję czytałem już drugi raz. Kiedyś w czasach licealnych byłem zachwycony. Teraz mniej.
Piękny język, opis świata, którego już nie ma, sporo ciekawych historii, ale w sumie pod koniec czytania tej małej trylogii, było już trochę monotonnie.
Dla kogoś, kto jeszcze nie czytał, a kocha Tatry, pozycja obowiązkowa.

Jest to pięknie i emocjonalnie pokazana pasja człowieka, która staje się sposobem życia. Każda strona tej książki przesiąknięta jest oddaniem, miłością i szacunkiem do gór.

Na półkach: , , , ,

Tak naprawdę są to trzy książki (trzy zbiory opowieści), ale nieprzypadkowo zebrane w jedną całość i bardzo słusznie zebrane, gdyż razem tworzą wyjątkowe, przekrojowe dzieło - jedną z najlepszych książek o tematyce górskiej, w tym chyba najlepszą tatrzańską. Literaturę, która nic się nie zestarzała. Ani jej treść, ani, o dziwo, język. I która wciąż może ludzi dużo nauczyć....

• Góry
  • Literatura górska