Opowieści mieszkańca namiotów. Powrót do Sorrento

Okładka książki Opowieści mieszkańca namiotów. Powrót do Sorrento Artur Międzyrzecki
Okładka książki Opowieści mieszkańca namiotów. Powrót do Sorrento
Artur Międzyrzecki Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Głowy Wawelskie literatura piękna
424 str. 7 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Głowy Wawelskie
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1965-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1965-01-01
Liczba stron:
424
Czas czytania
7 godz. 4 min.
Język:
polski
Tagi:
opowiadania polskie
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Korespondencja Julia Hartwig, Katarzyna Herbert, Zbigniew Herbert, Artur Międzyrzecki
Ocena 7,6
Korespondencja Julia Hartwig, Kata...
Okładka książki Korespondencja Julia Hartwig, Artur Międzyrzecki, Czesław Miłosz
Ocena 7,2
Korespondencja Julia Hartwig, Artu...
Okładka książki Wspólna obecność. Korespondencja Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego z Anną i Jerzym Turowiczami Julia Hartwig, Artur Międzyrzecki, Jan Strzałka, Jerzy Turowicz
Ocena 8,8
Wspólna obecno... Julia Hartwig, Artu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
329
203

Na półkach: , ,

Trzeba zazdrościć poetom tej precyzji, z jaką tworzą prozę, nieomylnego doboru słów, bezdennego worka, do którego po nie sięgają. Międzyrzecki pisze przy tym sentymentalnie, ale bez patosu, elegancko, lecz bezpretensjonalnie. Do tego jego wysoka kultura językowa w połączeniu z występującymi lokalnie środowiskowymi gwarami daje efekt niedościgniony.

Ale humor obecny jest tu nie tylko w języku, jego subtelne powiewy obecne są w większości opowieści, w końcu są to opowieści o ludziach. Międzyrzecki poddaje ich oglądowi przez filtr łagodnej ironii, pełen zrozumienia dla ich niezbywalnej, tragikomicznej kondycji.

Rozpiętość tematyczna zbioru jest spora, co jest zabiegiem ryzykownym; Międzyrzecki wychodzi jednak z niego obronną ręką, bo jest artystą języka, lekko go tylko modyfikując tu czy tam i utrzymując go na niezmiennie wysokim poziomie. Pisze kolejno o doświadczeniach wojennych i dziennikarskich, maluje impresje obyczajowe z Francji i muzealne z Włoch, snuje rozważania na temat sztuki, stanu kultury czy wreszcie, jakże adekwatnie na koniec tomu, refleksję historiozoficzną, ujmując świat ludzkich spraw w jego złożoności, z jego sprzecznościami i paradoksami.

Obrazki z Włoch przywodzą zresztą trochę na myśl „Barbarzyńcę w ogrodzie”, bo Międzyrzecki i Herbert dysponują zbliżoną wrażliwością na sztukę i równie imponującym arsenałem środków stylistycznych; starszy i mniej znany z twórców skupia się jednak niemal wyłącznie na malarstwie, ignorując chociażby architekturę, częściej też zagląda do poetyckiej kieszeni, wyciągając z niej co rusz zwiewne metafory oraz wyjątkowo obfitą paletę barw.

Jakby tego było mało, Międzyrzecki jest człowiekiem rozumu, duchowym kompanem Horacego. Ewidentnie dziś zapomniany, potrafi nagrodzić poszukującego czytelnika satysfakcją niespodziewanych rozmiarów. A czytelnik, zarażony nieco wymownością autora, zachwyty swe wyraża przy zastosowaniu większej niż zazwyczaj liczby przymiotników.

Trzeba zazdrościć poetom tej precyzji, z jaką tworzą prozę, nieomylnego doboru słów, bezdennego worka, do którego po nie sięgają. Międzyrzecki pisze przy tym sentymentalnie, ale bez patosu, elegancko, lecz bezpretensjonalnie. Do tego jego wysoka kultura językowa w połączeniu z występującymi lokalnie środowiskowymi gwarami daje efekt niedościgniony.

Ale humor obecny jest tu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    2
  • Poezja
    1
  • Przeczytać w pierwszej kolejności
    1
  • Ulubione
    1
  • Polska
    1
  • Absolutnie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opowieści mieszkańca namiotów. Powrót do Sorrento


Podobne książki

Przeczytaj także