Anioł

Okładka książki Anioł Kornel Makuszyński
Okładka książki Anioł
Kornel Makuszyński Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe Seria: Bibliofilska Edycja Miniatur Wydawnictw Artystycznych i Filmowych literatura piękna
Bibliofilska Edycja Miniatur Wydawnictw Artystycznych i Filmowych
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1989-01-01
1989-01-01
opowiadania polskie--I poł. 20 w.

Takie krótkie, niepozorne, ale jakże treściwe dziełko. Natura ludzka jest skomplikowana, być może każdy zachowałby się inaczej, kiedy spotkałby anioła. Śmiem jednak podejrzewać, że gdyby anioł wpadł w łapska "większości", skończyłoby się to dla niego tak samo, jak w danym utworze. Dzięki filmom, czy też literaturze takiej jak ta, powątpiewa się w dobrą stronę człowieka. Po przeczytaniu "Anioła" czuję żal, wstyd za ludzi. Ciągle chcą więcej, byle zniszczyć, dopaść i uczynić swoim. Na refleksję pozostaje fragment:
"Nie wychował się jednak dziwny Anioł i nigdy na ludzi nie wyszedł; mówił zawsze od rzeczy, ciągle spoglądał w niebo i oczy miał zawsze zamglone.Nieraz się zrywał i wił z bólu, ruszając dziwnie ramionami, na których miał dwie wielkie blizny po operacji. Zawsze wtedy wpadał w zadumę i milczał, tylko w oczach miał dwie dziwnie piękne łzy. Potem mu się podobno rozum pomieszał i nieszczęśliwy Anioł zaczął pisać wiersze."

• 2016
  • Projekt:Kornel Makuszyński
  • Wakacje z Makuszyńskim [/]
  • Kornel Makuszyński (zn)

Kornel Makuszyński Anioł Zobacz więcej
Kornel Makuszyński Anioł Zobacz więcej