Negocjator

Okładka książki Negocjator
Frederick Forsyth Wydawnictwo: Amber Seria: Bestsellery do kieszeni kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Bestsellery do kieszeni
The Negotiator
Amber
2011-01-01
2011-01-01
Negocjator negocjowanie

więcej Więcej

Jesteś przedsiębiorcą dobrze usytuowany w swojej branży. Prezydent twego kraju zamierza w tej branży doprowadzić do pewnych cięć co jest skutkiem traktatu pokojowego z ZSRR. Co robisz ? Zlecasz porwanie pierworodnego Prezydenta oraz planujesz zamach stanu w kraju będącym na ten moment topowym graczem w twojej branży. Co pójdzie nie tak ?
8/10

"Dobre, dobre - bardzo dobre". Wciąga, i to chodzi.

Zawiązanie akcji zdecydowanie lepsze niż jej zakończenie. Autorowi znacznie lepiej wychodzą kryminały w małej przestrzeni niż wielką globalna polityczna gra - z tym wątkiem wiązałem ogromne nadzieje. Postaci, poza prezydentem, praktycznie nijakie, a romans jakby wciśnięty na siłę, przewidywalny i nic nie wnoszący.

Pierwsza połowa książki - ta gdzie autor opisuje porwanie i przebieg negocjacji - bardzo dobra, reszta już słabsza. To nie jest najlepsza książka Forsytha, ale i tak w porównaniu z innymi współczesnymi "hitami" warta uwagi

Najwyraźniej jakiś fan Frederick Forsytha pozbywa się księgozbioru, bo kolejna jego powieść trafiła na półeczkę z książkami do wzięcia. Mocno rozczarowana "Aktami Odessy" nie byłam zbyt radośnie nastawiona do "Negocjatora", ale znajomy zachęcił mnie, żebym się nie poddawała i spróbowała dać szansę autorowi. Pozytywne zaskoczenie i to bardzo :). Obie powieści dzieli aż 12...

Na wiejskiej drodze w Anglii zostaje porwany młody Amerykanin. Do negocjacji z porywaczami przystępuje Quinn, najlepszy fachowiec, człowiek legenda. Ale nawet on może nie sprostać zadaniu. Zwłaszcza kiedy dowiaduje się, kim jest porwany. I czego żądają porywacze.

Jedna z najlepszych powieści Forsythe'a. Wartka akcja z zaskakującymi zwrotami. Ciekawi główni bohaterowie. Spora ilość informacji na temat działania państw ich służb specjalnych, mechanizmów powstawania kryzysów. Porównując przyczyny potencjalnego impeachmentu w roku 1988, a przyczyny jego braku w 2019, mamy odpowiedź na pytanie Why America Is Not Great Again.

Ciekawa powieść sensacyjna z wybitnie kliszowatym głównym bohaterem i dobrze nakreśloną intrygą na szczytach amerykańskiej władzy.

Strasznie długo się rozkręca. Pierwsza 1/5 to przeprawa przez raporty i sprawozdania mające przedstawić nam tło wydarzeń. Jest to męczący etap, ale warto wytrwać, ponieważ kiedy historia wskakuje na właściwe tory to autor udowadnia, że potrafi...

Bo Forsyth to Forsyth.
I tu właściwie opinię mogłabym zakończyć :)
Czytałam Negocjatora w czasach licealnych, czytałam na studiach i czytam teraz. Z tym samym uczuciem, opinią i wrażeniem.
Jak się zatem czyta Forsytha?
Ilość danych z różnorakich tematów przekracza możliwości przeciętnego czytelnika (moje też). Po iluś stronach ma się po prostu dość tego, jak to określił...

Odrobinę słabszy niż "Diabelska alternatywa". Wciąż jest to jednak pierwszorzędny polityczno-sensacyjny thriller z dobrze zarysowanymi postaciami. Gra służb, zimna wojna, terroryści, tajne spiski - wszystkiego mamy tu pod dostatkiem. No i superagent Quinn - trochę Bond, ale polegający w większym stopniu na własnej mózgownicy i pięściach niż na komiksowych gadżetach.

1 073
  • Thriller/sensacja/kryminał